Strajk nauczycieli 2019. Egzaminy na razie bez zakłóceń. Nauczyciele strajkują dalej

Katarzyna Chybowska
Młodzież dziś bardziej przejmowała się tym, co zawierają arkusze egzaminacyjne, niż tym, kto siedzi w komisji albo czy kolejne dni egzaminów odbędą się bez przeszkód. Mimo strajku panowała jak zawsze atmosfera skupienia. Radek Koleśnik
W środę rozpoczęły się ostatnie egzaminy gimnazjalne. Od przyszłego roku gimnazja znikają z polskiego systemu edukacji. Mimo strajku i problemów ze znalezieniem nauczycieli do komisji egzaminacyjnych, pierwszy dzień testów przebiegł bez zakłóceń.

W samym Koszalinie egzamin gimnazjalny zdaje ok. 900 osób. W całym kraju liczba ta sięga aż 350 tys. Osoby, które są w III klasie gimnazjum, a które nie przystąpią do egzaminu lub nie dostaną promocji do następnej klasy, automatycznie skierowane zostaną do klas ósmych. Warto dodać, że do odbywających się w tym roku po raz pierwszy egzaminów ósmoklasistów również przystąpi w naszym mieście ok. 900 uczniów. Egzaminy są szczególnie ważne, bo tym razem będzie miał miejsce podwójny nabór do szkół średnich. W koszalińskich placówkach czeka na uczniów z miasta oraz okolicznych powiatów ok. 2700 miejsc w 90 klasach.

Wczoraj młodzież sprawdzała swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych, dziś będą to przedmioty przyrodniczo-matematyczne. Nadal w niektórych szkołach pod znakiem zapytania stoją piątkowe egzaminy językowe. Kilka szkół nie ma do tej pory zapewnionej komisji. Jedną z borykających się z tym problemem szkołą był wczoraj odział gimnazjalny w ZS nr 2 w Koszalinie.

- W naszym przypadku do komisji udało nam się pozyskać nauczycieli z innych szkół w Koszalinie oraz jedną nauczycielkę z Mielna i trzy osoby z kurii biskupiej z pełnym przygotowaniem pedagogicznym. Na razie staram się sama zapewnić składy komisji, ale jeśli się to nie uda, będę prosić o pomoc kuratorium. Brakuje mi dwóch, trzech osób - informowała wczoraj Bożena Sobkowiak, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie.

Egzamin gimnazjalny w VI LO w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Dyrektorzy koszalińskich szkół nie ukrywają, że egzaminy ostatecznie udało się przeprowadzić wczoraj i dziś, dzięki m.in. łączeniu grup. W wielu szkołach na jednej sali pisali uczniowie mający przepisowy czas oraz wydłużony. Podkreślają też, że mimo zapewnień ze strony kuratorium oraz rządu, to na nich spada cała praca oraz odpowiedzialność za przeprowadzenie egzaminów.

To jednak nie koniec problemów. Od poniedziałku do mieszkańców regionu trafiają zawiadomienia o powołaniu do rezerwy, na kilkudniowe szkolenia w 8. Pułku Przeciwlotniczym w Koszalinie. Zawiadomienia informują o stawieniu się w trybie natychmiastowym. Wśród powołanych są zarówno nauczyciele, przeprowadzający egzaminy, jak i rodzice, opiekujący się dziećmi na czas zawieszenia zajęć w przedszkolach. Wielu zgłasza się z dziećmi do jednostki. Jak nas poinformowano, każde podanie z prośbą o zwolnienie jest rozpatrywane indywidualne.

Koszalin jest jednym z miast, w którym do strajku przystąpiło większość placówek oraz nauczycieli. Każdego dnia liczba jest inna, ponieważ nauczyciele protestują w czasie swoich dni wolnych. ZNP nie planuje przerwania strajku, a to oznacza, że po raz kolejny dyrektorzy szkół będą musieli skompletować komisje egzaminacyjne do testów ósmoklasisty. Nie wiadomo też, co będzie z maturami, które powinny się rozpocząć za około 3 tygodnie.

Pojawia się też problem klasyfikacji uczniów klas maturalnych.

- Rada klasyfikacyjna ma się odbyć w poniedziałek 16 kwietnia, dziś nie wiem, czy dojdzie do skutku. Patrząc na postawę nauczycielską, a są oni w pełnej gotowości strajkowej, zakładam, że jednak do niej nie dojdzie. W takiej sytuacji będę zasięgała opinii w kuratorium - zapowiada dyrektor ZS nr 2.

Zobacz także: Prezydent Piotr Jedliński o strajku nauczycieli

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
POLAK

LENIE, NIECH PRZEJDĄ NA WŁASNĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ WTEDY IM SIĘ ODECHCE. 18 GODZIN TYGODNIOWO TO MOŻNA 3 ETATY CIĄGNĄĆ. BRAK KOMPETENCJI W TYM ZAWODZIE TO NORMA. A DODATKOWO GRUPA, KTÓRĄ MOŻNA ŁATWO MANIPULOWAĆ I ŁASA NA PREZENCIKI.

K
KARA DLA NAUCZYCIELI

Upolitycznieni nauczyciele robią sobie w szkołach politykę przed wyborami zamiast służyć pomocą uczniom!!! Hańba, jak można tak traktować dzieci, gdzie etos nauczyciela, gdzie misja i szacunek dla młodzieży????? We łbach im się poprzewracało!!!! Teraz robią majątek na korepetycjach, ponieważ zamiast w szkołach powtarzać materiał z uczniami, którzy zdają egzaminy robią to w swoich domach oczywiście za pieniądze - udzielając korepetycji!!!!! 50 ZŁ ZA 60 min.!!!!!!! Taki sobie BIZNES NA DZIECIACH URZĄDZILI NAUCZYCIELE!!!!! SKANDAL!!!!! ZA TO CO TERAZ ROBIĄ POWINNI PONIEŚĆ KARĘ!!!!!! CHCIWOŚĆ NAUCZYCIELSKA I EGOIZM W TYM ŚRODOWISKU NIE ZNA GRANIC!!!!!!

G
Gość

bardzo dobrze, że pomimo zadymy uczniowie mogli spokojnie zdać egzamin, w preciwieństwie do nauczycieli - oni nie zdali tego egzaminu

n
nauczyciel stażysta

Panie Prezesie Sł. Broniarz prosimy o udzielenie informacji młodym nauczycielom czy z naszych składek płaconych przez lata, ZNP odłożył jakąś część na oprocentowane konto z przeznaczeniem na Fundusz Strajkowy. Młodzi nauczyciele stażyści co prawda nie należą zbyt długo do ZNP ale związek istnieje od bardzo dawna i przez cały ten okres pobiera składki od nauczycieli. Uprzejmie prosimy Pana Prezesa o informację na ten temat 1/ czy taki fundusz istnieje? 2/ czy w sytuacji odmowy wypłacenia nam wynagrodzeń zostanie on przeznaczony na zapomogi dla strajkujących? A może jednak taki fundusz w finansach ZNP w ogóle nie istnieje i został "skonsumowany" przez działaczy związku na cele specjalne czyli premie i nagrody? Licząc, że w kraju do ZNP należy 350 tyś nauczycieli to odkładając tylko po 50 groszy miesięcznie na ten cel można było odłożyć 175 000,- zł.

Można było równie dobrze składać nawet mniejszą kwotę co przy min 30 latach istnienia związku dałoby wraz z odsetkami potężną kwotę. Czekam na odpowiedź !!!

Dodaj ogłoszenie