Strajk nauczycieli 2019. Czy odbędą się matury 2019? Czy podczas strajku nauczycieli odbędą się matury? Czarne chmury nad maturzystami

Katarzyna Chybowska
archiwum polskapress
Strajk nauczycieli 2019. Czy odbędą się matury 2019? Bez klasyfikacji uczniów nie ma mowy o przystąpieniu ich do egzaminu maturalnego. W Koszalinie, podobnie jak w większości miast, wystawienie ocen uniemożliwia strajk.

Strajk nauczycieli 2019. Czy odbędą się matury 2019? Czy podczas strajku nauczycieli odbędą się matury?

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Zespół Szkół Plastycznych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego - tu uczniowie mogą spać spokojnie, ich matury się odbędą. W pozostałych szkołach średnich większość dyrektorów zwołuje rady klasyfikacyjne, niestety, kończą się one niepowodzeniem.

- Brakuje mi 29 nauczycieli, żeby móc przeprowadzić radę. Zwołuję je codzienne od poniedziałku. I dopóki któraś nie zakończy się sukcesem, będę je planować codzienne - komentuje sytuację Bożena Sobkowiak, dyrektor V LO w Koszalinie.

Strajk nauczycieli w Koszalinie. Światełko dla edukacji [zdjęcia]

Podobna sytuacja jest w innych placówkach. Niektórzy dyrektorzy z nadzieją patrzą na dzisiejsze spotkanie strony rządowej z przedstawicielami związków zawodowych, przesuwając rady na jutro. Są oni też przytłoczeni odpowiedzialnością, która na nich spada. Ze strony kuratorium otrzymali tylko informację, że powinni być przewidujący i takie rady zrobić przed strajkiem.

Strajk nauczycieli 2019. Czy odbędą się matury 2019? Czy podczas strajku nauczycieli odbędą się matury?

- Jest jeszcze trochę czasu. Dyrektorzy powinni apelować do nauczycieli - powiedział nam wicekurator Bogusław Ogorzałek.

Strajk nauczycieli 2019. Jak długo jeszcze strajk nauczycieli? Czy czwartkowe rozmowy przyniosą przełom i co szykuje rząd

Obecnie na 56 szkół, które są pod opieką koszalińskiej delegatury, tylko 6 przeprowadziło rady klasyfikacyjne.

Zarówno rodzice, jak i uczniowie nie ukrywają, że całą sytuacją są zaniepokojeni. We wtorek w I LO im. S. Dubois odbyło się spotkanie z komitetem strajkowym, na którym rodzice przekazali petycję z prośbą o przeprowadzenie klasyfikacji ostatnich klas.

W Koszalinie protestowali przeciwko strajkowi nauczycieli [z...

Zdaniem jednego z uczestników spotkania: - Dzieci stały się zakładnikami w całej tej sytuacji. Popieram strajk, ale uważam, że matura to bardzo wyjątkowa rzecz i ze względu na przyszłość naszych dzieci, które mogą stracić rok, strajk powinien być zawieszony, choćby na tę radę pedagogiczną i wystawienie ocen.

W I LO dyrektor Rafał Janus stawia sprawę jasno: sytuacja staje się dramatyczna. Pojawiają się już telefony z pogróżkami w kierunku nauczycieli.

- Strajk jest legalny, odbywa się zgodnie z prawem - podkreśla dyrektor Rafał Janus.

- Obecna sytuacja nie jest w gestii pojedynczej szkoły czy dyrektora.

Strajk nauczycieli 2019. Matury odbędą się w innym terminie? Broniarz: Kalendarz jest bardzo elastyczny

Strajkujący nauczyciele też mają jasne stanowisko w tej sprawie.

- Chcemy uczyć. Chcemy, żeby młodzież wróciła do szkoły - podkreśla przewodnicząca komitetu strajkowego I LO Izabela Kowalska.

Nauczyciele spotkali się przed koszalińskim ratuszem [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Prosimy jednak rodziców o wyrozumiałość. W czasie spotkania mówiliśmy, aby też skierowali przygotowaną przez nich petycję do premiera Mateusza Morawieckiego.

Brak klasyfikacji uczniów do 26 kwietnia może spowodować nieodbycie się lub przesunięcie matur. Jest to szczególnie kłopotliwe dla uczniów, którzy planują studia zagraniczne. Może to oznaczać dla nich rok przerwy.

Nawet jeśli w ostatniej chwili strajk zostanie zakończony lub przerwany, nadal pozostaje problem uczniów, którzy otrzymają oceny niedostateczne i chcieliby się od nich odwołać. Na razie prawo oświatowe nie jest przygotowane na takie sytuacje. Do tej pory, mimo strajku, odbyły się dzięki zaradności dyrektorów egzaminy gimnazjalne oraz ósmoklasistów.

Egzamin gimnazjalny w VI LO w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Strajk nauczycieli 2019. Czy odbędą się matury 2019? Czy podczas strajku nauczycieli odbędą się matury?

Temat tegorocznych matur budzie wielki niepokój wśród maturzysztów i ich rodziców. Czy mają się czego obawiać? Sprawdziliśmy w szkołach w regionie.

Białogard

W Białogardzie matury powinny się odbyć, bo liceum zawarło w tej sprawie niepisaną umowę z podstawówkami. Wcześniej niestrajkujący nauczyciele liceum poszli pomagać w egzaminach gimnazjalnych i ósmoklasistów, a teraz więc - choć tylko w razie konieczności - nauczyciele z podstawówek mają przyjść pomóc przy maturze. W białogardzkim liceum ogólnokształcącym jest już po radzie klasyfikacyjnej.

- Uczniowie zostali sklasyfikowani, więc mogą przystąpić do matury - mówi nam Daniel Glinka, dyrektor liceum.

Strajk nauczycieli 2019 Do kiedy strajk nauczycieli? Będzie matura?

- Niepokój o przeprowadzenie egzaminów zawsze jest, ale mam nadzieję, że jednak wszystko nam się uda.

Powiat szczecinecki

W powiecie szczecineckim klasyfikacyjną radę pedagogiczną udało się odbyć w środę jedynie w I Liceum Ogólnokształcącym, w którym strajkuje tylko kilkoro nauczycieli. Ale w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku z braku kworum sztuka ta nie powiodła się już dwukrotnie. W środę nie doszły też z tego samego powodu do skutku rady w Zespole Szkół nr 6 i Zespole Szkół nr 2 w Szczecinku. Dopiero na 24 kwietnia rady pedagogiczne zwołano w Zespole Szkół nr 1 im. KEN w Szczecinku i ZS nr 7 w Białym Borze.

Powiat drawski

W Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu, Czaplinku i Drawsku Pomorskim zwołane przez dyrektorów rady pedagogiczne(w Czaplinku wczoraj, a w Złocieńcu i w Drawsku dzisiaj) nie odbyły się, bo nie było kworum. W związku z tym: dyrektor ZSP w Złocieńcu będzie zwoływał rady codziennie - do skutku, w Drawsku Pomorskim nowy termin rady wyznaczono na 23 kwietnia, w Czaplinku na 25 kwietnia, a w Kaliszu na 24 kwietnia.

Powiat sławieński

W powiecie sławieńskim panuje zaniepokojenie wśród dyrektorów szkół średnich. W Zespole Szkół im. J.H.Dąbrowskiego w Sławnie we wtorek miała się odbyć klasyfikacyjna rada pedagogiczna. Rada się nie odbyła, bo nie było obecnych większości nauczycieli.

- Prawie 80 procent nauczycieli podpisało się na liście strajkowej. Prosiłam nauczycieli, żeby rozważyli dobro uczniów. Zakomunikowałam, że jeżeli nie będzie kworum, to radę zwołuję w trybie pilnym w czwartek 18 kwietnia o godz. 9.30 - mówi nam Renata Biernacka, dyrektor ZS im. J.H. Dąbrowskiego w Sławnie.

