Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starzec jakubek - toksyczna i rakotwórcza roślina w Polsce. Rośnie na łąkach i w lasach. Lasy Państwowe ostrzegają! Wygląd, objawy zatrucia

Sandra Janikowska
Dawniej zalecany przy chorobach wątroby czy nadciśnieniu, dzisiaj traktowany jako roślina szkodliwa, a nawet zagrażająca życiu. Mowa o pospolitej roślinie, która rośnie niemal wszędzie. Kilka dni temu Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie przed silnie rakotwórczą rośliną o nazwie Jacobaea vulgaris, czyli Starzec Jakubek. Co to za roślina? Gdzie występuje? Sprawdź!
Dawniej zalecany przy chorobach wątroby czy nadciśnieniu, dzisiaj traktowany jako roślina szkodliwa, a nawet zagrażająca życiu. Mowa o pospolitej roślinie, która rośnie niemal wszędzie. Kilka dni temu Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie przed silnie rakotwórczą rośliną o nazwie Jacobaea vulgaris, czyli Starzec Jakubek. Co to za roślina? Gdzie występuje? Sprawdź! Źródło: Anna Jakimiuk / lasy.gov.pl
Starzec jakubek - toksyczna i rakotwórcza roślina w Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają! Dawniej zalecany przy chorobach wątroby czy nadciśnieniu, dzisiaj traktowany jako roślina szkodliwa, a nawet zagrażająca życiu. Mowa o pospolitej roślinie, która rośnie niemal wszędzie. Kilka dni temu Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie przed silnie rakotwórczą rośliną o nazwie Jacobaea vulgaris, czyli Starzec Jakubek. Co to za roślina? Gdzie występuje? Sprawdź!

Starzec jakubek - toksyczna i rakotwórcza roślina w Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają!

Według podań ludowych, nazwa rośliny nawiązuje do pory jej kwitnienia, czyli 25 lipca. Dzień ten poświęcony jest Apostołowi - świętemu Jakubowi.

Roślina ta od dawna stosowana była przez znachorów w leczeniu wielu chorób. Starzec jakubek uważany był za pospolity składnik ludowych ziołowych nalewek.

W latach 80. XX wieku nalewki i napary z ziela starca stosowano jako środek rozkurczowy, który miał hamować nadmierne miesiączki. Ponadto, ich spożycie zalecało się w trakcie kolki czy na bolesne skurcze jelit. Starzec jakubek miał również działanie moczopędne i pobudzające, szczególnie wątrobę.

W medycynie naturalnej ziele Starca jakubka zalecano przy chorobach wątroby, a zewnętrznie w leczeniu wyprysków, gojących się ran czy nowotworów. Rozwój medycyny przyczynił się do stopniowego obniżenia się popularności tej rośliny.

WiciokrzewZjedzenie nawet kilku owoców wiciokrzewu, zwanego inaczej suchodrzewem, może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Typowe objawy zatrucia spowodowanego zawartą w jagodach ksylosteiną to wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca i oddychania. Ksylosteina drażni przewód pokarmowy, osłabia serce i zaburza pracę układu nerwowego.Toksyczność: silnie trującyDawka śmiertelna: kilka owoców, szczególnie dla dzieci

Te piękne rośliny są śmiertelnie niebezpieczne. Nie dajcie s...

Jak wygląda Starzec jakubek? Lasy Państwowe ostrzegają przed toksyczną rośliną

Starzec jakubek charakteryzuje się wysoką łodygą, która osiąga nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się tworząc wiele wełniastych długich pędów. Liście są lirowate i pierzastodzielne. Ich odcinki odstają od łodyg prawie pod kątem prostym. Na szczycie łodygi występuje duży i rozpierzchły kwiatostan.

Kwiatostan tworzą żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki mają średnicę od 1,5 do 2,5 cm i są złożone z kwiatów języczkowych, płasko ułożonych. Starzec jakubek kwitnie od czerwca do września. Po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, jasne włoski.

Lasy Państwowe ostrzegają przed toksyczną rośliną. Gdzie występuje?

W Polsce Jacobaea vulgaris występuje powszechnie na łąkach, przydrożach, brzegach pól i lasów oraz w rowach. Występuje praktycznie wszędzie.

ZOBACZ TAKŻE: Uważaj jakie rośliny przywozisz z wakacji! Możesz narazić swoje uprawy

Lasy Państwowe ostrzegają przed toksyczną rośliną. Komunikat Lasów Państwowych

19 września br. na oficjalnej stronie Lasów Państwowych pojawił się komunikat, w którym specjaliści opisują niebezpieczne właściwości i niepożądane działania Starca jakubka.

Jak wynika z najnowszych danych, okazało się, że rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które mają działanie mutagenne, kancerogenne i hepatotoksyczne. Udowodniono to doświadczalnie na zwierzętach, używając do tego czystych form alkaloidów.

Jacobaea vulgaris zawiera alkaloidy: 0,2 proc. w suchej masie, do 2,5 proc. olejku eterycznego, ok. 4,8 proc. soli mineralnych (głównie fosforu), inulinę czy flawonoidy.

Działanie hepatotoksyczne rodziny starców udowodniono już w 1920 roku. W latach 50. ubiegłego wieku ustalono przemiany alkaloidów pirolizydynowych i powstawanie toksycznych metabolitów. Warto wspomnieć, że właśnie z tego względu roślina straciła na znaczeniu w medycynie.

Alkaloidy występują dosyć powszechnie. Ich związki zawierają inne rośliny, takie jak: żywokost, lepiężnik, podbiał, żmijowiec, ogórecznik czy farbownik. W przypadku tych roślin stężenie alkaloidów jest nikłe, w przeciwieńswie do Starca jakubka, którego stężenie jest wysokie.

Obecnie zaleca się używanie ekstraktów pozyskiwanych z kwiatów starca jedynie do krótkotrwałych kuracji. Zabrania się stosowanie preparatów zawierających składową Jacobaea vulguris kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Szczególne zagrożenie stwarza on dla koni i kuców. Bez znaczenia jest ilość spożytego produktu, ponieważ kumuluje się on w organizmie. Zatrucie Starcem jakubkiem wyniszcza wątrobę i prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, w skutek czego może nastąpić nawet śmierć. Podobnie jest z mniejszymi zwierzętami - nawet niewielka dawka może mieć śmiertelne skutki.

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Starzec jakubek - toksyczna i rakotwórcza roślina w Polsce. Rośnie na łąkach i w lasach. Lasy Państwowe ostrzegają! Wygląd, objawy zatrucia - Dziennik Bałtycki