Święto Niepodległości patriotycznie. Sprawdź co będzie się działo

Marzena Sutryk WSPÓŁPRACA: JCK, ING, IMA, RAJ, QBA, NAG Zaktualizowano 
Parada Historyczna w Koszalinie, żywa lekcja historii w Sianowie, to tylko niektóre z pomysłów na świętowanie 11 listopada.

KOSZALIN

Uroczystościom patriotycznym będą towarzyszyły imprezy zaplanowane już na 10 listopada. Tego dnia w południe wystartuje Bieg Jedności. O 16 - otwarcie wystawy „Co wiedzą lwy o Koszalinie i jego mieszkańcach. Sekrety z rodzinnych albumów” - więcej na stronie 4. 10 listopada o godz. 17 rozpocznie się w KBP wykład dr. hab. Filipa Musiała „Od niepodległości do niepodległości”. Przed wykładem quiz historyczny. W środę o godz. 10 w katedrze rozpocznie się msza święta. O tej samej porze rozpocznie się też nabożeństwo ekumeniczne w cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, ul. Mickiewicza. Godz. 11.30 to początek uroczystości na placu Zwycięstwa przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. 13-13.30 - Koszalińska Parada Niepodległości ulicami: Zwycięstwa, Młyńską i Piastowską w kierunku placu przy amfiteatrze. Tu dwie godziny potrwa część artystyczna. O 19 - zapalenie pomnika Władysława Hasiora. - Serdecznie zapraszam do zamanifestowania swojego patriotyzmu. Pamiętajmy nie tylko o flagach narodowych, ale także wspólnym, rodzinnym przeżywaniu tego święta - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Ponadto 11 listopada o godz. 18 w kinie Kryterium wyświetlony zostanie film „Pilecki”w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego (bilety w cenie 10 zł).

W pobliskim Sianowie we wtorek w filiach bibliotecznych w Karnieszewicach, Sierakowie, Siecieminie, Skibnie, Wiercisze-wie oraz w Bibliotece Głównej w Sianowie zaplanowano warsztaty edukacyjno-plastyczne pod nazwą „Biało-czerwona”. Początek o godz. 16. W środę świętowanie rozpocznie się o godz. 14 w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich w Sianowie. Po półgodzinnej części oficjalnej rozpocznie się żywa lekcja historii - inscenizacja uczniów ze SP nr 2, którą zobaczyć będzie można w kinie Zorza. O godz. 15 w Zorzy wystąpią muzycy Filharmonii Koszalińskiej. Zagra kameralny zespół Con Brio. Wstęp wolny.

KOŁOBRZEG

W Kołobrzegu środowe uroczystości rozpoczynają się o godz. 10 mszą świętą w bazylice. Po mszy nastąpi przemarsz spod kościoła, ul. Armii Krajowej, przed pomnik Marszałka Piłsudskiego. Tu o godz. 11.30 ma się rozpocząć zgromadzenie patriotyczne. W programie m. in. wspólne odśpiewanie piosenek patriotycznych. Tradycją staje się, że w ten dzień, niedaleko pomnika, swoje stoisko informacyjne urządza Wojskowa Komenda Uzupełnień. W namiocie muzealnym będzie można obejrzeć wystawę pt. Polskie drogi do niepodległości. O godz. 17 w Sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury rozpocznie się koncert „Muzyka kompozytorów polskich” w wykonaniu Chopin Piano Quintet.

DARŁOWO I SŁAWNO

Darłowo - 11 listopada o godz. 11 - msza święta w kościele Mariackim. 11.50 - przemarsz przed pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego (Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego). 12.00 - Manifestacja Patriotyczna.

Dzień św. Marcina: 13.30 - Korowód Marcinowy (Kościół Mariacki, Zamek Książąt Pomorskich Muzeum).

Biegi Niepodległości: 13.30 - Darłowskie Biegi Niepodległości dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Wyspa Łososiowa Darłowo). 15 - II Darłowski Bieg Niepodległości. Dystans 10 km. Start i meta: Wyspa Łososiowa. Ponadto zaplanowano: Mecze Niepodległości: o 17 Mecze Niepodległościowe Piłki Nożnej (Darłowo Stadion Miejski ul. Sportowa 1. Godz. 18 - Wieczornica. Biesiada Polska. Sala sportowa przy LO Darłowo (ul. Chopina).

Sławno - część obchodów odbyła się tu w minioną sobotę (Biegi Niepodległości i festyn rodzinny). Na 11 listopada zaplanowano: o godz. 9 mszę św. w kościele pw. WNMP w Sławnie. Po mszy św. nastąpi przemarsz przed pomnik Poległych Żołnierzy na cmentarzu komunalnym w Sławnie, gdzie przewidziano m. in. złożenie kwiatów.

SZCZECINEK

W Szczecinku uroczystości rozpoczną się w środę o godz. 11 mszą w intencji Ojczyzny w kościele Mariackim. Po nabożeństwie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty.

W Białym Borze uroczystości niepodległościowe rozpoczną się od mszy, która odprawiona zostanie w południe w kościele parafialnym. Następnie zebrani przejdą na Rynek, gdzie o godz. 13.30 odbędzie się uroczysty apel. Całość uświetni pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Oskara Langego. W sali widowiskowej BCKiR (godz. 14) rozpocznie się koncert okolicznościowy Dawida Krzyka, a zainteresowani będą mogli zapoznać się ze zbiorami dioram i sprzętu wojskowego i skorzystać z ciepłego poczęstunku.

Tradycyjnie w Turowie (gmina Szczecinek) w środę zaplanowano turniej łuczników średniowiecznych o pierścień księżnej Elżbiety i turniej rycerski o puchar dyrektora Zakładu Karnego w Czarnem. Będą też potyczki rycerskie dla dzieci. Początek o godz. 11 w hali sportowej Gimnazjum w Turowie. W Barwicach msza święta w kościele pw. św. Stefana rozpocznie się o godz. 11, po nabożeństwie pieśni patriotyczne zaśpiewa chór „Chwytaj dzień”, a przed pobliskim pomnikiem złożone zostaną kwiaty. Od godz. 12 do 13 w sali muzealnej Ośrodka Kultury i Turystyki czynna będzie wystawa „Historia Barwic zapisana na kartach kronik”. Także o godz. 11 rozpocznie się msza w kościele pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie. Po niej delegacje złożą kwiaty pod borneńskim pomnikiem ofiar totalitaryzmów hitlerowskiego i sowieckiego, a także przed pomnikiem jeńców oflagu Gross Born IID w Kłominie i na cmentarzu wojennym koło Krągów.

POWIAT ŚWIDWIŃSKI

W Świdwinie, 10 listopada, o godz. 13 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych rozpocznie się uroczysta sesja rady powiatu. O godz. 17 w sali widowiskowej zamku rozpocznie się X Wieczór Pieśni Legionowych i Partyzanckich pod patronatem burmistrza Świdwina. Wstęp wolny. 11 listopada o godz. 8.45 przemarszem pocztów sztandarowych z dziedzińca zamkowego do kościoła pw. MBNP rozpoczną się miejskie uroczystości rocznicowe. Po mszy przeniosą się przed pomnik na placu Konstytucji 3 Maja. Tu wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa i składanie kwiatów. W Połczynie Zdroju o godz. 16 odprawiona zostanie msza w kościele pw. NMP z udziałem chóru „Cantus”. O 17.30 w CK Kino Goplana występ artystyczny młodzieży, o 19 projekcja filmu „Pilecki” (bilet na seans - 11 zł).