Jak zaznacza, jeśli wciąż nie będzie kworum, rada będzie przeniesiona na piątek o godz. 9.30. Tak samo we wtorek, 23 kwietnia. Jeśli to także nie odniesie skutku, na środę 24 kwietnia. Dyrektor poinformowała również, że jeśli dziś nie odbędzie się posiedzenie rady pedagogicznej, zawiadomi Kuratorium Oświaty w Koszalinie. A jak w innych placówkach na terenie powiatu sławieńskiego?

W Zespole Szkół Agrotechnicznych w Sławnie wystawiono oceny przed rozpoczęciem strajku. Wydaje się więc, że tutaj problemów z klasyfikacją nie będzie. W Zespole Szkół Morskich w Darłowie oraz w Zespole Szkół. im. S.Żeromskiego w Darłowie klasyfikację zaplanowano na 24 kwietnia.

Kołobrzeg

Spośród sześciu szkół średnich powiatu kołobrzeskiego tylko maturzyści Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich mają już wystawione oceny. Zrobiono to 5 kwietnia, ale konieczne jest jeszcze przeprowadzenie klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej. W ostatni piątek w Kołobrzeskim Starostwie Powiatowym odbyła się narada dyrektorów średnich szkół z terenu powiatu.

Dyrektorzy pięciu z nich (poza ZSEH) wydłużyli termin wystawiania ocen i co za tym idzie posiedzeń rad. Jak mówi Lech Pieczyński, dyrektor Zespołu Szkół Morskich: - Termin wystawiania ocen zmieniłem na 26 kwietnia. Rada kwalifikacyjna będzie mogła się odbyć najpóźniej do 2 maja.

Zobacz także Nauczyciele zebrali się wspólnie pod koszalińskim ratuszem

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co na to, bądź co bądź sami maturzyści??? Przecież w większości to już dorośli ludzie. Dlaczego nie zbiorą się ,np. we wtorek i nie zablokują wejścia lub wyjścia nauczycielom uczestniczącym w strajku??? Jednocześnie mogą żądać od nich deklaracji wykonywania swoich obowiązków. Czy dalej chcą biernie się przyglądać i czekać na "mannę z nieba"...

?

G
Gość
, Gość:

To co robi upolitycznione ZNP to terroryzm a zakładnikami nauczycieli stały się dzieci i młodzież. Zero tolerancji dla upolitycznionych nauczycieli.

A co na to, bądź co bądź sami maturzyści??? Przecież w większości to już dorośli ludzie. Dlaczego nie zbiorą się ,np. we wtorek i nie zablokują wejścia lub wyjścia nauczycielom uczestniczącym w strajku??? Jednocześnie mogą żądać od nich deklaracji wykonywania swoich obowiązków. Czy dalej chcą biernie się przyglądać i czekać na "mannę z nieba"...

?

G
Gość

To co robi upolitycznione ZNP to terroryzm a zakładnikami nauczycieli stały się dzieci i młodzież. Zero tolerancji dla upolitycznionych nauczycieli.

G
Gość

Zero tolerancji dla strajkujących nauczycielskich krów (sami się za nie przebierają i jeszcze zachowują się podobnie).

G
Gość

Dlaczego pozwolono na niszczenie psychiki dzieci i narażenie ich na dodatkową porcję stresu?Same egzaminy są stresem a tu ,,nauczyciele zgotowali niewinnym dzieciakom dodatkową porcję stresu - bić brawo czy zastanowić się kto jest za to odpowiedzialny i dopuścił te nieodpowiedzialne osoby do pracy z dziećmi ?Mogą strajkować w inny sposób ale nie krzywdząc dzieciaków. Ja jako mama nie zgadzam się aby te osoby które skrzywdziły dzieci dalej miały z nimi kontakt w szkole. Co roku wydziały pedagogiczne kończą młodzi ludzie. To nie prawda że nie ma kto uczyć. Osobyktóre świadomie krzywdzą dzieci powinny być w trybie natychmiastowym odsunięte od pracy z nimi. To nawet w śród kryminalistówjest zasada że ten co skrzywdził dziecko nie ma racji bytu.

Dodaj ogłoszenie