Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strach przed hormonami

opr. jsz
Czy hormonalna terapia zastępcza może szkodzić zdrowiu? Za oceanem trwa od kilku lat eksperyment, który ma odpowiedzieć na to pytanie.

Badania zorganizowała prywatna instytucja naukowa, której siedziba znajduje się w Phoenix w Arizonie. Do udziału w eksperymencie zaproszono dziewięć amerykańskich instytutów medycznych W badaniach biorą w nich udział kobiety w wieku 40-55 lat.

To kolejna w ostatnich latach próba przeprowadzenia dużych badań poświęconych ryzyku hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Pierwszy projekt przerwano latem 2002 roku, kiedy okazało się, że jego uczestniczki (ich średni wiek wynosił 63 lata) przyjmujące pigułki hormonalne są bardziej narażone na udar mózgu i kilka innych dolegliwości. Konsekwencją przerwania tamtych badań było opublikowanie przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca zalecenia dla lekarzy, aby kobiety przechodzące menopauzę podchodziły z wielką ostrożnością do doustnych środków hormonalnych.

W poźniejszych testach, dawki hormonów obniżono. Ponadto do badań zaproszono młodsze kobiety. To ważne, ponieważ z niektórych obserwacji wynika, że przyjmowanie hormonów może być korzystne na początku klimakterium, lecz szkodliwe później. Eksperyment ma też zweryfikować wartość innego sposobu przyjmowania hormonów - w postaci naklejanych na skórę plastrów. Opracowali je naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego. Testy przeprowadzone przez nich najpierw na myszach, a następnie z udziałem małych grup ludzi wykazały, że ten sposób wprowadzania leku może być korzystniejszy dla kobiet, ponieważ prawdopodobnie chroni je przed dolegliwościami układu krwionośnego.

Dlaczego pigułki nie chronią przed chorobami krążenia, a plastry - prawdopodobnie tak? Hormony podawane w tabletkach doustnych wędrują najpierw do wątroby, gdzie tracą część swojej pierwotnej mocy. Ich najcenniejszy składnik estradiol ulega tam rozłożeniu na znacznie mniej aktywny związek zwany estronem. Substancja ta nie ma już tak korzystnego wpływu na naczynia krwionośne.

Inaczej jest z hormonami wchłanianymi poprzez skórę. Trafiają one wprost do krwi z pominięciem przewodu pokarmowego. Korzystne oddziaływanie leku na naczynia krwio-nośne jest więc szybsze i silniejsze.

Jedną z częstszych przyczyn zgonów wśród kobiet po menopauzie są zawały. To dlate-go, że szybki spadek naturalnego estrogenu zaburza u nich pracę układu nerwowego i krwionośnego. Hormony podawane doustnie prawdopodobnie w ogóle nie zapobiegają tym zmianom albo czynią to w niewielkim stopniu. Dzięki plastrom efekt leczniczy zostanie osiągnięty, choć dawki leku będą o wiele mniejsze.

Te badania mają znaczenie dla tych kobiet, które cierpią na schorzenia układu krążenia, lecz zarazem nie mogą przyjmować dużych ilości estrogenów z powodu podwyższonego ryzyka raka szyjki macicy. Dla nich plastry byłyby najlepszym rozwiązaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!