MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Gawłowski o odnawialnych źródłach energii

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Stanisław Gawłowski
Stanisław Gawłowski archiwum
Stanisław Gawłowski wyszedł z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą m.in. możliwości utworzenia tzw. wspólnot energetycznych. Chodzi o to, by na korzystanie z odnawialnych źródeł energii mogło pozwolić sobie więcej osób.

Zobacz także: Statek "Julek" na jeziorze Jamno

- Polska, Europa, świat stoją przed bardzo poważnym wyzwaniem dotyczącym zmiany sposobu wytwarzania energii - powiedział Gawłowski. - Przez lata energia energia była wytwarzana w Polsce głównie z węgla. Dzisiaj musimy szukać nowych, nowoczesnych rozwiązań. Nasz region, Pomorze Zachodnie, od samego początku jest liderem w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych. To tutaj znajduje się najwięcej turbin wiatrowych, to tutaj są doskonałe warunki do rozwoju energetyki opartej o energię pozyskiwana ze słońca, czyli fotowoltaikę. Widok paneli na dachach domów jest dziś czymś naturalnym, ale kiedyś tak nie było - dodał.
Jak mówił Gawłowski, w Polsce, nieproporcjonalnie w stosunku do innych krajów, drożeje energia elektryczna. Przyrost jest znacząco wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej, więc musimy szukać innych rozwiązań pozyskiwania i gromadzenia energii, by cenę energii obniżać. W gospodarstwach domowych jest to już możliwe, ale w innych przypadkach - bardzo mocno utrudnione. Stąd projekt ustawy, który został przyjęty przez komisję ds. klimatu.

W dokumencie mowa jest m.in. o możliwości tworzenia spółdzielni energetycznych. Te opcje pojawiły się już w wielu krajach Europy Zachodniej. Największe spółdzielnie liczą nawet kilkadziesiąt tysięcy członków. - Takie spółdzielnie wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, dzielą się kosztami. Ale też spółdzielnia sprzedaje energię elektryczną do sieci, mając dodatkową możliwość zarabiania pieniędzy. Takie podmioty dotychczas w naszym kraju nie były znane. Ta ustawa, mam nadzieję, otworzy taką możliwość. One będą mogły być tworzone np. przez spółdzielnie mieszkaniowe, bo każda powierzchnia, czy płaski dach na budynkach wielorodzinnych, doskonale nadaje się do tego, by tego typu spółdzielnię energetyczną utworzyć - zaznaczył senator ziemi koszalińskiej.

Jego zdaniem korzyści energetyczne będą dla mieszkańców z tego tytułu dość oczywiste. Pojawi się dzięki temu szansa na obniżenie kosztów rachunków za energię elektryczną o 20-30 procent. - Owszem już teraz można byłoby taką spółdzielnię utworzyć, ale wówczas nie można byłoby korzystać z takich rozwiązań jak brak opłaty przyłączeniowej, brak opłaty mocowej. Ta ustawa niweluje dodatkowe opłaty. Wreszcie ta ustawa pozwala na wykorzystywanie nieużytków, nieruchomości przez osoby, które pojedynczo nie są w stanie same zrealizować projektu wartego czasami miliony złotych - podsumował.

Projekt ustawy stanie się tematem obrad następnego posiedzenia senatu, za tydzień. Senator Gawłowski wyraził przekonanie, że projekt spotka się z przychylnym odbiorem, że zostanie przyjęty przez senat jako inicjatywa ustawodawcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo