Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa o pomówienie burmistrza Szczecinka. Radni z wyrokiem

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Burmistrz (z lewej) i Andrzej Grobelny przed salą rozpraw
Burmistrz (z lewej) i Andrzej Grobelny przed salą rozpraw Rajmund Wełnic
Radni opozycji skazani za pomówienie burmistrza. Ten zaś zrewanżował się ujawnieniem szokująco niskich dochodów adwersarza-lekarza.

Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok sądu w Szczecinku.

Przypomnijmy, że prywatny akt oskarżenia przeciwko radnym Razem dla Szczecinka Jackowi Pawłowiczowi i Andrzejowi Grobelnemu wniósł burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Uznał bowiem, że próba wręczenia mu na sesji Rady Miasta plakatu z wizerunkiem rzeźby obywatela Włapko - symbolizującej skorumpowanego urzędnika - jest pomówieniem. Radny Andrzej Grobelny musi zapłacić grzywnę 3 tys. złotych, Jacek Pawłowicz o tysiąc więcej, bo już raz z podobnego paragrafu był skazany.

Obaj muszą także pokryć wszystkie koszty procesu oraz podać wyrok do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń w ratuszu.

Władza zadowolona z wyroku

Satysfakcji z orzeczenia nie kryła Katarzyna Dudź, przewodnicząca Rady Miasta: - Burmistrz został oczyszczony z zarzutów, jakie mu przedstawiano na sali - mówiła.

Z kolei burmistrz Jerzy Hardie-Douglas nie odmówił sobie na sesji drobnej złośliwości i ujawnił zeznania radnego - lekarza okulisty - Andrzeja Grobelnego, który w sądzie powiedział, iż jego miesięczne dochody wynoszą… 700 złotych.

- To poniżej minimum socjalnego - burmistrz zaproponował więc, aby z okazji zbliżających się świąt radni zrobili składkę dla kolegi. - Szkoda człowieka.

Zarzuty były zniesławiające

Przypomnijmy, że sędzia Katarzyna Pydych ze Szczecinka uzasadniając wyrok stwierdziła, że zniesławiające zarzuty mogą być też przedstawione w sposób hipotetyczny, stawiający pytanie, co wręcz dowodzi premedytacji.

- Nie ulega wątpliwości, że słowa kierowane do burmistrza i plakat mają cechy negatywne i mogły go narazić na utratę zaufania - mówiła.

Obrona i oskarżeni przekonywali, że niczego takiego nie sugerowali, a jedynie chcieli tylko dać plakat burmistrzowi jako osobie, która ma wpływ na to, czy pomnik Włapki - jest taka inicjatywa - powstanie i nie sugerowali nikomu łapownictwa. A sam czyn nie miał znamion przestępstwa. Włapko to postać stworzona przez nieżyjącego już rzeźbiarza Wiesława Adamskiego, przy wsparciu przedsiębiorcy Henryka Gaszkowskiego, od lat walczącego owydanie pozwolenia na użytkowanie nowej kamienicy.

- To ma być symbol urzędnika, który utrudnia człowiekowi życie - mówi Henryk Gaszkowski.

Zobacz także Szczecineccy dziennikarze komentują (19.12)

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 22 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem! >>> PRENUMERATA CYFROWA GŁOSU KOSZALIŃSKIEGO - 50% taniej!

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo