Strajk nauczycieli 2019. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller: Matury nie są w żaden sposób zagrożone

Jakub Oworuszko
fot. Bartek Syta/ Polska Press
- Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje; matury nie są w żaden sposób zagrożone - zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Strajk nauczycieli w czasie matur, problemy z rekrutacją na studia - czy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest przygotowane na taki scenariusz?
Zarówno my, jak i Ministerstwo Edukacji Narodowej jesteśmy gotowi. MEN przygotowało w taki sposób procedury, aby ten egzamin maturalny odbył się bez problemów. Chciałbym uspokoić wszystkich, którzy będą zdawali matury w tym roku - ich egzamin nie jest w żaden sposób zagrożony. Zresztą pokazały to egzaminy gimnazjalne - jesteśmy przygotowani na różne sytuacje. A uczelnie, po reformie szkolnictwa wyższego, są przygotowane do tego, aby przyjąć maturzystów na studia.

Jak wyglądają zarobki i czas pracy nauczycieli akademickich w porównaniu do pozostałych nauczycieli?
Akademicy są w innej sytuacji, choćby dlatego, że prowadzą badania naukowe i są z tego rozliczani. W system nauki i szkolnictwa wyższego wprowadziliśmy jasny sposób rozliczania pracowników naukowych - do niedawna oni także mieli pensum plus działalność naukową. Teraz raz na cztery lata muszą wskazać cztery swoje największe osiągnięcia naukowe. Z tego uczelnie będą rozliczane i m.in. na tej podstawie finansowane. Prędzej czy później taka debata będzie konieczna również w przypadku nauczycieli, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób kształcić nauczycieli, jakie systemy motywacyjne budować w oświacie. Nauczyciel akademicki - asystent czy wykładowca - po podwyżkach przez nas wprowadzonych zarabia 3205 zł brutto, natomiast profesor otrzymuje minimalnie 6410 zł. Do tego dochodzą dodatki stażowe, funkcyjne, środki z grantów naukowych.

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Czy jest szansa na nowe rządowe propozycje dla protestujących nauczycieli?
Propozycje zostały przedstawione, czekamy, aż ZNP podpisze to dobre porozumienie, które w praktyce daje nauczycielom ponad 20 proc. podwyżki na przestrzeni dwóch ostatnich lat. To podwyżki, które w wielu innych miejscach sfery publicznej nie są realizowane. Trzeba wziąć pod uwagę, jak wygląda sytuacja budżetowa. Rozumie to Solidarność, która podpisała porozumienie.

Jednak pieniądze są, znalazły się choćby na „piątkę Kaczyńskiego”.
Od początku zapowiadaliśmy realizację programów społecznych. Beneficjentami tych rozwiązań będą wszystkie grupy społeczne w Polsce. Te pieniądze faktycznie znaleźliśmy, jednak to jest maksimum, na jakie rozsądny rząd może sobie pozwolić. Jesteśmy odpowiedzialnym rządem i nie możemy podejmować decyzji, które będą powodowały niestabilność finansów publicznych. Natomiast będziemy zawsze realizować politykę, która będzie dzieliła się owocami wzrostu gospodarczego. Nowa piątka Prawa i Sprawiedliwości dotyczy i rodziców, ludzi młodych i starszych czy mieszkańców mniejszych miejscowości.

Strajk nauczycieli: Gwiazdy i artyści wspierają oświatę GALE...

Strajk nauczycieli. Internauci komentują [MEMY]

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller: Matury nie są w żaden sposób zagrożone - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polska bez pis

Muller tez trafisz do wiezienia razem z tym przestepczym ugrupowaniem

Q
Qw

Fakt, niemieccy nauczyciele nie strajkuja... jak nasi będa zarabiali tyle co oni też przestaną strajkować 😊

A Pan to gdzie i kiedy kształcony?? Bo poziom kultury dialogu pozostawia wiele do życzenia. Dzieci tez tak wychowałeś?? Też takie butne i beszczelne?? Współczuję....

b
bw

Czym ty się chwalisz kodziarska łajzo ,że krzywdzisz dzieci bo Broniarz głupot wam naopowiadał ,że nie ma żadnych szans na przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i matur?Rady to kwestia rozporządzenia ministra MEN a w najgorszym przypadku nadzwyczajnej ustawy w trybie pilnym.Jeden dzień sejm ,drugi senat trzeci prezydent i po was.Zostajecie z ręką w nocniku i zszarganą opinią .Twoim obowiązkiem jest intensywnie przygotowywać młodzież do egzaminów i prawnym obowiązkiem w tych egzaminach uczestniczyć.Nie miałaś ,nie masz i nie będziesz miała żadnych argumentów za pozbawieniem dzieci praw .To inny temat zero jedynkowy.Niemcy rozwiązali to jednoznacznie .Trybunał Konstytucyjny uznał strajki za nielegalne.U nas też będą rozprawy sądowe ,spokojnie doczekacie tego.

M
Mn

Do nnn...

Nie strajkuja w szkole 2 osoby... to raczej za mało by zwołać rade i cokolwiek zatwierdzic 😊 szczegolnie ze nie na co bo oceny nie są wystawione haha

Tak sie akurat sklada ze zadna szkoła w mieście nie wystawila ocen...

Poza tym żaden uczen ani rodzic nie zadzwonil jeszcze nawet z zadnym pytaniem...

Moze to znaczy że nas rozumieją?? Moze moi uczniowie sa mądrzejsi od Was doroslych i sa w stanie zrozumieć wiecej?? Moze dlatego ze każdego dnia dostawali nasze wsparcie? A może dlatego ze jak dzwonią do mnie o 21 to odbieram i z nimi rozmawiam?? Wbrew teorii ktora głoście że kończę pracę o 12....

Pozdrawiam wszystkich moich uczniów i ich rodzicow i DZIĘKUJĘ

b
bolek

Magdaleno ,życie nie jest takie proste jak sobie wyobrażasz w kolorach zespołu Republika.Komunizm obalili tzw jak to nazywasz .niedouczeni ;ludzie z profesorem Wałęsą co to jednego zdania po polsku nie napisze .W tym czasie nauczyciele i inni ;douczeni; popierali partię myślą,mową i uczynkiem.Niestety jest odwrotnie jak piszesz.Rolnik którego byt nie zależy od jakiegoś dyrektora a od pogody, robotnik co naprawi samochód,wyremontuje mieszkanie,wytoczy precyzyjnie na frezarce czy tokarce ,pospawa trudne elementy to obecnie najbardziej niezależna grupa społeczna.Nic im nie zrobicie ,oni są panami gospodarki rynkowej a jak władza się za nich ;weźmie ;to wyjadą za granicę i będą lepiej zarabiać a co taki historyk, czy inny dobrze ,wykształcony urzędnik zrobi po wyjeździe na zachód? Zmywak w Anglii,szparagi w Niemczech ,winogrona w Francji czy mycie pupci seniorowi w Austrii.Ci prości ludzie przynajmniej będą pracować w swoim zawodzie jak lekarze czy pielęgniarki.Pozostali są niewolnikami z łańcuchem kredytowym wykonujący polecenia swoich dyrektorów czy prezesów niczym wytresowane kundelki.Wracając na poletko strajków nauczycielskich to jest klasyczny przykład niewolnictwa i strachu tej grupy zawodowej.Tam gdzie władze samorządowe nie są z opozycji a co za tym idzie dyrektorzy szkół tam strajków nie ma .Tam KOdziarze siedzą cichutko i nie fikają .Tam gdzie władze są inne to nawet zachęcają do strajków a osoby niestrajkujące poddawane są szykanom i ostracyzmowi.Tam strach niewolników jest w drugą stronę.W sumie tam i tu przestraszeni nauczyciele muszą zachowywać się tak jak nakazuje władza.Bo nie jesteście tzw wolnym zawodem

n
nn

DO Mn. To ,że nie wystawiłaś ocen i zablokowałaś przyszłość młodym niewinnym osobom to za mało.Możesz też zrobić inne równie sprzeczne z prawem posunięcia.; zablokować i zabarykadować się w szkole i wziąć uczniów za zakładników.Możesz podpalić szkołę .Nie będzie szkoły to nie będzie matur.Wszystkie chwyty dozwolone.Najciekawsze jest to ,ze w innych szkołach intensywnie przygotowują się do egzaminów a u was już tego uczniowie nie nadrobią.W ten sposób już w pewien sposób pozbawiliście równych praw .Radami też nie strasz.Przepis jest jasny .W radzie wezmą udział wszyscy dostępni nauczyciele nawet w liczbie 4 .Zwolnienia L4 czy inne tzw usprawiedliwione nieobecności nie mogą zatrzymać rad.Takie postępowania nie godne są żadnego zawodu.To hańba a o tym czy jest to również bezprawne przekonacie się już niedługo na salach sądowych bo liczba pozwów będzie bardzo duża.Z kartą nauczyciela też już możecie się pożegnać jak i liczbą godzin.Przed strajkami rząd nie odważyłby się tego ruszyć .Teraz ma pełne błogosławieństwo społeczeństwa które dowiedziało się w jakich ; ciężkich; warunkach pracy musicie tyrać.

M
Mn

Jak matury nie są zagrożone?? Przecież ja (i większość nauczycieli z mojej szkoly!!) nie wystawilam ocen!!!

Na radę też się nie wybieramy...

Może RZĄD w koncu zacznie z nami NEGOCJOWAĆ (choć nue wiem czy rozumieją Wogole to pojęcie? Od miesiąca mają jedną propozycję... chyba nie na tym polega negocjacja i szukanie kompromisu??)

d
ds

Jeden matoł naskrobał tutaj- sprawstwo kierownicze..... W Niemczech przewodnicząca CDU czyli rządzącej partii jest Annegret Kramp Karrennbauer a w praktyce rządzi Angele Merkel jak cesarzowa Europy metodami pozademokratycznymi (np w sprawie uchodźców).Czy tam w Niemczech ktokolwiek mówi o sprawstwie kierowniczym ? Z jakiego paragrafu?

m
mrumru

Czytaj też; nauczyciele apelują do uczniów; nie zdawajcie matury ! Czyż życie nie przerosło kabaret?

E
ELITA

My ,inteligenty parcujące miast i wsi, elity intelektualne protestujem przciwko osobom niewykrztałconym po podstawufkach co to chodzom sobie w pszestszeni póblicznej i zabierajom nam pieniądze kture som przeznaczone dla nas .Nie po to robim doktoraty by jakiś robol układający dach lub kafelki zarabiał więcej od nas co jest pszykre i rzenójące.

o
obywatel

Wszystko zaczęło się od tego ,że koalicja PO-PSL-SLD wybrała sobie na zapas 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego chociaż .Chcieli za pomocą TK blokować wszelkie ustawy rządu .W konstytucji wyraźnie jest zapisane 15 sędziów ale dla totalitarnych to nic nie znaczy.Przystawiono pistolet nowemu prezydentowi i krzyczano podpisuj,ma być 20 sędziów bo tak wybraliśmy.Prezydent ,strażnik konstytucji nie mógł dopuścić żeby choć na pewien okres było o 5 za dużo.Gdyby podpisał złamałby konstytucję i wtedy rzeczywiści podpadałby pod TS,ewidentnie.Ponieważ cała sprawa była na tydzień przed wyborami wybór tej 5 okazał się nieskuteczny.Nowy sejm zgodnie z konstytucją nie musiał powracać do spraw poprzedników(z wyjątkiem referendum)i uchwalił nową ustawę.Miał do tego 100% prawo.PAD podpisał i cała sprawa została zakończona.Ta stara 5 nigdy nie była sędziami TK ich proces wyborczy został niedokończony .Nowi nie są więc żadnymi dublerami,zresztą nie ma w prawie takiego nazewnictwa.Albo się sędzią jest albo nie.Nic nie wniosło orzeczenie prezesa TK Rzeplińskiego ,że 20 sędziów to może nie jest zgodne z konstytucją ale już 17 to tak.Takim bzdurnym orzeczeniem zaczęła się ta nawalanka o łamaniu konstytucji i postawieniem pod TS.Gdyby prezydent ogłosił pierwsze posiedzenie o kilka dni wcześniej np 6 listopada to nawet Rzepliński nic by nie wysmarował.To jest najważniejsza sprawa ,reszta to bicie piany w stylu b.prezesa TK Stępnia na pytanie z jakiego paragrafu chce postawić PAD przed TS.Zastanowił się i wydalił z siebie ZA WSZYSTKO ! Tak jest pisiory,będziecie siedzieć za wszystko bo tak się podoba totalitarnym.No jak nic tsza ino będzie powołać Trybunał Ludowy z prezesem Budką i wice Gasiukową jako tytanów wiedzy o prawie.

M
Magdalena

słabo opłacani i wyszkoleni nauczyciele, przestarzały system oswiaty, nauczający emeryci, dzieci zmuszone do korepetycji i odrabiania lekcji w domu z rodzicami, przeładowane klasy, chaos i bałagan... a moze o to chodzi, bo niedouczonymi masami rządzącym łatwiej manewrować i wciskac im kaczą ideologie?

G
Gość

Morawiecki i Duda nie są nie do ugryzienia dla opozycji. Oni stoją w kolejce do Trybunału i z dnia na dzień robią krok do przodu. Dzień kiedy immunitety przestaną ich chronić zbliża się z każdym kolejnym dniem. Parafrazując słowa prezesa mogę powiedzieć, że po rządach pisu będzie oczywiście przebaczenie, ale po sprawiedliwie wymierzonej karze. W narodzie nic nie ginie. Niczego nie da się zapomnieć. Przyznaję PiS zmienił Polskę i Polaków, od tej pory przestępcy konstytucyjni będą rozliczani. Nic nie pójdzie w zapomnienie. Oczywiście będą jęki zarzynanych że to zemsta, że to zdrada itp, itd. Najważniejszym będzie aby pokazać, że tacy przestępcy jak Duda, Ziobro, Szydło nie są nietykalni, są na tyle młodzi, że zdążą odpowiedzieć za swoje przestępstwa. Oczywiście nie zapomnimy o sprawcy kierowniczym który formalnie nie zajmuje żadnego stanowiska. Sprawstwo kierownicze do doskonała formuła. Kilku sprawców kierowniczych spędziło całe lata - ostatnie lata swojego życia wycierając się na sądowych korytarzach. Ten pan będzie miał kawałek celi do własnej dyspozycji do końca swoich dni. Może nawet w pudle gdzie można trzymać koty.

z
z przekąsem ....

Do Doktor Obywatel. Czy Twoim przyjaciołom i przyjaciółką (sorry PRZYJACIÓŁKOM) też dają doktoraty? Poza tym zgoda.

G
Gość

Przykre i żenujące. Elity intelektualne zarabiają mniej niż osoby bez wykształcenia. Wszystkie ekipy rządzące od 1989 roku powinny się wstydzić! Jaki sygnał dajemy młodzieży? Nie ma sensu się uczyć. Po co? "Wykształciuch" jest w Polsce gnojony i to niezależnie od partii, która rządzi!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3