Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środkowopomorskie - jeszcze nie umarło? [zdjęcia]

Marzena Sutryk
Tak walczyliśmy o środkowopomorskie.
Tak walczyliśmy o środkowopomorskie. Radek Koleśnik
- Realnie województwo środkowopomorskie mogłoby powstać w 2018 roku przy wyborach samorządowych - mówi Eugeniusz Żuber, wieloletni samorządowiec z Koszalina; od lat orędownik utworzenia woj. środkowopomorskiego.

Rada Miejska w Koszalinie podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie poparcia powołania woj. środkowopomorskiego. Dzień wcześniej taką uchwałę podjęto w Słupsku. Co pan o tym sądzi? Są potrzebne?
Są potrzebne bo dają sygnały potwierdzające poprzednie uchwały, apele i stanowiska o potrzebie istnienia takiego województwa. Pomorze Środkowe powinno być wydzielone terytorialnie jako region, być spójnym terytorialnie ze spójną strategią rozwoju i zagospodarowania.

Liczy pan na to, że PiS utworzy woj. środkowopomorskie?
PiS wyraził wolę polityczną utworzenia województwa środkowopomorskiego, dotychczas takiej woli nie miała żadna partia (koalicja) rządząca. Korekty podziału terytorialnego potrzebne są nie tylko dla województw, także powiatów i gmin, ale to inny, szerszy temat. Przy deklarowanych przez PiS zmianach mają powstać dwa województwa - na Mazowszu i - słusznie - woj. środkowopomorskie. Bardzo zabiega także Częstochowa, nie chce być w woj. śląskim. Jeśli PiS nie utworzy, co obiecał, straci poważnie na wiarygodności.

Potrzebujemy jeszcze tego województwa? Ma to sens po tylu latach, gdy wpisaliśmy się w woj. zachodniopomorskie i pomorskie z Koszalinem i Słupskiem?
Potrzebujemy, bo nie chcemy być w podziale terytorialnym gorsi, niż inni Polacy. Chcemy być podmiotem, a nie przedmiotem spraw i problemów. Chcemy mieć własny parlament lokalny, czyli sejmik, własnego wojewodę środkowopomorskiego - przedstawiciela rządu na tym terenie. To są atuty zarządzania, gospodarki i rozwoju społecznego i ekonomicznego mieszkańców i tego terenu. To są oddzielne środki państwa i inne wizje spójnej przyszłości. Takie województwo na tym terenie było potrzebne kiedyś Niemcom (rejencja), było potrzebne od 1950 roku i jest bardzo potrzebne teraz.

Cała rozmowa w jutrzejszym, papierowym wydaniu "Głosu Koszalińskiego"

Apel Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 26 listopada 2015 roku:
Pomysł utworzenia Województwa Środkowopomorskiego pojawia się w debacie publicznej przy każdych kolejnych wyborach, począwszy od reformy administracyjnej kraju z 1999 roku. Temat ten po raz kolejny wrócił przy okazji tegorocznej kampanii parlamentarnej.
Nowe województwo miałoby się składać z 12 powiatów wydzielonych z trzech województw: z zachodniopomorskiego (8 powiatów), z pomorskiego (3 powiaty), z wielkopolskiego (1 powiat) oraz dwóch miast na prawach powiatów: Koszalina i Słupska.

Kilkanaście miesięcy po wprowadzeniu obecnego podziału administracyjnego kraju, w dawnych województwach koszalińskim i słupskim pojawiła się oddolna inicjatywa przywrócenia na mapę 17 województwa. Pomimo zebrania prawie 140 tysięcy podpisów przez mieszkańców regionu, posłowie dwóch kolejnych kadencji Sejmu RP (w latach 2004 – 2007) nie zajęli się na poważnie tą inicjatywą.

Na ten temat głos zabierała również Rada Miejska w Koszalinie. W uchwałach z dnia 30 stycznia 1998, 28 grudnia 2001 oraz 24 października 2003 roku, w których opowiadała się za utworzeniem Województwa Środkowopomorskiego. Rada Miejska obecnej kadencji podtrzymuje to stanowisko i zdecydowanie popiera powstanie Województwa Środkowopomorskiego.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Koszalin stał się stolicą wschodniego subregionu Pomorza Zachodniego. Inwestycje poprawiające infrastrukturę sprawiły, że obecnie bezrobocie na terenie miasta spadło do 8,5 proc. Właśnie podpisywane są umowy na budowę kolejnych odcinków drogi S6, powstaną obwodnice Wałcza i Szczecinka, co poprawi nasze możliwości komunikacyjne. Poza utworzeniem nowego województwa nie mniej istotne dla mieszkańców Koszalina i regionu będzie stanowisko nowego rządu w sprawie budowy drogi S11 - głównej arterii łączącej Koszalin z południową częścią Polski.

Do tej pory Rada Ministrów, nie określiła jasno swojego stanowiska wysyłając do opinii publicznej sprzeczne komunikaty.

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku tak poważnych zmian nadrzędnym powinien być interes i dobro mieszkańców naszego miasta oraz możliwość jego dynamicznego rozwoju. Uważamy, że potrzebna jest poważna debata publiczna i głęboka analiza szans i zagrożeń dla Województwa Środkowopomorskiego.

Liczymy, że Rada Ministrów w trybie pilnym określi jednoznacznie swoje stanowisko w sprawie powołania 17. województwa, jak również wskaże tryb i czas:
1. Sposobu i zakresu konsultacji społecznych;
2. Kwestii podziału i wykorzystania pieniędzy unijnych w nowym podziale terytorialnym, jak również podziału zobowiązań;
3. Przyszłości realizacji już rozpoczętych, najistotniejszych inwestycji dla naszego miasta i regionu – budowy dróg ekspresowych S6 i S11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!