Stypendia od PLK dla najlepszych uczniów kierunków kolejowych
Kolej jest branżą, która bardzo dynamicznie się rozwija. Obecnie prowadzone są największe inwestycje kolejowe w historii. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują program inwestycyjny Krajowy Program Kolejowy - za prawie 76 mld zł. Spółka wdraża także coraz to nowe projekty i innowacyjne technologie, stąd z roku na rok jest większe zapotrzebowanie na fachowców, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu będą podejmować nowe wyzwania. Absolwenci kierunków kolejowych mają szansę na ciekawą pracę i rozwój w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. – firmie zapewniającej stabilne zatrudnienie, pakiet zabezpieczeń socjalnych oraz możliwości dalszego rozwoju zawodowego.
PLK inwestują w młode kadry
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają rozwój i karierę przyszłych kolejarzy. Spółka współpracuje obecnie z 43 szkołami średnimi, które kształcą uczniów kierunków kolejowych. Najlepsi z nich otrzymują stypendium. Obecnie ze wsparcia finansowego korzysta 241 stypendystów. We współpracy z PLK szkoły kształcą między innymi przyszłych techników transportu, automatyków sterowania ruchem czy elektroenergetyków transportu szynowego. Popularne są także klasy o profilu budowlanym, przygotowujące do pracy przyszłych fachowców od obiektów inżynieryjnych, mostów i dróg kolejowych.
Ważną częścią nauki w klasie o profilu kolejowym są praktyki zawodowe. Uczniowie mogą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności przy boku wykwalifikowanej kadry, m.in. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Na wsparcie dydaktyczne mogą liczyć także nauczyciele. Spółka pomaga przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego i udostępnia wykwalifikowanych wykładowców przedmiotów zawodowych. PLK na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych przekazują m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy czy semafory.
Współpraca PLK ze szkołami w zakresie przygotowania zawodowego, pomaga uczniom wdrożyć się w charakter i specyfikę działań, które będą wykonywać po ukończeniu nauki. Dzięki temu uczniowie mają okazję poznać środowisko. Po miesiącach przygotowania – także w terenie, nowym pracownikom łatwiej jest rozpoczynać pracę.
Edukacja w Zachodniopomorskiem
Na terenie województwa zachodniopomorskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z dwoma szkołami, kształcącymi na kierunkach kolejowych - z Zespołem Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie i Zespołem Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie.
Aktywne wsparcie kształcenia przyszłych kolejarzy prowadzi Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie. Nawiązując współpracę ze szkołami z regionu, stwarza warunki do praktycznej nauki zawodu. Jedną z takich placówek jest Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie. Do klas kształcących na kierunku technik budownictwa kolejowego uczęszcza obecnie łącznie 37 uczniów.
Szkoła i PLK dokładają starań, aby zapewnić jak najlepsze warunki kształcenia. Uczniowie odbywają praktyki zawodowe w terenie – pod okiem doświadczonych fachowców zdobywają doświadczenie niezbędne w przyszłej pracy. Takie zajęcia służą zresztą nie tylko zdobywaniu wiedzy – równie ważne jest rozwijanie kompetencji społecznych i interpersonalnych. Na potrzeby praktycznej nauki zawodu przygotowywany jest specjalny obiekt, przeznaczony do ćwiczeń na torach. Znajdą się na nim urządzenia do kierowania ruchem, oznakowania i inne elementy infrastruktury kolejowej. Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie zakresu zajęć praktycznych i nauka w kontrolowanych warunkach. Szkoła także cały czas rozszerza i modernizuje swoją bazę dydaktyczną. Już teraz dysponuje wyposażeniem, pomieszczeniami i modelami, które pozwalają na miejscu, w laboratoryjnych warunkach, symulować sytuacje zdarzające się na liniach kolejowych.
W związku z dynamiką i rozwojem polskiej kolei zainteresowanie podjęciem nauki na kierunkach kolejowych wzrasta. Kształcenie przyszłych techników transportu kolejowego, w najbliższym roku szkolnym planuje Zespól Szkół Zawodowych nr 2 w Kołobrzegu.
Nauka w szkole o profilu kolejowym ma też dodatkowe zalety. To przede wszystkim wielkość klas – zazwyczaj od kilku do kilkunastu osób w każdym roczniku i wspomniany program stypendialny PLK. W tym roku szkolnym za dobre wyniki w nauce w szkole w Stargardzie nagrodzonych zostało pięciu uczniów.
Dlaczego warto?
Przed absolwentami szkół o profilu kolejowym otwierają się nowe, atrakcyjne perspektywy. Edukację można kontynuować na specjalistycznych studiach, czy to bezpośrednio związanych z branżą, takich jak inżynieria ruchu kolejowego czy budownictwo kolejowe, ale także na bardzo pożądanych na rynku pracy kierunkach ogólnotechnicznych, jak np. automatyka. Uczniowie, którzy już po szkole średniej chcieliby podjąć pracę w PKP Polskich Liniach Kolejowych, także mają taką możliwość. Niektórzy absolwenci technikum w Stargardzie już pracują w Zakładzie Linii Kolejowych w Szczecinie, np. na stanowisku toromistrza. PLK zatrudniają absolwentów, a później dbają o rozwój ich wiedzy i kompetencji. Nowozatrudnieni pracownicy mają możliwość dalszej nauki i rozwoju, np. w postaci kursów i szkoleń. Jednocześnie trafiają do dużej, stabilnej firmy z tradycją, zapewniającej pakiet dodatkowych świadczeń i możliwości rozwoju zawodowego.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?