POWIAT BIAŁOGARDZKI

Uroczystości w Białogardzie rozpoczną się 11 listopada o godz. 10 mszą świętą w kościele pw. NNMP (plac Wolności). Po mszy uroczysty przemarsz do parku Orła Białego w towarzystwie białogardzkiej orkiestry dętej. Tam, na godz. 11, zaplanowane zostało złożenie kwiatów przed pomnikiem Orła Białego. Imprezy towarzyszące: 10 listopada, godz. 18, „W Krainie Uśmiechu” - koncert przebojów operowych i operetkowych w sali widowiskowej Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Wstęp wolny. 11 listopada, godz. 12, III otwarte mistrzostwa samolotów papierowych o puchar burmistrza Białogardu, sala kameralna Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. W Tychowie 11 listopada o godz. 17 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury rozpocznie się akademia z okazji Dnia Niepodległości. Podczas koncertu wystąpi zespół Bałtyk z Koszalina. Wstęp wolny. W Karlinie uroczystości 11 listopada poprzedzi msza w kościele pw. św. Michała Archanioła w Karlinie (godz. 11). Po mszy przed obeliskiem przy ul. Parkowej złożone zostaną kwiaty. O 12.30 rozpoczną się występy w Karlińskim Ośrodku Kultury. O godz. 13 rozpocznie się koncert muzyków Filharmonii Koszalińskiej. Wstęp wolny.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Padliński

Jedlina a nie mówiłem że Policja będzie się bała i że damy radę?! A to w Koszalinku przeszło wszelkie wyobrażenia o święcie niepodległości :( Dam Ci dobrą radę ZACZYNAMY a ty zaczynaj się PAKOWAĆ :)

m
mocart
W dniu 10.11.2015 o 19:42, Padliński napisał:

A ja jestem Polak mały :) Jaki gospodarz takie uroczystości! A tak na poważnie to u niego chyba żałoba trwa hihi hihi Jutro w Warszawie damy radę. Wreszcie policja będzie się bać!

G
Gość
W dniu 11.11.2015 o 10:18, Gość napisał:

Czekamy na nowe i nareszcie te klany partyjne zagnieżdżone w państwowych i samorządowych folwarkach odejdą w niebyt. Wolę anarchię .


Na anarchię to Jarosław Kaczyński nie pozwoli, ty sieroto po peerelu.Czynni anarchiści znajdą się tam, gdzie ich miejsce - w zakładzie karnym.
G
Gość

Zawsze dobrze życzyłem Polsce -mojemu krajowi. Czułem się Polakiem ,mimo ,że wiele lat spędziłem za granicą. Ale dzisiaj jestem ofiarą tej niby nowo narodzonej Polski.  I dzisiaj jestem przeciw. Zrozumiałem jak funkcjonuje MACHINA ADMINISTRACYJNO -URZĘDNICZO -ŚĄDOWA zagnieżdżona w strukturach państwa.  Zrozumiałem jak działa Policja ,Prokuratura i wymiar sprawiedliwości.  I moje patriotyczne myślenie o Polsce zostało definitywnie zniszczone. 

W Polsce rządzą KLANY PARTYJNE ,które z Polski zrobiły sobie folwark do załatwiania własnych interesów . Te interesy często stoją w sprzeczności z prawami obywateli.  Ale klany partyjne władzy zagnieżdżone w strukturach państwa dysponują ADMINISTRACJĄ PAŃSTWA ,która w swoich praktykach wie jak pacyfikuje się obywateli ,którzy mają niby swoje prawa. Na początku Policja nie robi nic -bo wie ,że musiałaby uderzyć w interesy władzy. Więc z obywatela robi głupka. Potem prokuratura ,która w ściganiu przestępstw nie robi nic. Potem sądy ,które wiedzą ,że władzy należy pomóc a nie dochodzić ŁAMANIA PRAWA.  Potem należy zaklepać wyrokiem ŁAMANIE PRAWA I JEST CACY.  Polacy -my żyjemy w państwie ,gdzie MACHINA PAŃSTWA niszczy prawa obywatelskie ,niszczy obywateli ,niszczy kulturę prawną i niszczy standardy państwa.  Obywatele nie mają żadnej ochrony prawnej -bo sądy zamiast prawem zajmują się polityką ,interesami administracji i władzy.  Ten gangsteryzm uprawiany przez sądy ma masową skalę . Głośna stała się sprawa komornika -urzędnika POD NADZOREM SĄDU ,który w obecności Policji okrada obywatela .  Zanim sprawa stała się medialna -na złożenie skargi na działanie komornika -sąd napisał ,że ciągnik już jest sprzedany -więc sprawa jest nieaktualna. Czyli SĄD zaklepał kradzież. 

