Szachy > Medale Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży już rozdane (zobacz zdjęcia)

Młodzi szachiści podczas szachowej Olimpiady Młodzieży.
Młodzi szachiści podczas szachowej Olimpiady Młodzieży. Jacek Wójcik
Niemal stu młodych zawodników przystąpiło do walki o medale 11. Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży w szachach. Rozegrany w Łazach turniej zainaugurował kolejne Koszalińskie Lato Szachowe.

Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych (do 10, 12 i 14 lat). Grano tempem P' 15 (15 minut na partię dla zawodnika) na dystansie 9 rund. Jak zwykle rywalizację zdominowali szachiści z regionu koszalińskiego. Nasi zawodnicy wywalczyli 12 medali (3 złote, 4 srebrne, 5 brązowych). W punktacji drużynowej zwyciężył najsilniejszy klub regionu, AKSz Hetman Politechnika Koszalińska przed Solnym Grzybowo UKS Szach Gryfice.

W najstarszej grupie chłopców mistrzem WOM został Jakub Gabryjałowicz (Solny), który zdobył komplet 9 pkt. Drugie miejsce zajął Borys Lebiedowicz (Hetman Politechnika) - 7,5 pkt, a na trzecim stopniu podium stanął Maciej Kowalski (Solny) - 6,5 pkt.

Pozostałe wyniki chłopców: do lat 10 - 1. Maciej Sorbian (Mechanik Stargard Szcz.) 7,5 pkt, 2. Jakub Kubiak (Szach Gryfice) 7 pkt, 3. Mateusz Ćwirko (Hetman Politechnika) 7 pkt; C12 - 1. Kacper Karwowski (Szach) 8 pkt, 2. Wojciech Januszkiewicz (Hetman Politechnika) 7 pkt, 3. Michał Trzeciakiewicz (Gryf Szczecin) 6,5 pkt.

W rywalizacji dziewcząt całe podium zajęły nasze szachistki w grupie do 10 lat. Triumfowała Julia Antolak (Solny) - 8 pkt przed zawodniczkami z Koszalina, Aleksandrą Trembowiecką-Wysotą - 8 pkt i Katarzyną Bylicą - 7 pkt.

Pozostałe wyniki: do lat 12 - 1. Paula Wasilewska (Gens Kołobrzeg) 8,5 pkt, 2. Dominika Walukiewicz (Mechanik) 6,5 pkt, 3. Dominika Rewers (Solny) 6 pkt; d14 - 1. Joanna Maruszczak (Gryf) 8,5 pkt, 2. Klara Czaplewska - 6,5 pkt, 3. Edyta Leszczewska (obie Hetman Politechnika) 3 pkt.

W niedzielę rozpoczęły się dwie kolejne imprezy. Jedną z nich jest turniej Pierwszej Szansy, będący eliminacją do Mistrzostw Polski w kategoriach do 9, 11, 13 i 15 lat dziewcząt i chłopców. Startuje w nim 148 zawodników i zawodniczek. Impreza zakończy się 3 lipca.

Druga impreza, to szósty Międzynarodowy Festiwal Szachowy Mieleńska Perła Bałtyku. W trzech grupach turniejowych rywalizuje 122 szachistów. W najsilniej obsadzonym turnieju A gra 30 zawodników z pięciu państw, wśród nich pięcioro arcymistrzów (Władimir Małaniusk, Wadim Sziszkin, Jewgienij Szarapow z Ukrainy, Vidamantas Malisauskas z Litwy i aktualna mistrzyni Polski Monika Soćko) i pięciu mistrzów międzynarodowych. Zmagania zakończą się 4 lipca.