MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starostwo powiatowe będzie miało nową siedzibę. Właśnie rozstrzygnięto konkurs

Piotr Bednarczyk, KL
Wizualizacja nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Wizualizacja nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu Starostwo Powiatowe w Toruniu
Firma Toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika wygrała konkurs na projekt nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu. Nagrodą jest 50 tysięcy złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej.

O potrzebie wybudowania nowej siedziby Starostwa Powiatowego mówiono od lat. Obiekt przy ulicy Towarowej jest drogi, jego wynajem kosztuje prawie 1,5 miliona złotych rocznie, a do tego za mały. Niektóre wydziały w nim się nie mieszczą. Powiatowy Urząd Pracy czy Powiatowy Zarząd Dróg mają inne, dość odległe lokalizacje, przy ulicy Polnej w Toruniu.

Poszukiwania nowej siedziby zapowiedział starosta Marek Olszewski na początku 2019 roku podczas sesji nowej Rady Powiatu. Znalazły się nawet dwie działki przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Toruniu nadające się dla tej inwestycji.

Teren za 320 tysięcy złotych

Zgodę na ich zakup wyraziła Rada Powiatu Toruńskiego podczas sesji w styczniu 2021 roku. Na zbycie na rzecz powiatu nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa w trybie bezprzetargowym z przeznaczeniem na cel publiczny zgodził się Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Wizualizacja nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu
Wizualizacja nowej siedziby Starostwa Powiatowego w Toruniu Starostwo Powiatowe w Toruniu

Na tej podstawie Zarząd Powiatu Toruńskiego zakupił działki o oznaczeniach geodezyjnych 139/1 o powierzchni 0,9076 hektara i 139/2 o powierzchni 0,5100 ha. Nieruchomość została kupiona za około 320 tysięcy złotych. Wcześniej teren ten pozostawał w trwałym zarządzie Komendanta Wojewódzkiego Policji, jednak decyzją Prezydenta Miasta Torunia z 20 listopada 2020 roku zarząd ten został wygaszony. 1 czerwca 2021 roku podpisano akt notarialny i oficjalnie przekazano teren starostwu.

Zielone światło dla nowej rady

- Myślę, że w 2024 roku będzie projekt techniczny - zapowiadał na początku 2023 roku starosta Marek Olszewski. - Proces inwestycyjny, projektowanie, budowa zajmuje kilka lat, więc w tej kadencji chcemy sporządzić najpierw koncepcję, później projekt. Grunt już mamy. Chciałbym jednak, żeby decyzję o budowie, o wyborze wykonawcy i harmonogramu podjęli radni nowej kadencji, bo to będzie spory wydatek.

Nowa rada Powiatu będzie miała pole do działania, bo właśnie rozstrzygnięto konkurs którego celem było uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym, koncepcji budowy budynku użyteczności publicznej Starostwa Powiatowego w Toruniu wraz z zagospodarowaniem terenu, sieciami uzbrojenia terenu oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną.

Pierwotnie do konkursu zgłoszono 66 wniosków, z których sąd konkursowy zakwalifikował 61. Ostatecznie do 16 kwietnia tego roku złożono 46 wniosków.

Czytelny układ przestrzenny

Sąd konkursowy na zwycięzcę wybrał firmę Toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika. W uzasadnieniu wyboru czytamy:

"Nagrodę przyznano za czytelny układ przestrzenny, poprawne rozwiązania funkcjonalno-użytkowe, bezpieczeństwo i komfort użytkowników oraz optymalizacja kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Projektanci uwzględnili w pracy konkursowej warunki geologiczne w szczególności wysoki poziom wód gruntowych umiejscawiając parking na poziomie terenu pod budynkiem. Poprzez ograniczenie liczby kondygnacji, zlokalizowano podstawowe funkcje na jednym poziomie. Na uwagę zasługuje konstrukcja przykrycia dwukondygnacyjnej sali operacyjnej i sali rady zaprojektowanej z drewna klejonego, a na ścianach zaprojektowano panele akustyczne z jasnego drewna sprawiając, że wnętrze stanie się ciepłe, przyjazne i przytulne. Sala rady jest otwarta zarówno na widok z hali operacyjnej, jak i z zewnątrz. Budynek o wysokości do 12 m posiada trzy kondygnacje o czytelnej i prostej formie. Pionowe przeszklenia w rytmicznym układzie zapewniają doświetlenie wnętrza i ograniczają przegrzewanie się budynku. Projekt harmonijnie nawiązuje do otoczenia formą i wysokością budynku, zachowaniem istniejącego drzewostanu i wprowadzeniem rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budynku na środowisko naturalne, takich jak zielone dachy, montaż paneli fotowoltaicznych, retencyjność wód opadowych."

Zaproszenie na negocjacje

Zwycięzca otrzymał 50 tysięcy złotych brutto oraz nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej.

Dodajmy, że drugie miejsce (i 40 tysięcy złotych) przypadło firmie Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina, a trzecie (i 30 tysięcy złotych) firmie Ambient Magdalena Pios z Warszawy.

Z kolei wyróżnienia (i po 20 tysięcy złotych) trafiły do: P2PA z Wrocławia oraz Miks.tura Architekci Stefan Zieliński i Dot Architekci Spółka (obie z Torunia).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska