Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci - legioniści założyli mundury i złożyli przysięgę w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Do Legii Akademickiej mogą wstąpić studenci – ochotnicy. Program szkolenia składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i opracowany został w Sztabie Generalnym WP.
Do Legii Akademickiej mogą wstąpić studenci – ochotnicy. Program szkolenia składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i opracowany został w Sztabie Generalnym WP. Fot. 8. KPP
Żołnierze Legii Akademickiej złożyli przysięgę na sztandar 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. To pierwsza edycja programu, realizowana przez koszalińskich żołnierzy i instruktorów.

Zobacz także: Przysięga wojskowa w CSSP w Koszalinie

- Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To nie tylko uroczystość i słowa roty. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego - podkreślił dowódca 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego płk Tomasz Sawczuk.

Pułkownik dodał, że elewi mogą być w przyszłości wysoko wykwalifikowaną, potrzebną w wojsku kadrą. Wysoko ocenił umiejętności, które ochotnicy nabyli podczas szkolenia poligonowego. – Szkolili się w strzelectwie, obronie przed bronią masowego rażenia, łączności i udzielaniu pierwszej pomocy – wskazał płk Sawczuk.

Żołnierze wygłosili słowa przysięgi wojskowej. Kapelan wojskowy udzielił im błogosławieństwa, a dowódca 8.Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, w obecności rodziców i najbliższych żołnierzy, najlepszych legionistów wyróżnił listami gratulacyjnymi. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów. Następnie żołnierze udali się na zasłużone przepustki. Po ukończeniu uczelni wyższych będą mogli wstąpić w szeregi wojska jako oficerowie specjalności, których armia potrzebuje.

To pierwsza edycja programu, realizowana przez żołnierzy - instruktorów 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje go od 2017 roku.

Legia Akademicka to projekt ochotniczego szkolenia wojskowego studentów, zarówno w teorii, jak i praktyce. Jego celem jest gromadzenie wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w korpusach: szeregowych, podoficerów i oficerów. Organizatorem części teoretycznej modułu podstawowego i podoficerskiego szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest rektor uczelni, który złożył deklarację udziału szkoły wyższej w programie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo