MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinecki "ekonomik" świętuje jubileusz zjazdem absolwentów [zdjęcia, wideo]

Rajmund Wełnic
Zjazd na 70-lecie "ekonomika"
Zjazd na 70-lecie "ekonomika" Rajmund Wełnic
Blisko 400 absolwentów i nauczycieli popularnego szczecineckiego „ekonomika” świętowało w sobotę 70-lecie szkoły.

Zjazdy absolwentów dzisiejszy Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej organizuje co 10 lat, więc trochę wody w Niezdobnej upłynęło od ostatniego spotkania. Nic więc dziwnego, że emocji i wzruszeń wśród dawno niewidzianych kolegów nie brakowało jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów benefisu „ekonomika”. Burzą oklasków goście witali swoich dawnych profesorów. A dzisiejsi uczniowie zabrali starszych kolegów w sentymentalną , artystyczną podróż w czasie przypominając lata gdy w szkole – zwanej klasztorem – uczyło się 95 procent dziewcząt, które karnie w szkolnych fartuszkach i kapciach zdobywały wiedzę. Po części oficjalnej był czas na spotkania towarzyskie w gronie klas i zabawę.

Szkoła z ulicy Szczecińskiej to kawał historii miasta i powiatu. Dość powiedzieć, że ukończyło ją około 9 tysięcy osób. Początki „ekonomika” sięgają pierwszych powojennych miesięcy, gdy do Szczecinka napłynęły pierwsze fale repatriantów. W grudniu 1945 roku w gmachu przy ulicy ks. Elżbiety (dziś przedszkole) ruszyło Państwowe Liceum Spółdzielcze, kształcące kadry dla handlu, spółdzielczości i administracji. Wkrótce szkoła przeniosła się na drugą stronę ulicy, do budynku, w którym dziś są przychodnie Słowianki.

Dekadę później szkołę przejęła centrala Samopomoc Chłopska i przez 34 lata – do końca PRL – placówka była pod jej skrzydłami. W międzyczasie dokonał się skok organizacyjny i – w roku 1974 za rządów dyrektork Henryki Umiastowskiej uczniowie przenieśli się do wybudowanej od postaw szkoły (otrzymała wówczas imię Komisji Edukacji Narodowej), internatu i hali sportowej przy ulicy Szczecińskiej. Dziś „ekonomik” z 685 uczniami to największa szkoła w powiecie. Kształcą się w technikum ekonomicznym i liceum ogólnokształcącym, które otwarto tu po roki 1990. Uczy tu 85 nauczycieli. Szkoła zatrudnia też 22 pracowników obsługi. Od 1998 roku ZS nr 1 im. KEN jest pod skrzydłami szczecineckiego starostwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński