Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Krzyż - jedno z najstarszych polskich sanktuariów

Jarosław PANEK, [email protected] www.echodnia.eu
M. Fornalczyk
Nie wie wszystkiego o historii Polski ten, kto nie był na Świętym Krzyżu! Tutejsze sanktuarium otoczone Świętokrzyskim Parkiem Narodowym jest żelaznym punktem programu wszystkich wycieczek. I słusznie!

To miejsce rzeczywiście szczególne, miejsce mocy, gdzie nabierzemy zarówno mocy duchowej, pielgrzymując do relikwii Świętego Krzyża, jak i mocy witalnej, oddychając zdrowym, czystym powietrzem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Święty Krzyż to wielkie polskie sanktuarium odwiedzane przez około 200 tysięcy pielgrzymów i turystów w Polsce. Kilka lat temu obchodzono tutaj uroczyście 1000 - lecie życia monastycznego. Przyjechali gości z całego świata oraz najważniejsze polskie osobistości.

Dziś w tutejszym klasztorze mieszkają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy przyjmują każdego pielgrzyma z niezwykłą gościnnością.

Z placu przed kościołem rozciąga się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie, a parę metrów niżej przy zejściu do miejscowości Huta Szklana znajduje się znakomity punkt widokowy na Gołoborza - jedyne w swoim rodzaju formacje skalne, jakie można oglądać na zboczu góry.

Do Świętego Krzyża i Świętokrzyskiego Parku Narodowego można się dostać własnym samochodem autobusami kieleckiego PKS lub busami. Busy kursują niemal równie często i odjeżdżają ze stanowiska nr 1 przy ulicy Żelaznej w Kielcach.
Jeśli idzie o nocleg, to najwyższy standard zapewni położony u podnóża, w Szklanej Hucie "Jodłowy Dwór".

Sporą liczbę miejsc noclegowych oferuje także Centrum Edukacyjne w Wólce Milanowskiej. Tanie pokoje znajdziemy także w Nowej Słupi, gdzie działa także niedrogie schronisko młodzieżowe. W okolicy pełno jest też gospodarstw agroturystycznych, oferujących nie tylko noclegi, ale też wspaniałe, domowe wyżywienie, oparte na ekologicznych uprawach.

Najważniejsze informacje

Wjazd autem na górę Świętego Krzyża od strony Huty Szklanej jest możliwy tylko w niedzielę i uroczystości jedynie na mszę świętą o godzinie: 8.00, 9.30, 11.00. Pobyt do godziny 13.00. W pozostałych dniach i godzinach, należy zostawić auto na płatnym parkingu. Wejście drogą asfaltową jest bezpłatne, Wjazd kolejką kosztuje 5 zł od osoby w dwie strony

Dojście do Sanktuarium w celach pielgrzymkowych od strony Nowej Słupi jest bezpłatne, można skorzystać z odprawienia Drogi Krzyżowej (I stacja znajduje się przy kościele w Nowej Słupi). Wejście na szlak w celach turystycznych kosztuje 5 złotych dla dorosłych i dzieci 2,5 zł dla dzieci.

Kiedy można zobaczyć słynną relikwię?
Wystawienie relikwii Krzyża Świętego odbywa się po każdej mszy świętej w niedzielę o godzinie 11.00, w okresie Wielkiego Postu, a w pozostałych okresach roku po nabożeństwie drogi Krzyżowej. Dodatkowo jest to możliwe na życzenie grup wycieczkowych oraz na zakończenie każdej pielgrzymki.

Odpusty

07.06 - UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
05.07 - PRZENAJDROŻSZEJ KRWI CHRYSTUSA
13.09 - GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE
PODWYŻSZENIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO - pielgrzymka parlamentarzystów
14.09 - ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - pielgrzymki indywidualne
15.09 - NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY BOLESNEJ -
pielgrzymka ludzi starszych, chorych i Kółek Różańcowych
16.09 - pielgrzymka małżonków oczekujących dziecka
i rodziców z małymi dziećmi
17.09 - pielgrzymka rolników
18.09 - pielgrzymki indywidualne
19.09 - Diecezjalny Dzień Młodzieży
20.09 - ZAKOŃCZENIE UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH
Źródło:
Tajemnice Świętego Krzyża - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!