Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Koszalin na zdjęciach: Łyk historii miasta [zdjęcia, film]

Marzena Sutryk [email protected]
1975 rok. Ulica Zwycięstwa. Tak wyglądało wówczas miejsce, gdzie dziś jest Centrum Handlowe Cegielskiego.
1975 rok. Ulica Zwycięstwa. Tak wyglądało wówczas miejsce, gdzie dziś jest Centrum Handlowe Cegielskiego. Reprod. Radek Koleśnik
Od poniedziałku mieszkańcy Koszalina i okolicy będą mogli obejrzeć w tutejszej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej wyjątkową wystawę. Przygotowana ekspozycja jest poświęcona historii miasta w latach 1950 - 1976.

Takiej wystawy w Koszalinie jeszcze nie było - mówił podczas prezentacji założeń pomysłu Paweł Skubisz, naczelnik Oddziałowego Biura Informacji Publicznej w Szczecinie. - Ona w nowoczesny sposób pokazuje okres historyczny Koszalina. A powstała w kooperacji IPN z Muzeum w Koszalinie, ale też z Archiwum Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej, Archiwum Państwowym, Centralnym Ośrodkiem Szkolenia Straży Granicznej i Koszalińską Biblioteką Publiczną. I pewnie nigdy by nie powstała, gdyby nie współfinansowanie ze strony Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

>>>>>>>To musisz zobaczyć Zdjęcia Naszych Czytelników - stare fotografie Koszalina i okolic - KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ

To druga ekspozycja poświęcona powojennej historii miasta.
- Wstępnie plan był taki, że wystawa będzie dotyczyć lat 1950 - 75, kiedy to Koszalin był ośrodkiem centralnym dużego województwa koszalińskiego - mówi Danuta Szewczyk z Muzeum w Koszalinie. - Ale celowo przesunęliśmy granicę czasową, by pokazać początek kryzysu dekady Gierka, który był widoczny także w Koszalinie. Cały okres podzieliliśmy na cztery etapy: okres stalinowski w latach 1950 - 56, czasy Gomułki w latach 1956 - 60 oraz lata 1961-70 i 1971-76. Pokazujemy na wystawie życie mieszkańców Koszalina, łącznie z "życiem podskórnym" - chodzi o działalność aparatu bezpieczeństwa.

Celem jest pokazanie, jak głęboko sięgała inwigilacja, kontrola i "zabezpieczanie" społeczeństwa koszalińskiego w trzech dekadach: lat 50., 60., i 70. Osobne miejsce poświęcamy próbom ucieczek drogą morską - ten motyw przewija się we wszystkich latach objętych tematem wystawy. Kładziemy akcent na rozwój społeczno - gospodarczy, kulturalny, także przestrzenny. To, jak bardzo Koszalin wtedy się rozwijał, pokazują mapy miasta. Koszalin będąc wtedy centrum administracyjnym, zyskał także pod względem finansowym. Ale jest też druga strona medalu, czyli właśnie ograniczenie praw obywatelskich, inwigilacja, cenzura.

Istotnym elementem wystawy są Centralne Dożynki w 1975 roku, które zorganizowano w Koszalinie. Można tu poznać m. in. nazwiska osób poddanych obserwacji ze strony służb z racji tego, że zamieszkiwały na trasie planowanego przejazdu Edwarda Gierka.
Krach propagandy sukcesy ilustruje z kolei fotografia wiecu przed koszalińskim ratuszem po wydarzeniach radomskiego Czerwca, która jest wśród 400 zdjęć prezentowanych w delegaturze IPN. - Nie brakuje też materiałów i zdjęć z najważniejszego święta PRL - obchodów 22 Lipca - dodaje Danuta Szewczyk.

- Przygotowaliśmy także dzięki Koszalińskiej Bibliotece Publicznej prezentację 26 kompletów gazet, które przedstawiają artykuły i zdjęcia z bardzo ważnych wydarzeń krajowych i lokalnych - mówi Edyta Wnuk z IPN.
Specjalne miejsce poświęcono też Kościołowi, powstaniu diecezji, a także sprawom mniejszości ukraińskiej i niemieckiej. Chętni będą mogli skorzystać na miejscu z info - kiosku - tu będą prezentowane materiały zapisane w formie elektronicznej, nagrania przemówień ze spotkań z mieszkańcami.

Ekspozycja ma być m. in. miejscem zajęć dla uczniów koszalińskich szkół, ale także dla mieszkańców miasta i turystów. Chętni będą mogli skorzystać z pomocy przewodnika. Na solidne przestudiowanie ekspozycji trzeba będzie poświęcić nawet kilka godzin, ale warto tu wpaść choćby na kilkanaście minut.

Otwarcie wystawy w delegaturze IPN przy ul. Andersa 34 jest planowane w poniedziałek o godzinie 16. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez dwa lata. Za darmo. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 - 17.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo