Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światłodzielnia w Sianowie. Podziel się światłem i pomagaj! Również zadbać o środowisko

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
„Światłodzielnia” to miejsce, w którym można zostawić niepotrzebne, ale kompletne i niezniszczone znicze, osłony na znicze i kwiaty, by ktoś inny mógł je bezpłatnie wykorzystać. Dodatkowo wyposażona została w sprzęt ogrodniczy.
„Światłodzielnia” to miejsce, w którym można zostawić niepotrzebne, ale kompletne i niezniszczone znicze, osłony na znicze i kwiaty, by ktoś inny mógł je bezpłatnie wykorzystać. Dodatkowo wyposażona została w sprzęt ogrodniczy. Joanna Krężelewska
Na półkach możesz zostawić niepotrzebną osłonkę na znicz lub kwiaty. Możesz wykorzystać te, które zostawili inni. Pożyczysz tu również grabie, konewkę i sekator. Na Cmentarzu Komunalnym w Sianowie stanęła „Światłodzielnia”.

To pierwszy projekt młodego sianowskiego Stowarzyszenia „Razem Mocni”.

– Zrealizowaliśmy go dzięki dotacji z Programu „Społecznik”, zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – wskazuje Cezary Sołowij, szef Stowarzyszenia.

– Osoby, których nie stać na zakup zniczy czy kwiatów, mogą wziąć je za darmo ze „Światłodzielni”. Dodatkowo miejsce zostało wyposażone w narzędzia ogrodnicze, które można bezpłatnie wypożyczyć.

„Światłodzielnia” stanęła przy głównej alei Cmentarza Komunalnego w Sianowie, obok źródła wody.

– To fantastyczna inicjatywa. Znicze są produkowane w oparciu o tworzywa sztuczne. Wyrzucając je, generujemy ogromną ilość odpadów. Miesięcznie wywozimy z cmentarza około sześciu ton odpadów szklanych. Ograniczenie ich ilości pomoże nam zadbać o środowisko – mówi Marcin Posmyk, zastępca burmistrza miasta i gminy Sianów.

„Światłodzielnia” jest inicjatywą proekologiczną, ale pomoże też tym, którzy mają skromniejsze środki na zakup zniczy.

- Każdy może tu zostawić zbędne znicze wielokrotnego użytku oraz kompozycje kwiatowe. Ważne, by nie były zniszczone. Jeśli ktoś będzie miał ochotę ufundować nowe znicze bądź wkłady i podzielić się z tymi, których na to nie stać, i na nie znajdzie się miejsce na półkach „Światłodzielni" – dodaje Cezary Sołowij.

Montaż i oddanie „Światłodzielni” to finał projektu Stowarzyszenia „Razem Mocni”. Towarzyszyły mu dwa wydarzenia, w które zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sianowie. W czerwcu młodzi wolontariusze pomogli wysprzątać okolice lapidarium na sianowskim cmentarzu.

– W podziękowaniu za solidną pracę przy porządkowaniu cmentarza zaprosiliśmy dzieci i młodzież na ekologiczne warsztaty rękodzieła. Wykorzystaliśmy rzeczy, które zamiast trafić do śmieci, dostały nowe życie. Stworzyliśmy z nich latarnie i lampiony, bowiem światło było motywem przewodnim naszego przedsięwzięcia – posumował Cezary Sołowij, prezes Stowarzyszenia.

Pomysłodawcy „Światłodzielni” w planie mają kolejne inicjatywy. Następna będzie promować sport i motywować młodzież do aktywności. Będzie można również dowiedzieć się, jakie kluby i stowarzyszenia sportowe działają na terenie gminy. Przy okazji w Sianowie powstanie nowa atrakcja – schody przy orliku nabiorą kolorów, a na nich pojawią się inspirujące słowa znanych sportowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera