Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinecki ratusz już płaci miejskie becikowe

Rajmund Wełnic
Pierwszych kilkadziesiąt rodzin już złożyło wnioski o miejskie becikowe w Szczecinku.

W nieco ponad tydzień (wnioski o miejskie becikowe można składać od 6 marca) dokumenty do MOPS-u złożyło 26 mieszkańców Szczecinka, których pociechy przyszły na świat od początku roku 2019. - To element pakietu świadczeń prorodzinnych - mówi burmistrz Daniel Rak. - Narodziny dziecka to masa dodatkowych wydatków i ten tysiąc złotych na pewno przyda się każdej rodzinie.

Radni w budżecie zarezerwowali na becikowe 300 tysięcy zł, bo mniej więcej 300 dzieci co roku w Szczecinku przybywa. W roku 2017 było ich 354, rok później 321, a w tym roku do połowy marca urodziło się 72 nowych mieszkańców Szczecinka. Burmistrz nie ukrywa, że liczy na tendencję rosnącą i z chęcią znowelizuje budżet miasta, aby znaleźć dodatkowe pieniądze na rosnące becikowe.

Świadczenie przysługuje rodzinie zamieszkałej w Szczecinku, w której od początku roku 2019 urodziło się dziecko lub zostało ono przysposobione (tu wymagany jest wyrok sądu) - uchwała Rady Miasta obowiązuje z mocą wsteczną obejmując dzieci urodzone od 1 stycznia tego roku.

Wnioski - jedynie z kopią aktu urodzenia dziecka - można składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ciągu 12 miesięcy od chwili narodzin. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka wyniesie 1000 zł na rękę, otrzyma ją każda rodzina - bez względu na dochody. Warunek jest jeden: rodzic od przynajmniej roku musi być mieszkańcem Szczecinka.

Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej MOPS Szczecinek lub w biurach obsługi klienta ratusza i Ośrodka przy ulicy Wiejskiej lub Koszalińskiej. Wypełniony dokument trzeba osobiście złożyć w MOPS-ie, który wyda decyzję o przyznaniu świadczenia i w ciągu miesiąca pieniądze znajdą się na koncie.

Być może miastu uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - wspomóc rodziny z maluchami i przyczynić się do tego, aby ich rodzice meldowali się w Szczecinku. Co prawda becikowe przysługuje także rodzinom, które nie są zameldowane w Szczecinku, ale wtedy trzeba udowodnić, że się w nim mieszka przynajmniej od roku przedkładając np. umowę najmu mieszkania itp.. Z meldunkiem to znacznie prostsze, a przy okazji zyskuje budżet miasta, bo część podatku PIT takiej osoby trafia do miejskiej kasy.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Budowa farmy wiatrakowej koło Barwic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo