Stawka rośnie. Energa AZS Koszalin kontra Perła Lublin na początek 3. rundy

Czas na start trzeciej rundy i walkę o medale z udziałem Energi AZS Koszalin. Na początek rywalizacji w górnych szóstkach Energetyczne podejmą wicelidera po dwóch rundach, Perłę Lublin.

Faworyta spotkania wskazać nietrudno. Większa, bogatsza i bardziej utytułowana Perła w tym sezonie dwukrotnie okazywała się lepsza od koszalinianek w bezpośrednich starciach.

Choć w pierwszej części sezonu Energetyczne mocno postawiły się lubliniankom, to ostatecznie przegrały po zaciętym meczu dopiero po rzutach karnych na terenie rywalek. Inny przebieg miał rewanż w Koszalinie. Tu miejscowym nie wychodziło nic, a gościom - wszystko. Wynik 16:30 mówi sam za siebie.

- Mamy w pamięci tamto spotkanie, zostaliśmy po prostu rozbici. To był nasz najgorszy mecz w sezonie i wierzymy, że to był wypadek przy pracy - powiedział Waldemar Szafulski, drugi trener Energi AZS.

Wygraną ze Startem Elbląg zakończyły sezon zasadniczy piłkarki ręczne Energi AZS Koszalin.Podopieczne Anity Unijat pokonały na swoim parkiecie Start Elbląg 23:19 (14:7). W pierwszej połowie przewaga gospodyń nie podlegała dyskusji. Między słupkami znakomicie spisywała się Izabela Prudzienica, a wraz z upływającym czasem przewaga Energi AZS stawała się coraz bardziej wyraźniejsza.Oba zespoły zeszły na przerwę przy siedmiu bramkach przewagi koszalinianek, jednak po zmianie stron Energetyczne zaczęły popełniać coraz więcej błędów, a wypracowana w pierwszej połowie przewaga topniała z każdą minutą. Elblążanki traciły do gospodyń już zaledwie dwa trafienia, a w dodatku stwarzały sobie kolejne sytuacje rzutowe, których jednak nie zdołały wykorzystać.W końcówce meczu szczypiornistki Energi AZS opanowały sytuację na parkiecie i ostatecznie zwyciężyły 23:19.Energa AZS Koszalin - Start Elbląg 23:19 (14:7)

Superliga kobiet: Energa AZS Koszalin - Start Elbląg 23:19 [ZDJĘCIA]

Co ciekawe, zarówno Energa AZS jak i Perła przegrały swoje środowe mecz w ramach półfinału Pucharu Polski. Podopieczne trenerki Anity Unijat musiały uznać wyższość Pogoni, po fatalnej drugiej połowie, a zespół z Lublina (obrończynie trofeum) został zdemolowany przez Metraco Zagłębie Lubin (22:11)!.

Finał PP, bez koszalińskich szczypiornistek, zaplanowano na 18 czerwca. Po tych niepowodzeniach w sobotę o godz. 13.00 w hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie oba zespoły będą chciały poprawić sobie humory i dobrze rozpocząć decydujące starcia o medale.

Energa AZS Koszalin przegrała w hicie 18. kolejki z liderem Superligi Kobiet Metraco Zagłębiem Lubin. Spotkanie w koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej stało pod znakiem twardej walki. Pierwsze 10. minut należało do Miedziowych, które objęły prowadzenie 4:2. Dzięki dobrej defensywie i kilku świetnym interwencjom Izabeli Prudzienicy, po siedmiu minutach bez trafienia (między 7 i 15), Energa zaczęła odrabiać straty. Tym razem to zespół z Lubina zanotował przestój w ataku, nie trafiając przez ponad 10 minut. Seria czterech trafień dała koszaliniankom prowadzenie 6:4 w 21.min. Długo na nim się nie utrzymały. Podopieczne Anity Unijat często grały w przewadze, po karach dla ostro grających rywalek, ale nie potrafiły tego wykorzystać. Zmarnowały też rzut karny (Tamara Smbatian przegrała pojedynek z Moniką Maliczkiewicz). W efekcie w końcówce pierwszej połowy Zagłębie wyszło na jednobramkowe prowadzenie i utrzymało je do przerwy. Drugą połowę lepiej rozpoczął zespół z Lubina. Trafienia Adrianny Górnej i Kingi Grzyb powiększyły przewagę przyjezdnych do 3 goli (11:8). Do 39. min Akademiczki odrobiły dwa trafienia, ale później znów pozwoliły rywalkom na ucieczkę na 3 trafienia. Różnica 2-3 goli na korzyść Zagłębia utrzymała się do końca spotkania. Koszaliński zespół miał swoje szanse, ale w kluczowych momentach zawodziła skuteczność. Tak było m.in. w 54. min, gdy przy dwóch golach straty, na bramkę rzucała Monika Michałów. Jej rzut odbiła dobrze dysponowana Maliczkiewicz, a za chwilę poradziła sobie z dobitką Hanny Rycharskiej. W ostatnich 10. min Zagłębie 3 z 4 goli zdobyło z rzutów karnych, których pewną egzekutorką była Klaudia Pielesz. Energa AZS Koszalin - Metraco Zagłębie Lubin 17:19 (8:9)Energa AZS: Prudzienica, Sach - Han 2, Urbaniak, Mazurek 2, Michałów 1, Wołownyk 3, Smbatian 6, Striukowa 1, Rycharska 1, Nowicka, Borysławska, Tomczyk 1.Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz, Wąż - Grzyb 5, Hartman 1, Trawczyńska 1, Buklarewicz, Górna 2, Piechnik 1, Ważna, Machado Matieli 1, Belmas 2, Pielesz 6, Milojević.

Energa AZS Koszalin - Metraco Zagłębie Lubin 17:19 [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Chcemy sprawić niespodziankę z faworyzowaną Perłą. Patrzymy na pozytywy, na to, co nam ostatnio wychodziło. Na tym chcemy budować morale. Każdy rywal jest w naszym zasięgu, to jest sport, wszystko może się wydarzyć, a dyspozycja dnia też będzie miała swoje znaczenie. Najbliższe mecze, z Perłą i później z Zagłębiem, pokażą, czy będzie stać nas na coś więcej, niż brązowy medal - podsumował trener Szafulski.

Ze spraw kadrowych, żadna z zawodniczek nie nabawiła się po meczu pucharowym poważniejszego urazu, w związku z czym przystąpią do sobotniego starcia bez większych osłabień. Trzecia runda oraz gra o miejsca 7-12 zakończyć się ma 24 kwietnia.

Ostatnia faza sezonu ruszy 27 kwietnia i potrwa do 25 maja. Zmagania rozgrywać się będą systemem mecz i rewanż, z zachowaniem punktów z poprzednich dwóch rund.

Czołówka strzelczyń: Honorata Syncerz (Korona Handball Kielce, 139 bramek w 20 meczach), 2. Natalia Fesdorf (UKS PCM Kościerzyna, 98/20), 3. Alicja Pękala (UKS PCM Kościerzyna, 94/20), 4. Justyna Świerczek (EKS Start Elbląg, 94/18), 5. Kinga Grzyb (Metraco Zagłębie Lubin, 85/20), 10. Tamara Smbatian (Energa AZS Koszalin, 76/20).

Pozostałe pary, o miejsca 1-6: Pogoń Szczecin - KPR Gminy Kobierzyce, Metraco Zagłębie Lubin - Start Elbląg; o miejsca 7:12: KPR Ruch Chorzów - UKS PCM Kościerzyna, KPR Jelenia Góra - Piotrcovia Piotrków Tryb.