Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci według raportu OECD

www.echodnia.eu
W Polsce udział osób, które podjęły naukę w szkołach wyższych wyniósł 19 proc.
W Polsce udział osób, które podjęły naukę w szkołach wyższych wyniósł 19 proc. sxc.hu
Studiujemy chętniej, czy raczej nie? Jak wypadamy pod tym względem na tle innych państw?

Jedna piąta obywateli krajów OECD w wieku 25-64 lata podjęło edukację na uczelniach wyższych - wynika z raportu zaprezentowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na szczycie zestawienia znalazła się Norwegia, w której aż 32 procent populacji podjęło studia. Niewiele niższy wskaźnik odnotowały Stany Zjednoczone (31%), Holandia (29%) oraz Izrael (28%).

W Polsce udział osób, które podjęły naukę w szkołach wyższych wyniósł 19%. Wynik ten jest zbliżony do średniej dla wszystkich krajów członkowskich OECD. Najmniej osób, które podjęły studia było wśród mieszkańców Ameryki Południowej (Brazylijczyków, Chilijczyków) oraz części przedstawicieli Starego Kontynentu - Austriaków, Turków, Słoweńców i Włochów.

Wskaźnik uczestnictwa w studiach wyższych okazał się silnie zależny od wieku badanych. W krajach OECD najwyższy odsetek osób, które mogą pochwalić się uczestnictwem w studiach wyższych występuje w populacji przed 35 rokiem życia. Spośród osób w wieku 55-64 tylko 14 procent uczęszczało do szkół wyższych. Dla porównania wskaźnik dla populacji w wieku 25-34 lata był niemal 2-krotnie wyższy i ukształtował się na poziomie 26 procent.

Zależność między częstotliwością, z jaką ludzie podejmują studia wyższe a wiekiem wynika ze zmiany trendów edukacyjnych. Obecnie studia wyższe znajdują się w polu zainteresowania i zasięgu znacznie większej liczby obywateli świata, aniżeli było to w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Pod tym względem nadal występuje jednak duże zróżnicowanie nawet wśród krajów członkowskich OECD. Zależność jest szczególnie wyraźna w przypadku Norwegów, ale także Polaków czy Brytyjczyków. Najmniejsze dysproporcje mają miejsce w krajach, gdzie dostęp do wiedzy jest utrudniony.

Źródło:
Coraz chętniej studiujemy - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!