Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek balonową stolicą Polski [sprawdź plan imprezy]

(r)
Ubiegłoroczny festiwal balonowy w Szczecinku.
Ubiegłoroczny festiwal balonowy w Szczecinku. Fot. archiwum
To już dzisiaj! Punktualnie o godzinie 19 w Szczecinku w niebo wzbiją się balony uczestniczące w III Festiwalu Balonowym o memoriał Kurta Hummela.

W ciągu kilku lat szczecinecki festiwal urósł do największych tego typu imprez w Polsce. Przyjazd zapowiedziało aż 31 załóg balonowych z kilku europejskich krajów. Trudno wyobrazić sobie bardziej imponujący widok niż kilkadziesiąt balonów sunących majestatycznie po niebie. Może się z nim równać tylko nocny pokaz, gdy mrok rozjaśniają czasze balonów, które niczym gigantyczne lampiony, są rozświetlane płomieniami palników.

To wszystko - plus emocje sportowe i pokazy skoków spadochronowych z balonów - będziemy mieli w Szczecinku. Zaczynamy już dziś o godzinie 19 na placu przy ulicy Cieślaka.
Wszystko zaczęło się pod koniec XVIII wieku, gdy bracia Montgolfier wymyślili balony na ogrzane powietrze.

Zasadniczo nie różnią się one od tych latających dzisiaj. Oczywiście, technika poszła znacznie do przodu, ale praw fizyki nikt nie zmienił. Statek powietrzny unosi się go góry po ogrzaniu powietrza w czaszy. Lżejsze powietrze unosi balon z koszem, gdy stygnie opada.

Największa światowa impreza baloniarska z udziałem nawet ponad tysiąca balonów odbywa się w Albuquerque w Nowym Meksyku w USA. W Europie raz na dwa lata w Metz we Francji spotka się około 700 balonów, w niemieckim Warsteiner blisko 300. Prestiżowy puchar Gordona Bennetta to nieco inna kategoria.

Przede wszystkim biorą w nim udział tzw. balony wolne, czyli napełnione lżejszym od powietrza helem lub wodorem. Wysokość reguluje się wyrzucając balast, na dużych wysokościach czasze rozgrzewa słońce. Wpływ na tzw. wyporność ma także temperatura powietrza na różnych wysokościach. Gaz w szczelnej powłoce pozwala pokonywać gigantyczne odległości. W czasie zawodów w ciągu kilku dni niesione wiatrem balony potrafią przelecieć kilka tysięcy kilometrów

Możliwości balonów na ogrzane powietrze są skromniejsze. Latają niżej i bliżej. Co nie znaczy, że nisko i blisko.

- Teoretycznie nie ma ograniczeń, aby wzbić się powyżej 8 kilometrów trzeba mieć na pokładzie butlę z tlenem, bo na tej wysokości brakuje go w powietrzu i trzeba dostarczyć go palnikowi - pilot Bartosz Oberski wyjaśnia, że powyżej 4 tysięcy metrów trzeba założyć maski tlenowe. Rekord wysokości w locie balonem na ogrzane powietrze wynosi ponad 20 kilometrów. Baloniarz musi być przygotowany na ekstremalne przeżycia.

- Wzbiliśmy się kiedyś na wysokość, gdzie panowała temperatura minus 40 stopni - wspomina pan Bartosz. - Wytrzymaliśmy tam 2 i pół minuty. Zasadniczo lot balonem jest uzależniony od warunków pogodowych, głównie siły i kierunku wiatru, ale doświadczeni piloci potrafią wykorzystywać wznoszące prądy powietrzne, różnice ciśnień, czy w końcu operować palnikiem, aby dolecieć z grubsza tam gdzie chcą.

A do Szczecinka przejedzie elita baloniarska, w tym piloci, którzy mają wylatane ponad 2 tysiące godzin!

Program III Festiwalu Balonowego

Piątek, 22 czerwca
godz. 19 - I start balonów, ul. Cieślaka w Szczecinku, rozegranie konkurencji "Pogoń za lisem", lot zakochanych z zaręczynami w koszu, pokaz skoków spadochronowych z balonów

Sobota, 23 czerwca
godz. 19 - II start balonów, rozegranie konkurencji "Fly In", start indywidualny w miejscu wybranym przez pilotów, cel lotu - strefa kibica na stadionie przy ul. Piłsudskiego, pokaz skoków spadochronowych z balonów
godz. 22.00 - nocny pokaz balonów, stadion OSiR

Niedziela, 24 czerwca
godz. 6 - III start balonów ul. Cieślaka w Szczecinku, pokaz skoków spadochronowych z balonów
godz. 13.00 - parada baloniarzy przez miasto, oficjalne pożegnanie załóg przed ratuszem
godz. 19.00 - IV start balonów ul. Cieślaka w Szczecinku, lot seniora, pokaz skoków spadochronowych z balonów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!