Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli w Szczecinku. Bez orszaku, ale uroczyście [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
W Święto Trzech Króli w kościołach święcono kredę i kadzidło, a w parafii Ducha Świętego w Szczecinku wspólnie śpiewano także kolędy.

Święto Objawienia Pańskiego, czyli Epifanię, zwaną też Świętem Trzech Króli, obchodzimy na pamiątkę wydarzenia, jakim było objawienie się nowonarodzonego Jezusa trzem mędrcom ze wschodu – Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi.

Przynieśli oni Jezusowi złoto, które oznaczało Jego godność jako Króla, kadzidło jako godność Najwyższego Kapłana, mirra zaś – używana w starożytności do uśmierzania bólu i namaszczania ciał zmarłych – była zapowiedzią Pańskiego pogrzebu.

CZYTAJ TEŻ:

Zgodnie z tradycją tego dnia w kościołach błogosławiona jest kreda, aby nią oznaczyć drzwi naszych domów na znak, że przyjęliśmy Syna Bożego. Święcone jest i kadzidło, aby jego wonią napełnić mieszkanie.
Napis kreślony kredą K+M+B (i nie plusy, a krzyż) oznacza łacińskie „Christus Mansionem Benedicat” (Chryste błogosław temu domowi), gdzie z czasem łacińską literę C zastąpiono polskim K.

Choć w tym roku w Szczecinku nie było Orszaku Trzech Króli, to np. w kościele Ducha Świętego po nabożeństwach śpiewano przy szopce kolędy. Święto Objawienia Pańskiego – korzeniami tkwiące w IV wieku i uroczyście obchodzone w Polsce jeszcze do czasów powojennych - ponownie dniem wolnym od pracy stało się dopiero niedawno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto