Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starostwo w Szczecinku z nowym obliczem. Wycinka drzewa-symbolu [zdjęcia, wideo]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Potężny świerk rosnący przed szczecineckim starostwem ścięty. Drzewo miało ponad sto lat. Drzewo było naprawę wielkie i wiekowe – wyższe od gmachu starostwa i chyba nawet od niego starsze. – Podjęliśmy decyzję o wycince, bo świerk był już częściowo uschnięty, chorował i przechylał się zagrażając bezpieczeństwu – mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. To epokowa zmiana, bo świerk widoczny jest na najstarszych znanych zdjęciach archiwalnych budynku zbudowanego po I wojnie światowej na potrzeby urzędu finansowego. Po roku 1945 urzędowało tu przez pewien czas starostwo, potem we władanie wzięła go armia, która ulokowała tutaj sztab szczecineckiej dywizji. Po jej rozformowaniu obiekt w roku 2000 wrócił do odtworzonego powiatu stając się reprezentacyjną siedzibą jego władz. Świerk był zawsze, z czasem stał się nawet tak potężny, że przytłaczał nieco samo starostwo, które wykorzystywało go jako żywą choinkę w okresie Bożego Narodzenia. Ale to już przeszłość. Drzewo zostało ścięte. Starostwo planuje teren po nim zagospodarować i urządzić na nowo dokonując nasadzeń mniej okazałych drzew i krzewów. – Codziennie tedy przechodzę do pracy, serce się kraje, gdy widzę wycinkę tak pięknego świerku, ale wiedziałam, że ta chwila nadejdzie, bo był coraz bardziej przechylony – mówi pani, która z nami obserwowała ostatnie chwile drzewa.
Potężny świerk rosnący przed szczecineckim starostwem ścięty. Drzewo miało ponad sto lat. Drzewo było naprawę wielkie i wiekowe – wyższe od gmachu starostwa i chyba nawet od niego starsze. – Podjęliśmy decyzję o wycince, bo świerk był już częściowo uschnięty, chorował i przechylał się zagrażając bezpieczeństwu – mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. To epokowa zmiana, bo świerk widoczny jest na najstarszych znanych zdjęciach archiwalnych budynku zbudowanego po I wojnie światowej na potrzeby urzędu finansowego. Po roku 1945 urzędowało tu przez pewien czas starostwo, potem we władanie wzięła go armia, która ulokowała tutaj sztab szczecineckiej dywizji. Po jej rozformowaniu obiekt w roku 2000 wrócił do odtworzonego powiatu stając się reprezentacyjną siedzibą jego władz. Świerk był zawsze, z czasem stał się nawet tak potężny, że przytłaczał nieco samo starostwo, które wykorzystywało go jako żywą choinkę w okresie Bożego Narodzenia. Ale to już przeszłość. Drzewo zostało ścięte. Starostwo planuje teren po nim zagospodarować i urządzić na nowo dokonując nasadzeń mniej okazałych drzew i krzewów. – Codziennie tedy przechodzę do pracy, serce się kraje, gdy widzę wycinkę tak pięknego świerku, ale wiedziałam, że ta chwila nadejdzie, bo był coraz bardziej przechylony – mówi pani, która z nami obserwowała ostatnie chwile drzewa. Rajmund Wełnic
Potężny świerk rosnący przed szczecineckim starostwem ścięty. Drzewo miało ponad sto lat.

Drzewo było naprawę wielkie i wiekowe – wyższe od gmachu starostwa i chyba nawet od niego starsze. – Podjęliśmy decyzję o wycince, bo świerk był już częściowo uschnięty, chorował i przechylał się zagrażając bezpieczeństwu – mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

To epokowa zmiana, bo świerk widoczny jest na najstarszych znanych zdjęciach archiwalnych budynku zbudowanego po I wojnie światowej na potrzeby urzędu finansowego. Po roku 1945 urzędowało tu przez pewien czas starostwo, potem we władanie wzięła go armia, która ulokowała tutaj sztab szczecineckiej dywizji. Po jej rozformowaniu obiekt w roku 2000 wrócił do odtworzonego powiatu stając się reprezentacyjną siedzibą jego władz. Świerk był zawsze, z czasem stał się nawet tak potężny, że przytłaczał nieco samo starostwo, które wykorzystywało go jako żywą choinkę w okresie Bożego Narodzenia.

Ale to już przeszłość. Drzewo zostało ścięte. Starostwo planuje teren po nim zagospodarować i urządzić na nowo dokonując nasadzeń mniej okazałych drzew i krzewów. – Codziennie tedy przechodzę do pracy, serce się kraje, gdy widzę wycinkę tak pięknego świerku, ale wiedziałam, że ta chwila nadejdzie, bo był coraz bardziej przechylony – mówi pani, która z nami obserwowała ostatnie chwile drzewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!