Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Statystyki: Powszechny Spis Rolny w całej Polsce

Irena Boguszewska [email protected]
Adam Jałtyński, rachmistrz z Koszalina, pokazuje identyfikator, jaki w widocznym miejscu musi nosić każdy rachmistrz spisowy odwiedzający gospodarstwa rolne.
Adam Jałtyński, rachmistrz z Koszalina, pokazuje identyfikator, jaki w widocznym miejscu musi nosić każdy rachmistrz spisowy odwiedzający gospodarstwa rolne. Fot. Radoslaw Brzostek
Powszechny Spis Rolny trwa w całej Polsce i zakończy się 31 października. Każdy może spisać się sam przez internet lub poczekać na rachmistrza.

Ważne telefony

Ważne telefony

1 września została uruchomiona Infolinia w sprawie Powszechnego Spisy Rolnego. Dzwonić można pod numery:
800 800-800 z telefonów stacjonarnych (połączenie bezpłatne),
22 44-44-777 z telefonów komórkowych (cena połączenia zgodnie z cennikiem operatora),
Gminne Biuro Spisowe w Koszalinie 94 348-86-86.

W tym roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej są prowadzone powszechne spisy rolne. U nas poprzedni został przeprowadzony dosyć dawno, bo osiem lat temu. Obecny jest pierwszym od czasu przystąpienia naszego kraju do Unii. I po raz pierwszy obowiązują procedury unijne i wykorzystywane są technologie informatyczne.

- Każdy z rachmistrzów ma telefon komórkowy sieci Orange tak zwany hand held. Na ten telefon od dyspozytora wojewódzkiego otrzymuje on adresy gospodarstw rolnych. Na ich podstawie robi sobie harmonogram pracy na następny dzień - mówi Janusz Śnieżek, lider gminny i jednocześnie członek gminnego biura spisowego w Koszalinie.

W Koszalinie pracuje pięciu rachmistrzów. Najwięcej gospodarstw mają do spisania w dzielnicach: Raduszka, Rokosowo, Lubiatowo, a także Jamno i Łabusz.

Nowością podczas tego spisu jest to, że każdy rolnik może spisać się sam przez internet. Nie jest to trudne. Od 1 września do 17 października na stronie www.stat.gov.pl jest udostępniony elektroniczny formularz spisowy i instrukcja jego wypełniania, dzięki czemu każdy może spisać się samodzielnie.

Przed przystąpieniem do samospisu należy wypełnić formularz identyfikacyjny, podając swój PESEL, nazwisko, imię (imiona) oraz stworzyć własne hasło (zgodnie ze wskazówkami na stronie) oraz przepisać ciąg znaków.

Nie musimy od razu wypełnić wszystkich rubryk. Mamy na to 14 dni, licząc od pierwszego uruchomienia formularza. Jeśli brakuje nam jakiś danych, możemy przerwać wypełnianie, sprawdzić dane i dopiero potem je zamieścić. .

Jeśli ktoś nie spisze się sam przez internet, to od 8 września do 31 października będzie kontaktować się z nim rachmistrz, aby przeprowadzić wywiad w celu wypełnienia ankiety. Pytania dotyczą użytkowania gruntów, powierzchni upraw, rodzaju prowadzonej hodowli, ilości posiadanego sprzętu rolniczego, liczby pracowników, środków ochrony roślin itp.

Rachmistrz zobowiązany jest do podania swoich danych identyfikacyjnych. Jego tożsamość można sprawdzić w wojewódzkim urzędzie statystycznym.

Gospodarstwa rolne, które nie dokonały samospisu lub nie zostały spisane w wywiadzie telefonicznym, odwiedzą rachmistrze spisowi. Każdy z nich musi nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego i podpisem dyrektora urzędu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!