Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia w Koszalinie. Nie zwlekaj, rekrutacja trwa

Marzena Sutryk
Instytut Mechatroniki Nanotechnologii i Techniki Próżniowej to jeden z kierunków na Politechnice Koszalińskiej, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Mechatronika zapewnia studentom uzyskanie wiedzy m. in. z teorii maszyn i mechanizmów, robotyki i dynamiki układów fizycznych.
Instytut Mechatroniki Nanotechnologii i Techniki Próżniowej to jeden z kierunków na Politechnice Koszalińskiej, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Mechatronika zapewnia studentom uzyskanie wiedzy m. in. z teorii maszyn i mechanizmów, robotyki i dynamiki układów fizycznych. Radosław Brzostek
Koszalińskie uczelnie prowadzą rekrutację na nowy rok akademicki. Politechnika Koszalińska zachęca m.in. do studiowania na bezpieczeństwie europejskim. PWSZ czeka na studentów m.in. na pedagogice.

- U nas rekrutacja na wszystkich kierunkach trwa do końca września - mówi Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. - Z tym, że jak będzie taka potrzeba, to będziemy wydłużać ten termin. Zwłaszcza w przypadku studiów niestacjonarnych i studiów II stopnia. Bo mamy na uwadze, że część studentów dopiero we wrześniu ma obronę prac i dopiero potem będą wybierać studia II stopnia. W tych przypadkach rekrutacja będzie prowadzona nawet do połowy października.

Nabór jest prowadzony drogą elektroniczną. Dlatego każdy zainteresowany kształceniem na koszalińskiej uczelni powinien sięgnąć po szczegóły za pośrednictwem strony internetowej PK - tam jest wszystko wyjaśnione krok po kroku.

- Tylko oryginał świadectwa trzeba nam dostarczyć albo przesłać - mówi rektor PK. W tym roku Politechnika Koszalińska nie wprowadza nowych kierunków. - Ale za to na kierunku europeistyka wprowadzamy nową specjalność, mianowicie bezpieczeństwo europejskie - mówi Tadeusz Bohdal. - To specjalność pokrewna do bezpieczeństwa narodowego, które jest związane m.in. z zarządzaniem kryzysowym.

- Bardzo dużo chętnych mamy na informatyce - mówi też rektor PK. - To prąd ogólnopolski, bo powszechnie wiadomo, że informatycy bardzo dobrze zarabiają. To działa na młodych ludzi.

Politechnika od dwóch lat prowadzi m.in. kształcenie na kierunku energetyka. - A tu mamy m.in. specjalności energetyka odnawialna, gospodarka wodna - wylicza rektor. - W Zespole Szkół nr 7 w Koszalinie powstała nawet specjalna klasa, pod szyldem energetyka odnawialna. Liczymy, że po zakończeniu szkoły uczniowie przyjdą stamtąd do nas. Mamy świetnie przygotowaną bazę i bardzo ciekawe zajęcia. Młodzi chętnie wybierają też budownictwo, choć w mniejszym stopniu niż rok temu, a także transport, ale też rachunkowość i finanse. - Sporo kandydatów składa też dokumenty na filologię angielską oraz na pedagogikę - mówi Tadeusz Bohdal.

Obleganym kierunkiem jest wzornictwo. - Z tym, że tutaj - podobnie jak na architekturze wnętrz - chętni będą mieli egzamin, abyśmy mogli ocenić ich zdolności - wyjaśnia rektor.

Politechnika Koszalińska w ubiegłym roku przyjęła 1.500 nowych studentów. Czy w tym roku będzie podobnie? - Mam nadzieję, że osiągniemy podobny poziom - odpowiada rektor. - W przyszłym tygodniu odbędą się jeszcze poprawki dla maturzystów. Zapewne po tym okresie przybędzie nam spora grupa chętnych.

Łącznie w ubiegłym roku, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, Politechnika Koszalińska przyjęła 3 tys. świeżo upieczonych żaków. A na koniec 2013 roku na uczelni studiowało łącznie ok. 8.600 osób.

Na chętnych czeka też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie. - Termin naboru został określony na 20 września, ale rektor ma taką możliwość, by dodatkowo rozpatrywać jeszcze podania złożone po tym terminie - mówi Jan Kuriata, rektor PWSZ w Koszalinie.

Hitem w PWSZ okazał się nowy kierunek, jaki rusza od października - mianowicie fizjoterapia. - Powiem szczerze, że na fizjoterapii już nie ma wolnych miejsc - mówi Jan Kuriata. - Ministerstwo dało nam zgodę na przyjęcie 80 studentów. Wpłynęło prawie 100 podań. Z tego 67 osób dostarczyło już nam dokumenty, więc za chwilę będzie komplet. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kierunek, na którym są wolne miejsca w PWSZ, to pedagogika. - Tu z kolei czekamy na młodych mieszkańców z Koszalina i okolic, którzy zechcieliby skorzystać z darmowego kształcenia - mówi Jan Kuriata. - W tej ofercie jest też m. in. opieka nad osobami niepełnosprawnymi. Pamiętajmy, że wkrótce w Koszalinie zostanie otwarty Dom Pomocy Społecznej, tam zapewne też będą poszukiwani ludzie do pracy. Warto więc wcześniej pomyśleć o stosownym wykształceniu.

PWSZ prowadzi również rekrutację na kierunku Wychowanie fizyczne, a tu m. in. na odnowę biologiczną tak przydatną w pracy w nadmorskich spa, a także organizację turystyki oraz menadżera sportu.

Czwarty z kierunków dostępnych w PWSZ to Pielęgniarstwo. - Namawiamy gorąco zarówno młodsze, jak i starsze panie oraz panów do podnoszenia kwalifikacji - mówi rektor Jan Kuriata. - Dodatkowo trwa jeszcze nabór na studia pomostowe z pielęgniarstwa. Mamy 100 miejsc. Do tej pory podania złożyło 70 osób. Te studia to dodatkowa, darmowa szansa na dokształcenie się. A tym, którzy tego nie wiedzą, przypominam, że nasza uczelnia dysponuje miejscami w naszym Domu Studenta. Każdy, kto u nas podejmie kształcenie, może liczyć na przydział. Dodatkowo przyjmiemy też do siebie studentów z innych uczelni, którzy mają problem z zakwaterowaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!