Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Student jest tanim pracownikiem

Ewa Brzozowska-Kowalka/www.pomorska.pl
sxc.hu
Nie zawsze pracodawca musi odprowadzać za zatrudnionego studenta składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Z każdym rokiem rośnie liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Pracodawcy chętnie zawierają takie umowy m.in. z tego powodu, że nie są związani przepisami dotyczącymi udzielania urlopu wypoczynkowego, wypłaty wynagrodzenia za okres choroby, wysokości minimalnego wynagrodzenia czy ochrony przed wypowiedzeniem umowy.

W przypadku zatrudnienia studentów do ukończenia 26 lat na podstawie umowy zlecenia jest dodatkowa zaleta - osoby te nie podlegają bowiem ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

Dla zleceniodawcy nie ma znaczenia, czy dana osoba jest studentem studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych. W związku z tym zatrudniając studenta do ukończenia 26 lat na podstawie umowy zlecenia, nie zgłasza się go do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy pamiętać, że po ukończeniu 26 lat studenci podlegają ubezpieczeniom na zasadach ogólnych jak wszyscy zleceniobiorcy.

Jeżeli jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń, zatrudniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu - jeżeli praca będzie wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Dobrowolne - na wniosek zleceniobiorcy jest tylko ubezpieczenie chorobowe.

Wyjątkiem od zasady, że za studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia do ukończenia przez niego 26 lat nie opłaca się składek, jest sytuacja, gdy studenta wykonującego pracę na podstawie umowy zlecenia łączy równocześnie ze zleceniodawcą umowa o pracę.

W takiej sytuacji umowa zlecenia, w zakresie ubezpieczeń, jest traktowana jak umowa o pracę. Trzeba natomiast podkreślić, że na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia od umowy zlecenia nie ma wpływu fakt, że student w innym zakładzie pracy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Wynika to z tego, że w zakresie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy:

- zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu,
- o dzieło,
- jeżeli umowy takie zostały zawarte z własnym pracodawcą lub praca na podstawie tych umów jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić na podstawie umowy cywilno-prawnej (np. zlecenia, o dzieło) własnego pracownika, który jest studentem, od wypłacanego mu przychodu będzie zobowiązany do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

W niektórych przypadkach umowy o pracę nie można zastąpić umową cywilnoprawną. W myśl kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Zatrudnienie w warunkach wyżej określonych jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Wobec powyższego, gdy dochodzi do zatrudnienia w ramach umowy cywilnoprawnej, a powinna być zawarta umowa o pracę, pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Źródło:
Praca dla studenta - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!