Stanowiska: nowy szef w szpitalu przeciwgruźliczym w...

  Stanowiska: nowy szef w szpitalu przeciwgruźliczym w Koszalinie

  Ilona Stec ilona.stec@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Stanowiska: nowy szef w szpitalu przeciwgruźliczym w Koszalinie

  ©archiwum

  Robert Szank, który do tej pory był prezesem Parku Technologicznego w Koszalinie, nieoczekiwanie ma zająć stanowisko dyrektora szpitala przeciwgruźliczego.
  Stanowiska: nowy szef w szpitalu przeciwgruźliczym w Koszalinie

  ©archiwum

  Robert Szank wygrał konkurs na dyrektora Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Wynik konkursu musi jeszcze zatwierdzić Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Ma się tym zająć na najbliższym posiedzeniu, które planowane jest w przyszłym tygodniu. Jeśli wybór zyska akceptację Zarządu, nowy dyrektor przejmie obowiązki już wkrótce. Zastąpi na tym stanowisku dotychczasową dyrektor Reginę Wasilewską - Kitę, która podjęła decyzję o przejściu od 1 lipca na emeryturę. Od tamtej pory do czasu wyłonienia nowego dyrektora lecznicą kierował Lesław Mazur, pełniący od wielu lat w SZGiChP funkcję zastępcy dyrektora do spraw ekonomicznych.

  O stanowisko szefa SZGiChP ubiegało się pięciu kandydatów, w trakcie konkursu okazało się jednak, że dwie kandydatury nie spełniały wymogów formalnych. Na "placu boju" pozostali więc trzej kandydaci. Większość głosów 12 - osobowej komisji uzyskał Robert Szank.

  Ma 42 lata. Ostatnio pełnił funkcję prezesa koszalińskiego Parku Technologicznego, spółki utworzonej w 2009 roku przez miasto Koszalin i Politechnikę Koszalińską. Ukończył m.in. ekonomię, marketing i zarządzanie na uniwersytecie w Siegen w Niemczech oraz studia podyplomowe - kierunek wiedza o Europie i Integracji Europejskiej - na Wydziale Nauk Społecznych uniwersytetu poznańskiego i studia studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości w Politechnice Koszalińskiej.
  Robert Szank będzie w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc pierwszym od wielu lat dyrektorem nie - lekarzem. Co zaważyło na takiej decyzji komisji?

  - Skończyły się czasy kiedy lekarze, ordynatorzy zajmowali się również zarządzaniem szpitalami. Teraz trzeba się poświęcić albo pracy lekarskiej, albo zarządzaniu szpitalem. Znajduje się jeszcze takie wyjątki , gdzie lekarze są dobrymi zarządcami, jak choćby dyrektor koszalińskiego szpitala - ale to już ostatni Mohikanie - mówi Marek Hok, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który przewodniczył komisji konkursowej. - Obecnie szpital to jest firma, duże przedsiębiorstwo zatrudniające setki ludzi, dysponujące ogromnym budżetem. Taka firma wymaga menedżerskiego zarządzania. Kandydatura pana Roberta Szanka najbardziej odpowiadała członkom komisji konkursowej - uzasadnia wybór Marek Hok.

  Robert Szank: Wcale nie uciekam

  Rozmawiamy z Robertem Szankiem, dotychczasowym prezesem Parku Technologicznego w Koszalinie.

  - Ucieka Pan z tonącego okrętu?
  Robert Szank- Absolutnie nie, skąd taka informacja? Ja już dawno zamierzałem odejść. A że moja 2-letnia kadencja dobiegłaby końca w listopadzie, to miałem do wyboru: albo czekać aż mi podziękują albo zacząć szukać pracy. Nie czekałem. Znalazłem.

  - Spodziewał się Pan, że Panu podziękują?
  Robert Szank- Nawet nie myślałem o tym aż tak daleko. Ale ustalenia były takie, że jedną kadencję prezesem jest przedstawiciel ratusza - teraz to byłem ja, a drugą - przedstawiciel uczelni. Więc i tak nie mógłbym być dalej prezesem.

  - W jakiej kondycji zostawia Pan spółkę, czyli Park Technologiczny?
  Robert Szank- Kondycja... Spółka funkcjonuje, nie jest w stanie likwidacji.

  - I ma prawie milion złotych straty.
  Robert Szank- Nie milion, a 800 tys. złotych. Problemem są wysokie koszty funkcjonowania spółki w oparciu o obiekt, który należy do uczelni.

  - A teraz będzie Pan kierował szpitalem. Jakie ma Pan doświadczenie w tym kierunku?
  Robert Szank- Jestem do tego bardzo dobrze przygotowany. Mam uprawnienia ministra skarbu do zasiadania w spółkach z udziałem samorządu terytorialnego i skarbu państwa.

  - Należy Pan albo należał wcześniej do Platformy Obywatelskiej?
  Robert Szank- Nie, nigdy nie należałem i teraz też nie należę do żadnej partii.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (32)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (32) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów