MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sport łączy Polonusów

Zbigniew Marecki
- W Igrzyskach weźmie udział przeszło tysiąc osób z 20 krajów położonych na większości kontynentów - mówi Adam Bekisz.
- W Igrzyskach weźmie udział przeszło tysiąc osób z 20 krajów położonych na większości kontynentów - mówi Adam Bekisz. Archiwum
Rozmowa z Adamem Bekiszem, głównym organizatorem XIII Światowych Igrzysk Polonijnych ze strony Wspólnoty Polskiej, jest nauczycielem wychowania fizycznego.

- Światowe igrzyska polonijne, których 13. edycja rozpocznie się w sobotę w Słupsku, to jeszcze pomysł przedwojenny?
- Tak. Pierwsze zorganizowano w 1934 roku. Patronat nad nimi objął Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent RP. Odbywały się w atmosferze niepokoju po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech.

Trwały podczas I Zjazdu Polonii, kiedy w kraju pojawili się także działacze popularnego wtedy ruchu sokolniczego, który miał charakter paramilitarny. Wówczas najsilniejsze reprezentacje wystawili Polonusi z Chicago, Francji, Zaolzia i Wielkiej Brytanii.

Kolejne igrzyska miały się odbyć w 1937 roku, ale ze względów organizacyjnych przełożono je na drugą połowę września 1939. Wybuch drugiej wojny światowej pokrzyżował te plany.

- Podczas zimnej wojny, w czasach stalinowskich, nikt pewnie nie myślał o reaktywacji igrzysk.
- Jednak już w 1954 roku toczyły się rozmowy o ich wznowieniu, ale udało się to dopiero w 1974 roku. Wtedy znowu odbyły się w Warszawie. Ze względów ideologicznych nie mogli w nich uczestniczyć Polonusi zza wschodniej granicy. W podobnych warunkach organizowano kolejne trzy edycje igrzysk.

- Sytuacja zmieniła się w wolnej Polsce?
- Po 1989 roku, z inicjatywy dziennikarzy TV Polonia, odnowiono ideę igrzysk jako formy integracji z krajem Polonusów z całego świata. Po raz pierwszy w tej formule zorganizowano je w Lublinie i mniejszych miastach tego regionu. Później gościły w Sopocie, Poznaniu i Warszawie. W końcu Wspólnota Polska postanowiła, że kolejne miejsca igrzysk będzie wybierać w drodze konkursu.

- Z kim konkurował Słupsk?
- Z Toruniem, Jarocinem i Olsztynem. Odwiedziliśmy wszystkie te miasta. W punktacji zremisowaliście z Toruniem, ale Wspólnota Polska, w porozumieniu z marszałkiem senatu, wybrała Słupsk. Przeważyły dobre warunki noclegowe w akademikach Akademii Pomorskiej, bo urządzenie w nich wioski olimpijskiej pozwala na szybką integrację uczestników.

- Ilu ich będzie?
- Przeszło tysiąc z 20 krajów położonych na większości kontynentów - od Sankt Petersburga po Australię.

- Ile konkurencji zostanie rozegranych?
- Zawodnicy wystartują w 21 dyscyplinach, przy czym na lekką atletykę złoży się 13 dodatkowych. Ukłonem w stronę organizatorów będą rozgrywki badmintonowe i brydż, z których słynie Słupsk. Przebojem widowiskowym będzie natomiast wielobój rodzinny. Poza tym 13 drużyn piłkarskich rozegra nieoficjalne mistrzostwa świata Polonii.

- Czy już wiadomo, kto otworzy igrzyska?
- Inauguracja odbędzie się 28 lipca, o godz. 20.30 na placu Zwycięstwa. Przez półtorej godziny transmitować ją będzie TV Polonia. Prezydenta RP reprezentował będzie prof. Michał Kleiber, minister nauki.

Ponadto głos zabiorą prof. Andrzej Stelmachowski, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, oraz Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu. Zawody potrwają osiem dni. Będą połączone z prezentacjami, spotkaniami i bogatym programem artystycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!