Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sputnik czyli rosyjskie kino w Kryterium

Joanna Krężelewska
8. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską w Koszalinie

Po sukcesach Chóru Aleksandrowa, Rosyjskich Kozaków, czy zespołu Bieriozka w Polsce promowana jest rosyjska Dziesiąta Muza.

- Po długiej nieobecności kina rosyjskiego w Polsce z wielką ostrożnością przystępowaliśmy w 2007 roku do organizacji I Festiwalu Filmów Rosyjskich. Zainteresowanie widzów przekroczyło jednak nasze najśmielsze oczekiwania - mówią organizatorzy. - Festiwal okazał się wielkim sukcesem i udowodnił, że kino rosyjskie jest przez Polaków znane i lubiane i powinno częściej gościć, zarówno w kinach, jak i w telewizji.

"Sputnik nad Polską" po raz kolejny wzbogaci kalendarz imprez kulturalnych w Koszalinie. Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematogra?i. Filmy będzie można oglądać w kinie Kryterium od najbliższego piątku.

Oto repertuar: 16 stycznia (piątek), godz. 18 - "Biały mech"; godz. 20 - "Dzień w Juriewie"; 17 stycznia (sobota), godz. 18 - "Geograf przepił globus", godz. 20 - "Opowieści"; 18 stycznia (niedziela), godz. 18 - "Gorzko", godz. 20 - "Jak spędziłem koniec lata", 19 stycznia (poniedziałek), godz. 18 - "Ja nie wracam", godz. 20 - "Biały mech", 20 stycznia (wtorek), godz. 16 - "Długie i szczęśliwe życie", godz. 20.15 - "Geograf przepił globus"; 21 stycznia (środa), godz. 18 - "Syn", godz. 20 - "Zanim noc nas nie rozdzieli"; 22 stycznia (czwartek), godz. 16 - "Opowieści", godz. 20 - "Jak spędziłem koniec lata". Bilety w cenie 10 złotych.

Szczególnie godnym polecenia jest film "Biały mech" Władimira Tumajewa, któremu jury Sputnika przyznało specjalne wyróżnienie "za wizualną podróż do przemijającego świata na krańcach cywilizacji". Film otrzymał też w ubiegłym roku nagrodę publiczności na 36. MFF w Moskwie. Jego akcja rozgrywa się na Dalekiej Północy, w tundrze. Tam, gdzie ludzie żyją według zasad surowej przyrody. Widz jest świadkiem wydarzeń, które trzymają go w ciągłym napięciu. Nieńcy to pradawny naród z silnym indywidualnym charakterem i wielowiekową tradycją.

Głównym bohaterem filmu - Alioszką - targają uczucia, które zmuszają go do dokonania wyboru między młodzieńczą miłością a szacunkiem do pamięci przodków, której nie wolno zdradzić. To film o miłości, wierności, cierpieniu i wyborze.

Warto też wybrać się na dramat "Opowieści", który zdobył III nagrodę na ubiegłorocznym "Sputniku". Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo otwierają rękopis. To niezwykłe, ale opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości...

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!