Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia w zasięgu ręki. Na uczelniach zakończył się pierwszy etap rekrutacji

Marzena Sutryk
W ubiegłym roku studia na Politechnice Koszalińskiej na pierwszym roku rozpoczęło 2.237 osób. Czy w nowym roku akademickim uda się utrzymać ten poziom? Władze uczelni liczą na to, że tak
W ubiegłym roku studia na Politechnice Koszalińskiej na pierwszym roku rozpoczęło 2.237 osób. Czy w nowym roku akademickim uda się utrzymać ten poziom? Władze uczelni liczą na to, że tak Radosław Brzostek
Na uczelniach zakończył się pierwszy etap rekrutacji, ale to nie oznacza, że to koniec przyjęć. Na niektórych kierunkach o miejsce na studiach można się starać nawet jeszcze we wrześniu

- Zapraszamy chętnych do studiowania w progi naszej uczelni - zachęca prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. - Do tej pory zgłosiło się do nas prawie 1.100 osób. Część z nich, bo ponad 700, wniosła już opłaty, a więc możemy o nich mówić, że to już nasi ludzie. Rekrutacja na różnych kierunkach trwa u nas do 4 września. Gdy porównuję obecną rekrutację z ubiegłoroczną, to oceniam, że odbywa się ona na podobnym poziomie. Wówczas na pierwszy rok zgłosiło się 2.237 osób. Liczymy, że w tym roku będzie to dwa tysiące osób.

Jak do tej pory na PK najwięcej chętnych zgłosiło się na informatykę (75 osób na studiach dziennych i 18 na zaocznych). Z innych kierunków dużą popularnością cieszy się pedagogika (54 zgłoszenia), filologia angielska (61 zgłoszeń), budownictwo (57 zgłoszeń).
- Na studiach II stopnia najwięcej osób zgłosiło się na pedagogikę, informatykę oraz na inżynierię środowiska - mówi rektor PK. - Są jeszcze miejsca na każdym kierunku, jesteśmy bowiem elastyczni pod względem przyjmowania chętnych, zwłaszcza, że nie musimy stosować limitów. Dla osób z zacięciem humanistycznym polecam architekturę wnętrz i wzornictwo - tu są egzaminy, tym z zacięciem technicznym - energetykę, kartografię oraz mechanikę i budowę maszyn, która zawsze cieszy się powodzeniem. Od ubiegłego roku mamy też m. in. inżynierię materiałową po angielsku, ale ona nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.
Na studentów czeka także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie. - Najwięcej zgłoszeń mamy obecnie na pielęgniarstwo i fizjoterapię - mówi Aleksandra Sajek, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia w PWSZ. - Są też chętni na pozostałe kierunki, czyli wychowanie fizyczne i pedagogikę.

PWSZ przyjmuje też zgłoszenia od chętnych na studia licencjackie na ratownictwie medycznym. - Z tym, że zastrzegamy, iż w tym zakresie czekamy jeszcze na pozytywną decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej - ta powinna być do końca sierpnia. Mamy około 40 miejsc, które czekają na przyszłych ratowników.

Akademia Pomorska
Uczelnia oferuje 20 kierunków i ponad 100 specjalności kandydatom na studia.
Na razie najwięcej spośród 400 zgłoszonych osób chce studiować tam na pielęgniarstwie, filologii angielskiej i pedagogice.
W tym roku w AP można wybierać kierunki z zakresu nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, medycznych, inżynierskich. Uczelnia poszerza też swoją ofertę o bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów magisterskich.
Gdy uczelnia otrzyma stosowną zgodę, wówczas możliwe też będą studia na administracji, kosmetologii oraz fizjoterapii. Poszczególne instytuty uczelni wzbogaciły też ofertę o nowe specjalności, m. in. dziennikarstwo, ekspertyzy przyrodnicze, biomonitoring, ekotechnologie - odnawialne źródła energii, ekoenergetykę oraz zarządzanie zasobami ludzkimi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!