System e-stado: nowoczesne technologie dla rolników i hodowców

Artykuł sponsorowany System e-stado
Spółka e-stado z Gdyni działa w branży nowych technologii, które z impetem wkraczają również w obszar rolnictwa. Firma bierze udział w plebiscycie Nasze Dobre z Pomorza w kategorii Technologie i innowacje.

Promowanym przez firmę produktem w plebiscycie Nasze Dobre z Pomorza jest właśnie monitoring krów mlecznych e-stado. Spółka e-stado zajmuje się dostarczaniem systemu monitoringu krów mlecznych opartym o technologię inteligentnych biosensorów montowanych na zwierzęciu. Podstawowy biosensor – montowany na uchu - analizuje w czasie rzeczywistym ruchy zwierzęcia, określa charakterystyczne jego zachowania i przekazuje dane do bazy danych w chmurze.

Oddzielny algorytm przeprowadza analizę i określa stan zwierzęcia oraz przekazuje wnioski dla hodowcy. Informacje te służą hodowcy do podejmowania odpowiednich codziennych decyzji, które od chwili wdrożenia e-stado stają się łatwe i oparte o obiektywne parametry.

Oprócz informacji dostępnych w aplikacji pracującej na dowolnym urządzeniu z przeglądarką www, ważne komunikaty - np. o wystąpieniu rui czy wycieleniu - przesyłane są za pomocą wiadomości SMS.

e-stado posiada następujące funkcje :

•wykrywa ruje i określa optymalny czas inseminacji

•analizuje zachowania żywieniowe: czas pobierania paszy, czas przeżuwania

•analizuje stan zdrowia: mierzy czas bezczynności, mierzy temperaturę

•określa czas nadchodzącego wycielenia i choroby okołoporodowe (zaleganie) – przy pomocy dodatkowego czujnika ogonowego

•określa poziom stresu termicznego latem dla zwierząt i budynków inwentarskich – przy pomocy dodatkowego czujnika środowiska

•określa jakość oświetlenia dziennego i nocnego – przy pomocy dodatkowego czujnika oświetlenia

•jest zintegrowane z halą udojową większości dostawców – prezentuje dane o ilości mleka, wydajności, ilości udojów - dla każdej krowy i grupy, w jednym systemie e-stado.

System działa bez względu na sposób utrzymania zwierząt: na uwięzi, na wolnym wybiegu, na pastwisku, adresowany jest do wszystkich hodowców, bez ograniczeń. Klientami firmy są zarówno małe gospodarstwa rodzinne, jak i duże hodowle komercyjne.

Jak tłumaczy producent systemu e-stado, jego wdrożenie powoduje, że gospodarstwa lepiej wykorzystują potencjał zwierząt, np. poprzez skrócenie okresu międzywycieleniowego oraz lepiej wykorzystują zasoby, np. pasze, ograniczają kuracje antybiotykowe oraz kuracje hormonalne. Są i inne korzyści: e-stado odciąża człowieka od wykonywania codziennych rutynowych zadań, które oprócz tego, że są czasochłonne (np. obserwacja rui), to również mało skuteczne (niemożliwa jest obserwacja przez człowieka 24h/dobę ) lub wręcz niemożliwa do wykonania dla dużych stad.

Ponadto e-stado jest systemem, który poprzez wykrywanie rui, wykrywanie zaburzeń czasu pobierania pokarmu i przeżuwania, wykrywanie stresu termicznego oraz nadzorowi nad wcieleniami, powoduje wykrywanie wczesnych oznak chorób, poprawę stanu zdrowia i warunków życia dla hodowanych zwierząt. W efekcie możliwe staje się podejmowanie działań profilaktycznych w miejsce leczenia, używania dobrej jakości seksowanego nasienia do inseminacji, przeciwdziałania stresowi termicznemu, nadzorowi nad wcieleniami, unikaniu kuracji hormonalnych celem synchronizacji rui - hodowla staje się bardziej opłacalna (niższe koszty jednostkowe), zwierzęta są utrzymywane w lepszych dla nich warunkach (poprawia się dobrostan), a tym samym zwierzęta są bardziej wydajne, hodowla staje się jednocześnie bardziej ekologiczna (np. redukcja zużycia antybiotyków, lepsze wykorzystanie paszy, redukcja emisji metanu).

System e-stado oparte jest o wykorzystanie następujących nowoczesnych technologii: mikrokontrolerów o ultraniskim poborze energii, algorytmów sztucznej inteligencji AI, przetwarzania danych na serwerach w chmurze, bazy danych na serwerach w chmurze, Internetu Rzeczy (IoT)

Spółka wylicza także zalety swojego rozwiązania na tle konkurencji. Są to przede wszystkim:

• kompleksowe podejście do zwierzęcia - rozród, żywienie, zdrowie, wycielenie, środowisko, w którym przebywa (stres termiczny, oświetlenie),

• dodatkowy kanał komunikacji za pomocą SMS,

• jedną z najważniejszych cech e-stado jest łatwość montażu. Nie jest wymagany żaden wyspecjalizowany serwis. Montaż polega na samodzielnym zakolczykowaniu zwierząt oraz podłączenia odbiornika do zasilania. Każdy hodowca wykona te czynności samodzielnie.

•konkurencyjną ceną bez żadnych ukrytych kosztów.

Model biznesowy polega na sprzedaży produktu e-stado do odbiorców końcowych poprzez sieć dystrybutorów – lokalnych firm z branży, specjalizujących się w obsłudze i serwisie hodowli krów mlecznych oraz przez wykorzystanie kanału e-commerce, sklepu internetowego www.dlahodowcy.com. Zasięg produktu jest globalny - hodowlane krowy mleczne są na całym świecie podobnie utrzymywane, a rasy mleczne, również podobne (dominująca jest HF czarno-biała).

Innowacja produktowa e-stado to m.in. część sprzętowa - biosensory, odbiorniki danych. Zastosowano w nich podzespoły elektroniczne oraz autorskie algorytmy służące do uzyskania niskiego zużycia energii i zasilanie biosensorów z wbudowanej niewielkiej baterii, której czas pracy przekracza 6 lat. Innowacyjne są także inteligentne algorytmy oparte o techniki uczenia maszynowego, których zadaniem jest przełożenie ruchów zwierzęcia na jego charakterystyczne stany, np. pobieranie paszy, przeżuwanie, stanie, leżenie, chodzenie. Innowacyjna architektura, eliminująca komputery z obiektów inwentarskich i umożliwiająca wykonywanie obliczeń i przechowywanie danych w chmurze. Eliminuje to niebezpieczeństwo utraty danych w przypadku awarii komputera lokalnego.

Innowacyjność produktu e-stado została doceniona dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Badań i Rozwoju:

POIR.01.01.01-00-0564/17 - Opracowanie nowych funkcji systemu monitorowania krów mlecznych e-stado, monitorowania cyklu dobowego i rozrodu.

POIR.01.01.01-00-0761/17 - Opracowanie innowacyjnego modułu do lokalizacji i analizy lokomocji krów mlecznych jako elementu monitoring krów mlecznych e-stado.

POIR.01.01.01-00-0841/18 - Opracowanie innowacyjnej diagnostyki bardzo wczesnego stadium kulawizny jako elementu systemu monitoringu krów mlecznych e-stado.

Firma planuje dalszy rozwój grupy produktów opartych o inteligentne technologie biosensorowe adresowane dla cieląt oraz dla dużych stad bydła mięsnego, hodowanego w otwartej przestrzeni. Uzyskaliśmy do tego celu finansowanie oparte o dwa kolejne projekty B+R:

POIR.01.01.01-00-1492/20 - Elektroniczny monitoring cieląt dla nowoczesnych gospodarstw mlecznych.

POIR.01.01.01-00-2133/20 - Innowacyjny system monitoringu bydła mięsnego oparty na lokalizacji GPS, montowany na uchu zwierzęcia.

Pracuje również nad prototypowymi rozwiązaniami do monitoringu aktywności stad kur brojlerów oraz loch - stad zarodowych, których celem będzie wykrywanie pierwszych oznak chorób a w przypadku loch - również rui.

Spółka przekonuje, że wdrożenie systemu e-stado zarówno w małym rodzinnym gospodarstwie rolnym, jak i dużej hodowli, prowadzi do poprawy dobrostanu zwierząt i zwiększa efektywność ekonomiczną hodowli. Oznacza to, że gospodarstwa lepiej wykorzystują zasoby np. pasze, ograniczają kuracje antybiotykowe oraz kuracje hormonalne. Wykorzystanie zasobów naturalnych do produkcji żywności jest lepsze, środowisko naturalne mniej obciążone a produkt w postaci mleka jest bardziej ekologiczny.

W aspekcie społecznym e-stado odciąża człowieka od wykonywania codziennych rutynowych zadań, które oprócz tego, że są czasochłonne ( np. obserwacja rui), to również mało skuteczne (niemożliwa jest obserwacja przez człowieka 24h/ dobę) lub wręcz niemożliwa do wykonania dla dużych stad. W efekcie gospodarstwa rodzinne mają szansę, poprzez optymalizację kosztów i dostosowanie hodowli do wymogów ekologii, przetrwać na konkurencyjnym rynku.

Dla dużych gospodarstw, system wspiera niezależność od dostępności kadry, który to czynnik jest bardzo dotkliwy w krajach rozwiniętych (brak chętnych do pracy w rolnictwie).

W perspektywie celów zrównoważonego rozwoju e-stado wpisuje się w e cel: "Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo" - w szczególności:

1. Do 2030 roku podwoić wydajność rolnictwa i dochody drobnych producentów żywności, w szczególności kobiet, ludności rdzennej, rodzin utrzymujących się z rolnictwa, pasterzy i rybaków. Zapewnić bezpieczny i równy dostępu do ziemi oraz innych zasobów i czynników produkcji, dostęp do wiedzy, usług finansowych i rynków oraz zwiększyć możliwości zatrudnienia poza sektorem rolniczym.

2. Do 2030 roku utworzyć systemy zrównoważonej produkcji żywności oraz wdrożyć praktyki odpornego rolnictwa mające zwiększyć wydajność i produkcję, podtrzymywać ekosystemy, wzmocnić zdolność przystosowania się do zmian klimatycznych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, suszy, powodzi i innych katastrof, a także mające stopniowo poprawiać jakość gleby i gruntów.

e-stado Sp. z o.o.

Al. Zwycięstwa 241/13, 81-521 Gdynia

www.e-stado.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!