MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Niebezpieczne przejście dla pieszych na Prawobrzeżu. Walczyli o uspokojenie ruchu w miejscu gdzie zginęła na pasach kobieta

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W środowy poranek na przejściu dla pieszych na Prawobrzeżu zginęła w wyniku potrącenia przez samochód osobowy starsza kobieta. Mieszkańcy od lat apelują o wprowadzeniu w tym miejscu ograniczeń spowalniających ruch.

- Półtora roku temu staraliśmy się jako wspólnota (ul. Akwarelowaj 3-5-7 łączącej się z ulicą Kolorowych Domów) o zainstalowanie progów zwalniających na ul. Kolorowych Domów ze względu na nadmierne prędkości rozwijane przez kierowców. Szczególnie, że droga ta jest codziennie wykorzystywana przez nasze dzieci w drodze do szkoły podstawowej nr 74 - pisze w liście do naszej redakcji pan Adam.

ZOBACZ TEŻ:

Pod koniec października 2018 roku Paweł Adamczyk, dyrektor ówczesnego Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta wyjaśniał w długiej litanii mieszkańcom jakie konsekwencje może wywołać wprowadzenie w tym miejscu progów zwalniających.

- W kwestii wprowadzenia progów zwalniających zawiadamiam, że decyzja o montażu progu zwalniającego wymaga każdorazowo wzięcia pod uwagę wszelkich skutków takiego działania. Do takowych można zaliczyć m.in. zwiększenie hałasu i wywołanych drgań w okolicy, ponadnormatywna emisja spalin pojazdów, które przekraczają próg i tuż po jego przekroczeniu, zagrożenie dla rowerzystów, którzy przekraczają próg oraz innych kierujących pojazdami jednośladowymi, konieczność zwalania pojazdów uprzywilejowanych tj. pogotowia, straży pożarnej, policji podczas wykonywania interwencji, negatywne oddziaływanie na konstrukcję drogi oraz na urządzenia znajdujące się w drodze (sieci wodociągowe i kanalizacyjne, sieci gazowe), utrudnienia związane z prawidłowym odśnieżaniem jezdni i częste uszkodzenia progów przy odśnieżaniu. Dodatkowo nadmieniam, że mikrodrgania spowodowane przez najeżdżające pojazdy na progi spowalniające znacznie przyczyniają się do naruszenia konstrukcji budynków - wylicza dyrektor Adamczyk.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na

WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Rzeczywiście w wielu przypadkach jest tak, że kierowcy zwalniają bezpośrednio przed progiem i zaraz po jego pokonaniu znacznie przyspieszają. Mieszkańcy ulic Kolorowych Domów ponadto nie uzyskali pozytywnej opinii i realizacji swojego pomysłu, ponieważ według obowiązujących przepisów progi zwalniające mogą być umieszczane bliżej niż czterdzieści metrów od skrzyżowania ulic lub dróg.

- Ze względu na fakt, że jest to droga dzieci do szkoły zaznaczyć należy, że dobrą skutecznością charakteryzują się rozwiązania kompleksowe, obejmujące na przykład działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym, propagandowym i prewencyjnym. Zarządzający ruchem zachęca do przeprowadzania zajęć edukacyjnych z uczniami przy udziale funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji bądź Straży Miejskiej bądź też oddelegowanie osoby zajmującej się pomocą przy przeprowadzaniu dzieci przez przejście dla pieszych - proponował Paweł Adamczyk z WGKiOŚ.

Czy potrafisz udzielić pierwszej pomocy? Ta wiedza może uratować życie! [QUIZ]

Tymczasem na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Kolorowych Domów zginęła starsza kobieta, która została potrącona przez samochód.

Jest tam co prawda rondo, które wymusza na kierowcach zdjęcie nogi z gazu, ale kierująca samochodem osobowym jechała ulicą Chłopską i nie wjechała na rondo, bo dla jadących ulicą Chłopską jest coś na kształt drogi omijającej to skrzyżowanie.

Służby prowadzą działania wyjaśniające przyczyny tego wypadku. Wiadomo na razie, że sprawca potrącenia w chwili wypadku był trzeźwy.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Ciebie też to doprowadza DO SZAŁU? TOP 10 najbardziej WKURZA...

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Najważniejsze informacje z regionu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Szczecin. Niebezpieczne przejście dla pieszych na Prawobrzeżu. Walczyli o uspokojenie ruchu w miejscu gdzie zginęła na pasach kobieta - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński