Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sycylia – królowa włoskich wysp. Poznaj jej historię [ZDJĘCIA]

Krzysztof Maria Załuski
Krzysztof Maria Załuski
Sycylia – królowa włoskich wysp. Poznaj jej historię [ZDJĘCIA]
Sycylia – królowa włoskich wysp. Poznaj jej historię [ZDJĘCIA] Krzysztof Maria Załuski
Sycylia ma wiele twarzy. Twarzy prawdziwych i fałszywych masek. Jest wyspą kontrastów - przepychu i ubóstwa. Posiada także wiele nazw i przydomków, które mają ją gloryfikować lub dyskwalifikować w oczach przybyszów. Johann Wolfgang von Goethe pisał o niej: „Kto nie widział Sycylii, ten nie rozumie Włoch. Tu bowiem jest klucz do wszystkiego”. I trzeba przyznać, że różnorodnością kulturową rzeczywiście przebija wiele europejskich regionów.

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia to prawie 26 tysięcy km2. Znana jest z przepięknych plaż, urokliwych miasteczek, zagubionych w górach pasterskich osad, a także z obecności najwyższego i najaktywniejszego wulkanu w Europie. Etna, bo o niej mowa, ma obecnie 3357 m n.p.m. Jest nie tylko symbolem Sycylii, lecz przede wszystkim stanowi obowiązkowy punkt programu zwiedzania wyspy – można się na nią dostać kolejką linową lub specjalnie do tego przystosowanymi autobusami.

Od Włoch kontynentalnych Sycylię oddziela wąska Cieśnina Mesyńska. Do brzegów Afryki jest stąd zaledwie 150 km. Na Maltę, odległą o niewiele ponad 90 km, można dotrzeć w 1,5 godziny katamaranem. Nic dziwnego, że ta włoska wyspa to istny tygiel kultur, tradycji, dialektów, architektury, smaków i aromatów.

Zaczęło się od uchodźców z Troi

Historia wyspy tonie we mgle starożytności. Nim przybyli na nią Fenicjanie i Grecy, mieszkały tu trzy autochtoniczne plemiona. Elymowie - uważani za potomków wygnańców z Troi, Sykanowie – lud niewiadomego pochodzenia, najprawdopodobniej nieindoeuropejski i Sykulowie – spokrewnieni z przybyłymi z Półwyspu Apenińskiego Italikami.

Od X wieku p.n.e. Sycylię zaczęli kolonizować Fenicjanie, którzy zajęli jej zachodnią część. Następnie Grecy, którzy pojawili się na wschodzie wyspy w VIII wieku p.n.e. To oni założyli liczne kolonie, z których część dała początek istniejącym do tej pory miastom – m.in. Katanii, Syrakuzom, Lentini i Geli.

Z uwagi na trójkątny kształt tego lądu, Grecy nadali Sycylii imię Trinacria. Rzymianom bardziej odpowiadała nazywa Triquetra. Późniejsze określenie Sicilia, pochodzi natomiast od łacińskiej nazwy plemienia wspomnianych już Sykulów.

Pod koniec istnienia Cesarstwa Rzymskiego, wyspa była kontrolowana przez przedstawicieli różnych kultur. Od roku 280 n.e. władali nią germańscy Frankowie. Następnie w V wieku przejęli ją Wandalowie. Wkrótce Sycylie zdobyli Ostrogoci, a w roku 535 została wcielona do Cesarstwa Bizantyńskiego. W VII i VIII wieku Sycylijczyków nękali Arabowie - w roku 831 zajęli Palermo, w 878 Syrakuzy, w 902 Taorminę, a w roku 965 opanowali ostatecznie całą wyspę.

Na okres arabskiego panowania przypadł największy rozkwit ówczesnej Sycylii. Z tych czasów pochodzi jedyny zabytek arabskiej Sycylii, zachowany w całości do dzisiaj – wybudowane w X wieku łaźnie w Cefalà Diana w prowincji Palermo. Reszta zabudowań arabskich była systematycznie niszczona lub wkomponowywana w budowle wznoszone przez kolejnych władców wyspy – Normanów.

Normanowie i inni

W XIII wiek Sycylia stała się częścią normańskiego Królestwa Sycylii, w którego skład wchodziły – prócz Sycylii właściwej – Malta i południowa część Półwyspu Apenińskiego. W tym czasie nastąpił kolejny rozkwit kulturalny wyspy. W następnych stuleciach przyszedł kryzys - dochodziło do licznych przewrotów, rewolt i powstań. Sycylia przechodziła z rąk do rąk. Rządzili nią niemieccy Hohenstaufowie, francuscy władcy Andegawenii i hiszpańscy Aragończycy, Habsburgowie i Burbonowie. W roku 1816 południowe Włochy i Sycylia zostały zjednoczone, tworząc wspólnie Królestwo Obojga Sycylii. Ostatecznie w roku 1860 Giuseppe Garibaldi wcielił wyspę do Włoch.

Obecnie Sycylia jest autonomicznym regionem Italii. Przestrzenią, w której dosłownie oddycha się historią, której się widzi, dotyka i smakuje. I tą dobrą, i także tą nieszczęśliwą. Podróżując po wyspie czuć to wszystko, co jej dawni władcy i ciemiężyciele pozostawili w spadku Sycylijczykom: biedę, bogactwo, temperament, hardość i specyficznie pojmowane sprawiedliwość i honor. I brak zaufania do władzy – bo władza zawsze jest obca… Stąd tyle tu sprzeczności, tyle rzeczy zupełnie nie wytłumaczalnych, pozornie nielogicznych, a jednocześnie na swój sposób spójnych… Stąd vendetta, omerta i fenomen mafii, rozsławiony przez Mario Puzo w „Ojcu chrzestnym” i „Sycylijczyku”.

„Jesteśmy starzy, […] bardzo starzy. Co najmniej od dwudziestu pięciu wieków nosimy na barkach ciężar obcych nam cywilizacji. Wszystkie one pochodziły z zewnątrz, żadna nie była przez nas poczęta, żadnej nie daliśmy własnej nazwy; jesteśmy biali jak pan, jak królowa angielska, a jednak od dwóch tysięcy lat jesteśmy kolonią”… I w zasadzie w tym passusie, autorstwa Giuseppe Tomasi di Lampedusa, pochodzącym z najsłynniejszej sycylijskiej powieści, zatytułowanej „Lampart”, można by zawrzeć całe dziedzictwo Sycylii…

Zobaczyć koniecznie

Sycylia to piękna, tajemnicza i warta spędzenia przynajmniej krótkich wakacji wyspa. Z licznych atrakcji, jakie ma do zaoferowania przybyszom, wymienię jedynie kilka: Teatro Greco w Taorminie, Dolinę Świątyń w Agrigento, greckie i rzymskie ruiny w Syrakuzach, Villa Romana del Casale pod miastem Piazza Armerina, Bazylikę Madonna delle Grazie w Modicy, normandzką Katedra w Cefalù, pochodząca z XIII wieku p.n.e. skalną nekropolię w Pantalicy, liczne zabytki Palermo i Katanii, no i wspomnianą już Etnę…

Aby zachęcić Państwa do podróży, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej przepięknej wyspy!

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sycylia – królowa włoskich wysp. Poznaj jej historię [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki