Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otwiera nowe punkty. W regionie w gminie Świeszyno

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Pierwsza w naszym regionie Wioska Dziecięca SOS od kilkunastu lat działa w Karlinie.
Pierwsza w naszym regionie Wioska Dziecięca SOS od kilkunastu lat działa w Karlinie. Radek Koleśnik
W ramach profilaktycznego Programu „SOS Rodzinie” powstają nowe punkty wsparcia - w województwie zachodniopomorskim w gminie Świeszyno. Pomoc kierowana będzie do rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce poszerzają swoją działalność. - Ubóstwo i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych to najczęściej raportowane powody przydzielania pomocy społecznej we wspieranych przez nas lokalizacjach – mówi Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”.

- Trudna sytuacja finansowa i niedostatecznie rozwinięte kompetencje opiekuńczo-wychowawacze przekładają się na jakość rodzinnych relacji, m.in. nasilając domowe konflikty. W połączeniu z niepewnością i lękiem jakie rodzą się ze względu na pandemię SARS-CoV-2 możemy obserwować negatywne oddziaływania na dzieci i młodzież, głównie w zakresie ich funkcjonowania w grupie rówieśniczej, czy obniżenia nastroju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku, w Polsce poniżej minimum egzystencji żyje ponad 5 proc. osób, czyli ok. 1,9 mln Polaków, a skrajne ubóstwo dzieci w 2020 r. wzrosło z 4,5 proc. do 5,9 proc., czyli do ponad 400 tys. dzieci.

Najwyższa Izba Kontroli w 2020 roku podała, że zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży diagnozowane są na coraz wcześniejszym etapie rozwoju, a ich skala nieustannie wzrasta. Jeszcze przed pandemią, dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia było ok. 630 tys.

- W odpowiedzi na lawinowo rosnące potrzeby nasze Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na wsparcie rodzin zarówno poprzez indywidualną pracę z rodzinami, jak i zapewnienie rodzinom dostępności wsparcia specjalistów – psychologów i psychoterapeutów. Ważnym elementem jest także edukacja rodziców nie tylko w zakresie wychowania, ale również dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy - wskazuje Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

W ciągu ostatniego roku, w ramach Programu „SOS Rodzinie”, Stowarzyszenie pomogło 2 383 beneficjentom, w tym 1428 dzieciom i młodzieży z 579 rodzin. Od początku istnienia programu, pomoc otrzymało ponad 2 tysiące dzieci z ponad 940 rodzin biologicznych.

Nowy punkt wsparcia powstanie w gminie Świeszyno. Planowany termin otwarcia to początek drugiego kwartału tego roku. Dokładną lokalizację poznamy po podpisaniu przez Stowarzyszenie z gminą umowy na prowadzenie świetlic.

Uczestnictwo w programie jest dobrowolne i bezpłatne. Pomoc kierowana jest do wszystkich rodzin przeżywających trudności w zakresie sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i zagrożonych rozpadem.

- Pomocą obejmujemy wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dziecka. To właśnie dzieci mogą skorzystać z dedykowanych im zajęć i działań świetlicowych. Otrzymają tam pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, szansę na rozwój zainteresowań. Oferujemy również szeroki wachlarz wsparcia dla rodziców i opiekunów - informuje Łukasz Łagód, psycholog i doradca ds. Programu „SOS Rodzinie”.

Jeśli chcesz wesprzeć działanie SOS Wiosek Dziecięcych, może podzielić się procentem swojego podatku. Wystarczy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera