Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargard: Prawie 2000 nowych potencjalnych dawców. To sukces!

Emilia Chanczewska
Sukces Dnia Dawcy dla Sławka spod Stargardu i innych chorych pacjentów! Do grona potencjalnych dawców szpiku dołączyły aż 1904 osoby

Podczas 13 akcji zorganizowanych w czerwcu w Stargardzie i okolicach dla chorego na białaczkę 26-letniego strażaka Sławomira Pogorzelskiego i innych zarejestrowały się 1904 osoby. To szanse na nowe życie dla wszystkich pacjentów walczących z nowotworami krwi. Jednak dla Sławka wciąż nie został znaleziony genetyczny bliźniak. Jako potencjalny dawca szpiku zarejestrować się można także przez internet, wysyłając do Fundacji DKMS szpatułkę z wymazem.

- Szukanie dawcy dla potrzebującego przeszczepienia pacjenta jest jak szukanie igły w stogu siana - mówią pracownicy Fundacji DKMS. - Prawdopodobieństwo sukcesu w najlepszym wypadku wynosi 1:20 000. Bywają też sytuacje, kiedy pacjent ma tak nietypowy układ antygenów HLA, że znalezienie jego „bliźniaka genetycznego” jest praktycznie niemożliwe - prawdopodobieństwo spada do 1 do kilku milionów. Chcąc pomóc Sławkowi i innym pacjentom, rodzina, przyjaciele zorganizowali akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku w pod hasłem Dzień Dawcy Szpiku.

W akcję pomocy dla Sławka i Innych zaangażowało się ponad 100 wolontariuszy, którzy w trzynastu lokalizacjach na terenie Stargardu i okolic rejestrowali osoby chcące dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku i rozdali tysiące ulotek.
- Szczególne podziękowania za wsparcie w przygotowaniu i propagowaniu akcji kierujemy na ręce Agaty Siwiec, siostry Sławka, lokalnych władz, kolegów z Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie oraz wszystkich wolontariuszy - podkreślają pracownicy Fundacji DKMS. - Strażacy - koledzy z jednostki przygotowali specjalny filmik zachęcający do rejestracji oraz w geście solidarności ze Sławkiem zgolili głowy. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób prywatnych, instytucji, firm i mediów możliwe było zarejestrowanie aż 1904 potencjalnych dawców szpiku.

Osoby, które chciałyby zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, a nie mogły pojawić się na akcji, mogą zamówić pakiet rejestracyjny na www.dkms.pl.
Każda nowa zarejestrowana osoba zwiększa szanse pacjentów na znalezienie swojego bliźniaka genetycznego.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych.
Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.

To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 350 000 (czerwiec 2018) potencjalnych dawców szpiku, spośród których ponad 5400 (czerwiec 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stargard: Prawie 2000 nowych potencjalnych dawców. To sukces! - Głos Szczeciński