Sportowy Sukces Roku 2008 - wyniki plebiscytu

Wojciech Kukliński [email protected]
Kornel Zapadka otrzymał największą liczbę głosów.
Kornel Zapadka otrzymał największą liczbę głosów. Fot. Wojciech Kukliński
Głosowaliśmy, trzymaliśmy kciuki i czekaliśmy na wyniki. Dziś już wiemy kto wygrał!
Waldemar Szafulski
Waldemar Szafulski Fot. Radosław Brzostek

(fot. Fot. Radosław Brzostek)

W zorganizowanym po raz szesnasty przez naszą redakcję plebiscycie na "Sportowy Sukces Roku" oddano 16.546 głosów. Największą sympatią wśród naszych Czytelników cieszył się Kornel Zapadka, który jako jedyny przekroczył magiczną barierę dwóch tysięcy głosów. Zyskał uznanie 2023 kibiców. To już drugi kolejny triumf tego reprezentanta brazylijskiego jiu-jitsu. O Zapadce możemy powiedzieć, że jest mistrzem nad mistrzami. W minionym roku dwukrotnie został najlepszym zawodnikiem naszego globu. W dalekiej Brazylii zdobył bowiem aż dwa tytuły mistrza świata.

Pasjonującą z nim rywalizację stoczyła młodziutka Paulina Zachoszcz. Ta szesnastolatka, pływaczka Znicza Koszalin, w ubiegłym roku sięgnęła po cztery medale mistrzostw Europy juniorek, które odbyły się w Belgradzie. Na tej imprezie dzielna koszalinianka wywalczyła srebrne medale na 50 i 100 m st. klasycznym. Ponadto zdobyła brązowy medal na 200 m st. klasycznym oraz złoty w sztafecie 4x100 m st. zmiennym. Jest wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski w różnych kategoriach wiekowych. Mimo swoich zaledwie szesnastu lat na mistrzostwach kraju seniorek zdołała wywalczyć brązowy medal.

Miejsce na najniższym stopniu podium naszego konkursu Czytelnicy przyznali Joannie Majdan. Reprezentantka Hetmana/Politechniki Koszalińskiej w 2008 roku przeszła do historii polskich szachów. Podczas 38. Olimpiady Szachowej w Dreźnie Polka zdobyła złoty medal. Dzięki swojemu triumfowi spełniła równocześnie normę arcymistrzowską i została pierwszym w regionie szachistą, który może pochwalić się tytułem arcymistrzyni międzynarodowej.

Jan Bednarek
Jan Bednarek Fot. Wojciech Kukliński

(fot. Fot. Wojciech Kukliński )

Tuż za podium znaleźli się koszykarze AZS Koszalin, którzy w minionym roku po raz pierwszy w historii rozgrywek Polskiej Ligi Koszykówki zdołali wystąpić w play-offach. Nasi koszykarze poprzedni sezon zakończyli na siódmej pozycji. Jeszcze lepiej spisali się w końcówce 2008 roku. Rok 2009 przywitali na wysokim, trzecim miejscu w tabeli ekstraklasy.

Piątą pozycję w naszym plebiscycie zajęła Joanna Dworaczyk. Kołowa AZS Politechniki Koszalińskiej, która po powrocie z urlopu macierzyńskiego bardzo szybko powróciła do swojej wysokiej dyspozycji. Jej forma była na tyle duża, że zauważył to trener kadry i powołał ją do reprezentacji Polski.

Miano najpopularniejszego szkoleniowca minionego roku przyznaliście Państwo trenerowi AZS Politechniki Koszalińskiej, Waldemarowi Szafulskiemu. To co osiągnęły nasze szczypiornistki, przy tak skromnym budżecie, jest powodem do chluby nas wszystkich. Zdobycie Pucharu Polski, wywalczenie czwartego miejsca w mistrzostwach kraju i występ w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów to wydarzenia, które na trwałe zapisały się w dziejach Koszalina. Tuż za Szafulskim sklasyfikowany został Mieczysław Jędrysik, klubowy trener Pauliny Zachoszcz. Nieoczekiwanie trzecią lokatę zdobył Marian Tałaj. Prezes Klubu Sportowego Judo samuraj Koszalin jest aktualnie trenerem kadry olimpijskiej judoków. Wraz z nią był na igrzyskach w Pekinie. To był dla niego już trzeci olimpijski występ. Wcześniej dwukrotnie pojawiał się na olimpiadzie jako zawodnik. Z Montrealu zdołał nawet przywieźć brązowy medal i jest jak dotąd jedynym koszalinianinem, który może pochwalić się posiadaniem medalu olimpijskiego. Bardzo zacięta była rywalizacja o tytuł menadżera roku. Tu do "walki" dosłownie do ostatniego głosu przystąpiło dwóch działaczy - Jan Bednarek i Marcin Kobylarz. Pierwszy to uznany działacz piłkarski. Prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej w szczecinie oraz członek zarządu polskiego Związku Piłki Nożnej. Twórca pomysłu budowy nie tylko w naszym regionie euroboisk. Drugi, to szef sekcji piłki ręcznej AZS Politechniki Koszalińskiej. Wygrał Bednarek różnicą zaledwie siedmiu głosów.