Święto Wojska Polskiego w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego archiwum gk24
15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji warto wybrać się do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. pułkownika Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie.

W związku z epidemią oficjalne uroczystości w Koszalinie ograniczono do złożenia kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego połączą z kolei zamknięte uroczystości na terenie jednostki z pożegnaniem IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irak.

Wyjątkowe wydarzenie dla wczasowiczów spędzających urlopy nad morzem oraz mieszkańców Koszalina przygotowali pracownicy Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. 15 sierpnia, w stulecie bitwy warszawskiej, uroczystym wernisażem zostanie zainaugurowana nowa wystawa czasowa pt. „100 lat Viktorii Warszawskiej”. Początek wernisażu o godz. 12. - Głównym elementem wystawy jest udostępniona przez Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, naturalnej wielkości reprodukcja obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”, stanowiąca fragment dioramy przedstawiającej ciężki karabin maszynowy „Maxim” wz. 1910 na stanowisku ogniowym i ufortyfikowane przedpole – informuje dr Wojciech Grobelski, kierownik Muzeum OPL. - Na ekspozycji podziwiać można również wystawę planszową ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego pt. „ Do broni! Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach”. Obydwie instytucje są partnerami tegorocznego przedsięwzięcia.

W gablotach zgromadzono oryginalne eksponaty (odznaczenia, dokumenty, fotografie, publikacje) z okresu wojny 1920 r. Przy organizacji wystawy wykorzystano zbiory Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jak również zasoby kolekcjonerskie panów: Piotra Bańki, Wojciecha Grobelskiego, Zbigniewa Izraelskiego, Piotra Palmowskiego, Andrzeja Wojciechowskiego.

- Wernisaż jest jednocześnie okazją do uhonorowania koszalińskich kombatantów odznaczeniami pamiątkowymi i okolicznościowymi wyróżnieniami. Również Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” przygotowało dla wszystkich zwiedzających tematyczne dioramy na muzealnym dziedzińcu – dodaje dr Wojciech Grobelski.

15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego, wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Muzeum mieści się przy ul. Wojska Polskiego 70.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później obchodzony był w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Defilada w Koszalinie w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego.

Święto Wojska Polskiego w Koszalinie [wideo, zdjęcia]

Zobacz także: Przysięga wojskowa w CSSP w Koszalinie

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie