Sposoby na kaca 2018. Najlepsze sposoby na kaca. Co zrobić...

  Sposoby na kaca 2018. Najlepsze sposoby na kaca. Co zrobić kiedy robi się nam niedobrze

  Supernowa redakcja@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Miłe złego początki...

  Miłe złego początki... ©Fot. Supernowa

  Przełom roku to zły okres dla wielu z nas. A konkretnie dla naszych żołądków, które w sylwestrową noc muszą przetrawić spore ilości alkoholu, który jest trucizną... żołądek potrafi się bronić.
  Miłe złego początki...

  Miłe złego początki... ©Fot. Supernowa

  Kiedy nasz układ obronny wykryje zagrożenie, uruchamia produkcję substancji zatrzymującej pracę żołądka, który w rezultacie zaczyna podchodzić nam do gardła.
  Nudności towarzyszą wielu chorobom oraz interwencjom medycznym. Mogą też być wynikiem nadużycia alkoholu.

  Skąd się biorą się nudności? Nieco wiedzy na ich temat przynoszą przeprowadzone niedawno testy. na zwierzętach. Wykonali je biolodzy z Uniwersytetu Stanowego Ohio (USA). Ich główne odkrycie to zidentyfikowanie enzymu nazwanego TNF, który nasz organizm zaczyna produkować w odpowiedzi na sygnał wysłany przez układ immunologiczny.
  Pod wpływem tego bodźca komórki nerwowe znajdujące się w pniu mózgu ślą do mięśni żołądka polecenie wstrzymania pracy.

  - Wtedy odczuwamy nudności. Przychodzące po nich wymioty to efekt gwałtownych skurczów przepony - tłumaczy neurofizjolog Richard Rogers, szef zespołu badawczego. Eksperyment, który wykonała kierowana przez niego grupa, polegał na wszczepieniu białka TNF w takiej ilości, jaka uwalnia się podczas ciężkiego zatrucia alkoholowego. Zgodnie z przewidywaniami związek spowodował u zwierząt stan "ostego kaca", czyli zatrzymanie procesu trawienia, wywołał nudności, utratę apetytu i w końcu wymioty.

  Jak wytłumaczyć taką reakcję? Czyżby nudności, skądinąd bardzo nieprzyjemne, były jednak przejawem jakiegoś korzystnego dla nas mechanizmu? Rogers przypuszcza, że system obronny zatrzymuje pracę żołądka na wszelki wypadek. Czyni to, aby chronić chory lub osłabiony organizm przed ewentualnym zatruciem pokarmowym.

  - Zwykle polegamy na zmysłach. Powonienie, wzrok, wreszcie smak mówią nam, czy żywność, do konsumpcji której się zabieramy, jest już nadpsuta. Ale czasami się mylimy. Okazuje się jednak, że nasz układ obronny z dużą precyzją potrafi rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne mikroby lub toksyny. Jego pierwsza reakcja polega na wstrzymaniu trawienia za pośrednictwem enzymu TNF, a jeśli to nie wystarczy - na opróżnieniu żołądka poprzez wywołanie wymiotów - tłumaczy Rogers.

  Enzym TNF jest też przedmiotem badań ze względu na jego możliwe działanie przeciwnowotworowe. Nazwa związku pochodzi od angielskiego określenia tumor necrosis faktor, czyli czynnik martwicy nowotworu. Wciąż podejmowane są, z różnym skutkiem, próby zastosowania tej substancji do celów leczniczych.

  Pośrednio wiąże się z TNF pewna tragiczna w skutkach historia. W latach 50. minionego wieku opracowany został lek uspokajający o nazwie talidomid. Kobiety chętnie go przyjmowały we wczesnych fazach ciąży, ponieważ łagodził on nudności. Działanie leku polegało na hamowaniu produkcji TNF. Niestety, nie wiedziano wówczas, że enzym ten jest także potrzebny płodowi do prawidłowego rozwoju. Jego niedobór w organizmie matki powodował ciężkie deformacje płodu, przede wszystkim - niedorozwój kończyn. Zanim wykryto przyczynę i wycofano lek z aptek, na świat przyszło kilka tysięcy kalekich dzieci.

  Sposoby na kaca

  Najlepszym sposobem jest umiarkowane picie alkoholu. Ale jeśli zdarzy się więcej?
  W czasie imprezy: Im tłustsze potrawy będziemy spożywać, tym mniejsze ryzyko, że rano dopadnie nas kac. Na przyjęciach doskonale sprawdzają się mięsne zakąski, panierowane warzywa, marynowane grzybki, kwaszone przysmaki, pieczenie, ciepły barszcz. Należy natomiast unikać napojów gazowanych (przyspieszają wchłanianie alkoholu) oraz dodatków typu chipsy, chrupki. One wbrew pozorom nie zaspokajają głodu, a jedynie podrażniają żołądek.
  Po imprezie: Z twojego organizmu zostały wypłukane witaminy i mikroelementy, zmniejszyła się w nim również ilość wody.

  Przed pójściem do łóżka, by uniknąć odwodnienia, wypijamy co najmniej dwie szklanki wody mineralnej.

  Rano: Pomagają dojść do siebie:

  * Kogel-mogel lub jajecznica,
  * Puszka bogatego w jony napoju izotonicznego.
  * Szklanka obfitującego w potas soku pomidorowego
  * Herbata z cytryną (kwas askorbinowy unieszkodliwia wolne rodniki) i co najmniej dwiema łyżeczkami miodu (zawarta w nim fruktoza przyspiesza rozkład szkodliwego aldehydu octowego).
  * Jeśli czujemy głód zjadamy czekoladę i dwa banany.

  Uwaga: Ostrożnie z paracetamolem! Nasila on uszkadzające działanie alkoholu na wątrobę. Nie nadużywaj środków przeciwbólowych aspirynopochodnych (np. Alka-Prim, Alka-Seltzer). Zmniejszają ból głowy ale nadwerężają i tak już podrażnioną przez alkohol śluzówkę żołądka.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.gk24.pl

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »