Szachy > Mistrzostwa Polski seniorów zakończone. Nasi poza podium

Klaudia Kulon zanotowała swój najlepszy występ w MP kobiet.
Klaudia Kulon zanotowała swój najlepszy występ w MP kobiet. Fot. Jacek Wójcik
W Warszawie dobiegły końca szachowe Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. W turnieju pań nasze szachistki zajęły czwarte i piąte miejsce.

Po wywalczeniu w dwóch poprzednich latach medali MP, Joanna Majdan z Hetmana Politechnika Koszalińska w tym roku na najbardziej nielubianej przez sportowców, czwartej pozycji. W decydującej fazie rozgrywanego systemem pucharowym turnieju, uległa najpierw w półfinale 0:2 Iwecie Rajlich, a następnie w walce o brąz Jolancie Zawadzkiej (obie Polonia Wrocław) 0,5:1,5.

Swój najlepszy występ w MP zanotowała Klaudia Kulon (Hetman PK). Po porażce w pierwszej rundzie z Majdan, która wyeliminowała ją z walki o medale, 18-latka świetnie radziła sobie w walce o miejsca 5-16. W walce o piątą lokatę Kulon pokonała po dogrywkach 4:3 Martę Przeździecką (KU AZS UMCS Lublin).

Katarzyna Adamowicz (Hetman PK) w walce o 13. miejsce pokonała 2:0 inną szachistkę z regionu, Marię Gościniak (Solny Grzybowo). Na 15. miejscu uplasowała się koszalinianka Kinga Zakościelna, po wygranej 1,5:0,5 z Luizą Tomaszewską (JKSz MCKiS Jaworzno). Po raz czwarty w karierze po tytuł sięgnęła Monika Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice), pokonując w finale Rajlich 2:0.

W MP mężczyzn na 22. miejscu uplasował się Marcel Kanarek z Hetmana PK. Na finiszu turnieju zanotował remisy ze Zbigniewem Strzemieckim (Polonia Warszawa) i Kamilem Dragunem (Stilon Gorzów Wlkp.) oraz porażki z arcymistrzami Kamilem Mitoniem (HetMaN Szopienice) i Grzegorz Gajewski (KU AZS UMCS Lublin). W całym turnieju Kanarek zdobył 3,5 pkt. Tytuł mistrzowski wywalczył Mateusz Bartel z Polonii Wrocław.