Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środowisko w Szczecinku. W ekologicznym kontrataku

Rajmund Wełnic [email protected]
Fot. archiwum
W ratuszu zwołano konferencję prasową poświęconą ostatnim wydarzeniom, które wpłyną na stan środowiska w Szczecinku. Miasto najwyraźniej nie chce dać się zdystansować w tej walce ekologom z Terry.

Konferencja zaczęła się od zgrzytu, bo na sali pojawili się przedstawiciele ekologicznego Stowarzyszenia Terra, którzy chcieli usłyszeć, co powie burmistrz. Zostali jednak wyproszeni, bo spotkanie było przeznaczone dla mediów. A jeszcze dzień wcześniej w sejmiku wojewódzkim burmistrz Szczecinka i prezes Terry zgodnie krytykowali program ochrony powietrza, którym mieli zająć się radni.

Do tej pory to Terra specjalizowała się w organizowaniu konferencji prasowych, na których mówiła o swoich dokonaniach. Tym razem to burmistrz Jerzy Hardie-Douglas zrelacjonował wtorkową sesję sejmiku, z której w ostatniej chwili wycofano program ochrony powietrza dla Szczecinka (pisaliśmy o tym w "Głosie Koszalińskim" 17 marca).

- Dobrze się stało, bo jego przyjęcie byłoby klęską dla zarządu województwa i kompromitacją dla autorów - mówił Jerzy Hardie-Douglas. Dodawał, że POP przewidywał system dopłat dla mieszkańców likwidujących tradycyjnie piece i podłączenie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Nie bardzo wiadomo, kto miałby te koszty ponosić, choć można się domyślać, że miasto.
Wszystko przez to, bo autorzy POP przyjęli, że za przekroczone normy stężenia benzopirenu i pyłu zawieszonego nad Szczecinkiem odpowiadają głównie domowe paleniska, a nie przemysł.

- Jesteśmy w krajowej czołówce, jeśli chodzi o przyłączanie domów do sieci ciepłowniczej - Jerzy Har- die-Douglas przytaczał dane, z których wynika, że w ostatnich latach zlikwidowano 200 domowych pieców, a w tym roku czeka to kolejnych 100. Tymczasem poziom benzopirenu rośnie z roku na rok. - To nielogiczne - zdaniem burmistrza najbliższe dwa lata trzeba poświęcić na badanie, skąd się biorą zanieczyszczenia.

Burmistrz nie ukrywał, że szczególnie dokładnie trzeba będzie się sprawdzić, co emituje Kronospan. Firma, co prawda według pozwoleń na emisję, jakie ma, w ogóle nie emituje benzopirenu, ale zdaniem Jerzego Hardie-Douglasa odpowiednie służby powinny się przyjrzeć decyzjom wydawanym fabryce przez ostatnie lata. Bo - zdaniem burmistrza - są one "wewnętrznie niespójne". Konieczne są także kontrole bez wcześniejszego ich zapowiadania.
Ponadto na konferencji Danuta Kowalska, szefowa zespołu ds. ochrony środowiska, opowiadała o kulisach wydania negatywnej opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o elektrociepłowni, jaką planował zbudować Kronospan. O sprawie także informował już "Głos".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!