Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinecka Wypożyczalnia Roweru Miejskiego. Co z nowymi stacjami? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Białe rowery SzWRM cieszą się uznaniem mieszkańców Szczecinka
Białe rowery SzWRM cieszą się uznaniem mieszkańców Szczecinka Rajmund Wełnic
Szczecinecka Wypożyczania Roweru Miejskiego ma się świetnie. Będą kolejne stacje, choć z przenosinami już istniejących nie jest tak prosto.

Szczecinecka Wypożyczalnia Roweru Miejskiego ruszyła 25 czerwca, w równo miesiąc później miała 1318 zarejestrowanych użytkowników. – Wypożyczali oni rowery 8401 razy – mówi Tomasz Merk, szef Komunikacji Miejskiej Szczecinek, która zarządza wypożyczalnią.

Rekordowa liczba wypożyczeń w ciągu dnia sięgnęła 450, najmniej (80) skusiło się na jazdę w czasie ulew. – Ciekawostka: szczyt wypożyczeń przypada na godziny od 15 do 18 – Tomasz Merk wnioskuje, że ludzie wracają wtedy rowerami z pracy, jadą na sprawunki i spacery.

Obraz statystyczny uzupełniają te dane: 53,5 procent użytkowników to kobiety, ale już z rowerów częściej korzystają panowie – jest ich wśród wypożyczających aż 52,4 procent.

Pojawiają się także sygnały od mieszkańców, aby przenosić mniej obciążone stacje rowerowe. Chodzi głównie o brak stacji przy szczecineckim basenie. – Mamy 3-4 propozycje zmian lokalizacji – dyrektor KM mówi jednak, że to nie takie proste.
Zgodnie z projektem dofinansowanym przez Unię Europejską SzWRM ma stanowić spójną całość z systemem komunikacji publicznej i go uzupełniać. Słowem – stojaki z rowerami muszą być przy przystankach autobusowych, aby pasażer mógł przesiąść się z jednego środka transportu do drugiego.

I w czym problem? Przy pływalni na ulicy Szczecińskiej nie ma przystanku. To znaczy jest, ale obecnie nie jeździ tam żaden autobus linii miejskich. Stacji SzWRM tam więc – przynajmniej na razie – nie można ulokować.

Co nie znaczy, że nie pojawią się nowe. Firma Kronospan wystąpiła do KM z propozycją sfinansowania stacji (kosztuje ona – razem z 7 rowerami – około 40 tys. zł), która miałaby stanąć przy fabryce płyt drewnopochodnych przy ulicy Waryńskiego. – Stanąć by miała przy przystanku, wystąpiłem o zgodę do Regionalnego Programu Operacyjnego i mam nadzieję, że otrzymamy – mówi Tomasz Merk

Także miasto najpewniej znajdzie w przyszłorocznym budżecie pieniądze na budowę kolejnych stacji SzWRM.

Przypomnijmy, że SzSRM kosztowała 1,132 mln zł, z tego aż 85 procent dała Unia Europejska.
Pierwsze 20 minut przejażdżki są darmowe, pierwsza godzina (w tym bezpłatne 20 minut) kosztuje 50 groszy, następna już złotówkę, a kolejna dwa złote. Wcześniej należy się zarejestrować w systemie - osobiście w KM lub przez internet i wpłacić na swoje konto 19 zł (aby odpiąć rower ze stacji stan konta nie może spaść poniżej 10 zł). Samo wypożyczenie odbywa się za pomocą otrzymanej karty (wtedy swój login i pin należy wbić ręcznie na klawiaturze przy stojaku). Lub przy użyciu smarfona - wówczas należy telefonem z wgraną specjalną aplikacją zeskanować kod z tylnego błotnika roweru. System wypnie wówczas rower ze stojaka (stacje są bezobsługowe), można wsiadać i jechać. Po zakończonej jeździe wpinamy rower do stojaka, system zlicza czas i automatycznie pobiera opłatę.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!