Takim bantustanem buraczanym jest Polska.  My mamy standardy funkcjonowania instytucji państwa jak na Ukrainie. Korupcja ,nepotyzm , klany ,mafijne układy -a wszystko pod osłoną Policji ,prokuratury i sądów .  I w takich warunkach ma rodzić się PATRIOTYZM ?  Władza zagnieżdżona w rządzie nie rozumie ,że na zasadach nie buduje się jedności narodowej i wspólnoty narodowej.  Popatrzcie na takiego barona PO z Łodzi -Grabarczyka . To typowy IGNORANT WŁADZY . Co on robił ?  Jako minister transportu w rządzie Tuska -zasłynął ze zdjęć z dworca centralnego w Warszawie -gdzie ludzie wsiadali do pociągu przez okna. Grabarczyk oderwany od rzeczywistości jako minister transportu w ogóle nie wiedział o co chodzi. Potem jako minister sprawiedliwości powołany przez Kopacz -pierwsze co zrobił jak przyszedł do budynku -WYRZUCIŁ DO KOSZA projekt zmian w prokuraturze przygotowanej przez poprzednika. Czyli bałagan może trwać ,nic nie trzeba zmieniać i w tym burdelu ja Grabarczyk i moi kumple z rządu i PO DOSKONALE SIĘ CZUJEMY. Obywatele mogą się mordować . A co oni mnie obchodzą ? Funkcjonowanie państwa to ja Grabarczyk i moi kumple z PO-PSL i rządu.  Ten folwark państwowy pokazany przez Grabarczyka został obnażony. 

Teraz mamy zmianę rządu. Ja jestem daleki od oszołomstwa PISu ,ale wolę ROZWALENIE SYSTEMU PRZEZ OSZOŁOMÓW niż ten BANTUSTAN BURACZANY obsadzony przez PO-PSL .lekceważący państwo jako organizm społeczny ,w którym musi prawo nie jest przestrzegane .

Czekamy na nowe i nareszcie te klany partyjne zagnieżdżone w państwowych i samorządowych folwarkach odejdą w niebyt. Wolę anarchię .

W
W Koszalinie jak zwykle ni

W Koszalinie przestali święto

g
grzesiek ksg

w taka pogode kto pojdzie wiatr ma byc i deszcz joz to widze zeby ktos poszedl wiem ze to swieto pogoda paskudna ma byc w srode.....

P
Padliński

A ja jestem Polak mały :) Jaki gospodarz takie uroczystości! A tak na poważnie to u niego chyba żałoba trwa hihi hihi Jutro w Warszawie damy radę. Wreszcie policja będzie się bać!

p
piotr@c

jakie miasto takie uroczystości

X
XXcokol

Jednym słowem nic ciekawego nie będzie tym dniu patriotycznym.

R
Remigiusz
W dniu 10.11.2015 o 12:41, Padliński napisał:

Padlina ty patriotą napewno nie jesteś :(

A ty kim jesteś?
r
ryba

dziwny ten patriotyzm,w dziwnych czasach

G
Gość

hmmmm,a jaka to będzie historia:prawdziwa,czy zafałszowana przez IPN i kk z pisem i rydzem na czele

P
Padliński

Padlina ty patriotą napewno nie jesteś :(

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3