Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia dla twórców kultury. W Koszalinie zrealizują pięć projektów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Stypendia dla twórców kultury
Stypendia dla twórców kultury Radek Koleśnik
Książka o historii Koszalina, wystawa interdyscyplinarna, kompozycja złożona z odgłosów miasta, rysunki zabytków i animacje lalek teatralnych – te projekty zrealizowane zostaną w ramach koszalińskiego programu stypendialnego.

We wtorek, 9 marca, podczas skromnej, bo organizowanej w reżimie sanitarnym, uroczystości w ratuszu, prezydent Koszalina przyznał stypendia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. – Czas pandemii jest szczególnie trudny dla twórców i ludzi kultury, bo ich działalność opiera się na kontakcie z odbiorcami - widzami, słuchaczami. Choć wiele inicjatyw jest przenoszonych do sieci, to wirtualny kontakt jest ułamkiem tego, czym pozostaje ten rzeczywisty – powiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Tym goręcej życzę wszystkim stypendystom, by ich inicjatywy zostały zauważone i docenione przez mieszkańców.

Zobacz także: Koszalin: Zabytkowy citroen z 1931 roku stanął w koszalińskim salonie

Stypendia w dziedzinie kultury przyznane zostały już po raz drugi – w tym roku to pięć nagród na łączną kwotę 29 tys. zł. Do konkursu stanęło osiemnaście osób.

W kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki komisja wybrała cztery projekty. Krzysztof Urbanowicz otrzymał stypendium na napisanie i wydanie książki „Koszalin – opowieści o przeszłości”, w której przybliży czytelnikom nieznane epizody z historii miasta.

Grzegorz Otulakowski zrealizuje projekt „Otu 2”. Będzie to autorska wystawa grafik i instalacji przestrzennych, w skład której wejdą prace w technice plakatu, instalacji z użyciem ekranów połączonych z wielkoformatowymi banerami, a także obiektami przestrzennymi ze szkła i plastiku.

Greta Grabowska w broszurze „Szkicowniku miejskim Koszalin 2021” opublikuje serię rysunków inspirowanych zabytkami miasta i jego ukrytymi zakątkami.

Na intrygujący pomysł wpadł Artur Czerwiński, aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Podczas Dni Koszalina planuje premierę projektu „Koszalin In - Sound”. Będzie to utwór muzyczny, którego bazą będą odgłosy Koszalina. Czy w Koszalinie słyszymy dźwięki charakterystyczne dla miasta? – Oczywiście! Wystarczy zamknąć oczy i wtedy „zobaczymy” Koszalin w inny sposób – odpowiada Artur Czerwiński. - Początkiem każdego utworu muzycznego jest cisza. Chcę zacząć od pokazania koszalińskiej ciszy w kilku odsłonach. A później? Mam w głowie kilka tytułów: kroki, tumult. Mój mózg podświadomie i świadomie pracuje nad projektem, w efekcie czego rano budzę się z różnymi pomysłami, gdzie pójść i co nagrać.

W kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury prezydent przyznał jedno stypendium. Otrzymała je Agnieszka Brzeskot na realizację projektu „Animacje lalek teatralnych”, w ramach którego przeprowadzonych zostanie 20 spotkań dla dzieci skupionych wokół tworzenia i animacji lalek.

Masz pomysł na ciekawą inicjatywę, która wzbogaci życie kulturalne miasta? Już rozpoczął się nabór wniosków na przyszły rok! Można je składać do 30 listopada. Przypomnijmy, stypendium można otrzymać na: działania twórcze we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki; związane z upowszechnianiem kultury w zakresie: animacji i edukacji kulturalnej, organizacji wydarzeń artystycznych, warsztatów i szkoleń dla kadr kultury, udziału w wydarzeniach; działania dotyczące opieki nad zabytkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo