Szachy. Mistrzostwa Europy kobiet: Joanna Majdan poza czołówką

W Sankt Petersburgu (Rosja) zakończyły się jubileuszowe, 10. Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet w szachach. Reprezentantki Polski wracają z tej imprezy bez medali.

Najbliżej sukcesu były Monika Soćko (Polonia Warszawa) oraz Iweta Rajlich (Polonia Wrocław), które zdobyły po 8 punktów i walczyły w barażach o brąz. Ostatecznie Soćko sklasyfikowana została na miejscu czwartym, a Rajlich na ósmym.

Tytuł obroniła 23-letnia Rosjanka Tatiana Kosincewa (8,5 pkt). Trzy nasze zawodniczki - Soćko, Rajlich i szesnasta w końcowej klasyfikacji Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) - zakwalifikowały sie do rozgrywek o Mistrzostwo Świata.

W IME debiutowała pierwsza koszalińska arcymistrzyni Joanna Majdan (Hetman Politechnika Koszalińska). W trzech ostatnich rundach zanotowała remis czarnymi z Ukrainką Anną Uszeniną, porażkę białymi z Niemką Elisabeth Paehtz i wygraną czarnymi z Serbką Marią Manakovą.

Majdan w całym turnieju zdobyła 7 pkt w 11 partiach i sklasyfikowana została na 29. miejscu (startowało 168 najlepszych szachistek kontynentu).