Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Start programu in vitro w Koszalinie. Dopłata dla par w wysokości do 5 tysięcy złotych

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
- Pomysł na wprowadzenie tego programu w mieście pojawił się 7 lat temu. Z czasem coraz większa grupa osób przyłączała się do tego tematu - mówiła radna Krystyna Kościńska.
- Pomysł na wprowadzenie tego programu w mieście pojawił się 7 lat temu. Z czasem coraz większa grupa osób przyłączała się do tego tematu - mówiła radna Krystyna Kościńska. Radek Koleśnik
W grudniu 2020 radni przegłosowali finasowanie programu in vitro w Koszalinie. Teraz ustalenia weszły w życie i można starać się o dopłatę w ramach programu polityki zdrowotnej pn. "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Koszalina na lata 2021-2023".

- Pomysł na wprowadzenie tego programu w mieście pojawił się 7 lat temu. Z czasem coraz większa grupa osób przyłączała się do tego tematu - mówiła radna Krystyna Kościńska. - Sporo czasu upłynęło, ale udało się. Procedura była skomplikowana, bo nie tylko trzeba było podjąć uchwałę, ale też wybrać wykonawcę programu. Za to odpowiedzialne będą dwie klinki, w Sopocie i Gdyni. Zachęcamy, by z treścią programu się zapoznać. Koszalin dołączył do tych miast, które już dawno ten program wprowadziły, ale lepiej późno niż wcale - dodała.

- Program in vitro skierowany jest do par, u których stwierdzono niepłodność, a inne metody leczenia, prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy, nie istnieją lub się wyczerpały - powiedział wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski. - Każda para, którą pozytywnie zakwalifikowano do programu, ma prawo otrzymać dofinansowanie do jednej z procedur zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 000 zł. Z dofinansowania skorzystać może co roku 20 par. To szansa dla wielu osób, by cieszyć się z narodzin oczekiwanego potomka - dodał.

- To ważne, że samorządy przejmują na siebie obowiązek dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro - powiedziała z kolei radna Barbara Grygorcewicz. - Dlatego, że od roku 2013, kiedy był rządowy program in vitro, do 31 grudnia 2019 roku urodziło się dzięki temu 22 188 dzieci. To duża liczba. Zważywszy na to, że społeczeństwo się starzeje, a liczba urodzeń stale spada, to jest to bardzo istotne. Z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 kompletnie zniknęły kwestie związane z leczeniem niepłodności, z prokreacją. Wobec tego samorząd musi wziąć na siebie tę odpowiedzialność. Powołując się na badania Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Medycyny Rozrodu, zauważono, że pary starające się o dziecko przeżywają stres tak silny, jak ten towarzyszący osobom leczącym się onkologicznie. To bardzo duży problem. Te pary nie czują niestety wsparcia rządu, więc całe szczęście, że samorządy się tym zajmują. Oszacowano, że takich par jest w Polsce około półtora miliona - dodała.

Realizatorami programu są: 1. Klinika INVICTA Sp. z o.o., ul. Polna 64, 81-740 Sopot, tel. 58/ 58 58 800, www.klinikainvicta.pl. 2. Klinika GAMETA Gdynia Centrum Zdrowia Sp. z o.o., ul. Św. Piotra 21, 81-347 Gdynia, tel. 58 526 10 02, GSM 501 757 111, www.gameta.pl/gameta-gdynia. Nadzór nad realizacją programu sprawuje Gmina Miasto Koszalin i to w urzędzie można otrzymać więcej informacji nt. wniosków, czy terminów.

- To nie jest program, który zmusi kogoś do czegoś - mówiła jeszcze w grudniu radna Krystyna Kościńska, jedna z inicjatorek podjęcia tej uchwały. - Wsparcie dla in vitro jest bardzo oczekiwane wśród wielu mieszkańców Koszalina. Przyjęcie uchwały wspierającej finansowo pary starające się o dziecko jest wielkim krokiem do tego, by przyszli rodzice zdobyli najcenniejszy skarb, czyli dziecko, nowe życie, członka rodziny - dodała.

- Miasto Koszalin jest jednym z niewielu ośrodków w kraju, które taki projekt realizuje, więc tym bardziej jest to cenne. Nawet kilka tysięcy par, po wcześniejszym zgłoszeniu, może otrzymać dofinansowanie - wtórowała jej Dorota Chałat (obie z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej). - Współczuję matkom, które nie mają tego wyboru. Niestety, ale bardzo często determinantem są pieniądze, bo jest wiele jest rodzin, których nie stać na tę metodę - dodała.

Wymagania, na podstawie których można skorzystać z dofinansowania, zostały szczegółowo opisane. Otóż do programu mogą przystąpić kobiety w przedziale wiekowym 20-40 lat i w ocenie biochemicznej oraz ultrasonograficznej ma ona szansę na wyindukowanie mnogiego jajeczkowania (AMH powyżej 0,7 ng/ml i co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku). Warunkowo w programie mogą uczestniczyć też kobiety do 42 roku życia, jeżeli stężenie AMH przekracza 1,5 ng/ml i liczba pęcherzyków w jajnikach jest powyżej trzech. W chwili przystąpienia do programu polityki zdrowotnej posiadają dokumentację medyczną z rozpoznaną niepłodnością o oznaczeniu ICD10:46 (niepłodność męska) lub N97 (niepłodność kobieca). Ponadto pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim (zgodnie z definicją dawstwa partnerskiego określoną w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności). Kolejnym warunkiem jest zamieszkiwanie na terenie Koszalina przynajmniej od roku i rozliczanie się z podatków z Urzędem Skarbowym w Koszalinie (weryfikacja na podstawie pierwszej strony ostatniej deklaracji PIT, która zostanie przedłożona realizatorowi programu).

Program skierowany jest do kobiet, które przeszły w przeszłości leczenie niepłodności, a wyczerpano inne metody leczenia prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Procedurę zapłodnienia pozaustrojowego można podejmować bez wyczerpania innych metod leczenia i w terminie krótszym niż 12 miesięcy od rozpoczęcia leczenia niepłodności, jeżeli zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie jest możliwe uzyskanie ciąży w wyniku zastosowania tych metod. Trzeba też posiadać bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego oraz być zakwalifikowanymi do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatora programu. I na koniec, wyrazić trzeba zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera