MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątamy bo musimy czy dla satysfakcji? Zaskakujące wyniki badań

Zbigniew Biskupski AIP
Bartek Syta/Polska Press
O sprzątaniu mieszkań myślimy dość stereotypowo. Wydaje się nam, że to przykry obowiązek i skłonni jesteśmy współczuć posiadaczom ogromnych przestrzeni. Okazuje się, że właścicielom dużych mieszkań sprzątanie przynosi największą satysfakcję. Ale czy z racji ulgi oraz radości z wykonania tytanicznej pracy?

Polak sprząta zarówno dla siebie jak i innych osób. Niespecjalnie to lubi, ale nie ma też z tym problemu. Lubi mieć czysto w domu, czuje się wówczas komfortowo. Co piąty badany twierdzi, że lubi sprzątać. Z kolei tylko co dziesiąty przyznaje, że sprzątanie go nudzi, nie ma na nie czasu i że nie przeszkadza mu nieporządek w domu. Zaledwie 4 proc. badanych tak bardzo nie lubi tej czynności, że chciałoby, żeby robił to za nich ktoś inny – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Polacy sprzątają zazwyczaj

raz na kilka dni.

Duże sprzątanie wykonywane jest najczęściej raz w tygodniu (37 proc.), a generalne raz na 2 tygodnie (31 proc.). Polacy sprzątają kompleksowo. Co najmniej ? osób sprząta zarówno salon, kuchnię, łazienkę i inne pomieszczenia przy każdej okazji sprzątania. Spośród czynności związanych ze sprzątaniem zdaniem respondentów najprzyjemniejsze jest odkurzanie i sprzątanie podłóg, najmniej przyjemne – mycie toalety.
Z kolei najmniejszą trudność stanowi ścieranie kurzy, największą – mycie okien, luster i witryn. Kobiety częściej uważają czynności związane ze sprzątaniem za dość przyjemne i niezbyt trudne.

Wśród badanych najbardziej liczna grupę stanowią osoby, które twierdzą, że sprzątają, bo chcą mieć porządek. Co trzeci Polak sprząta, bo musi. Zazwyczaj są to mężczyźni oraz młode kobiety w wieku 18-24 lat.

Polacy niepracujący i uczący się mają większe poczucie, że sprzątają przede wszystkim dla siebie, częściej też robią generalne porządki. Wyższy odsetek osób niepracujących (26 proc.) niż pracujących (18 proc.) przyznaje, że sprzątanie sprawia im przyjemność. Najmniej miłośników sprzątania jest wśród osób czynnych zawodowo oraz wśród mieszkańców większych miast.

Komfort z racji posprzątanego mieszkania w większym stopniu czują kobiety niż mężczyźni.

- Z naszego badania wyłania się obraz Polaka, który sprzątanie ma zakodowane wśród obowiązków, które należy wykonywać. 68 proc. łącznie to osoby, które lubią sprzątać oraz te, którym zależy na porządku. Satysfakcja ze sprzątania jest wyższa wśród osób, które mieszkają w większych mieszkaniach – powyżej 91 metrów kwadratowych. Warto też zauważyć, że wśród entuzjastów sprzątania najwięcej jest kobiet po 25 roku życia oraz osób starszych po 55 roku życia. Kobiety też dużo częściej decydują o wyborze środków chemicznych i akcesoriów służących do sprzątania – komentuje Filip Jasiński, badacz z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia od 25.08 do 5.09.2017 roku metodą CAWI (ankiety online), łączna próba N=504 osób, w których gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich 30 dni sprzątano. Respondentami były osoby odpowiedzialne/współodpowiedzialne za sprzątanie.

Może Cię zainteresuje:

We wrześniu trzeci miesiąc z rzędu zarabialiśmy mniej niż miesiąc wcześniej. O ile?

Palenie e-papierosów będzie kosztować równie słono cy zwykłych. Średnio 480 zł rocznie od każdego palacza

Na rzekome złamanie, fikcyjną stłuczkę i wiele innych sposobów. Tak Polacy próbują wyłudzić ubezpieczenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzątamy bo musimy czy dla satysfakcji? Zaskakujące wyniki badań - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński