Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzątanie po sztormach

Józef Narkowicz [email protected]
Nowe przejście przez wydmę na plażę w Dąbkach zawisło w powietrzu; po sztormach ekipa GOSiR musiała przyspawać dodatkowe podpory.
Nowe przejście przez wydmę na plażę w Dąbkach zawisło w powietrzu; po sztormach ekipa GOSiR musiała przyspawać dodatkowe podpory. Józef Narkowicz
O milionowych zniszczeniach, jakie poczyniły styczniowe sztormy, informowaliśmy kilkakrotnie. Teraz ruszają prace przy ich usuwaniu.

W darłowskim obwodzie wybrzeża, zaczynającym się przy Kanale Jamneńskim i kończącym tuż przed Jarosławcem, straty sztormowe wyliczono na 4,5 mln zł. Zastosowano jednak cennik z lat osiemdziesiątych. Gdyby uwzględnić dzisiejsze ceny materiałów i robocizny, straty należałoby określić na 7 mln zł, a na całym wybrzeżu środkowym na prawie 40 milionów.

Najszybciej ruszają roboty zabezpieczające na mierzei oddzielającej jez. Kopań od Bałtyku. Tam w kilku miejscach woda przelewała się przez wał przeciwpodziowy, zalewając las, łąki i pola przylegające do jeziora. Od strony morza wał trzeba osłonić piaskiem pompowanym z dna Bałtyku i warstwą głazów lub gwiazdobloków. Wielkie zniszczenia są też w rejonie Łazów, Bobolina i Dąbek. Miejscami Bałtyk zabrał pas polskiego lądu o szerokości 6-10 metrów.

Pracownicy ochrony wybrzeża Urzędu Morskiego w Słupsku o tej porze roku przystępują też do zwykłych wiosennych porządków. Tym razem zaczynają od usunięcia drzew wyrwanych z korzeniami i wykładania przed zniszczonym brzegiem gałęzi, które mają zatrzymać piasek. Potem przyjdzie pora na sadzenie specjalnych odmian traw i krzewów, drzew.

Przypomnijmy, że takich zniszczeń sztormowych, jak w styczniu tego roku, na Wybrzeżu Środkowym nie było od lat, choć nieraz wiatr szalał z prędkością ponad 12 stopni w skali Beauforta.

- Bo ważna jest nie tylko prędkość wiatru, ale jego kierunek i czas trwania sztormu - wyjaśnia Piotr Rydzkowski, kierownik obwodu ochrony wybrzeża w Darłowie. - Najgorsze są fale przez kilka dni uderzające wprost z północy. Wówczas plaże znajdują się pod wodą, dochodzi do rozmiękczenia i rozmycia wydm i brzegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!