Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek: Droższy wykup mieszkania komunalnego (aktualizacja: stanowisko ratusza)

Rajmund Wełnic
Starsze mieszkania komunalne będą sprzedawane na takich samych zasadach, jak nowe.
Starsze mieszkania komunalne będą sprzedawane na takich samych zasadach, jak nowe. Rajmund Wełnic
Jeżeli ktoś chce wykupić mieszkanie komunalne, powinien się pośpieszyć – szczecineccy radni zmniejszyli właśnie bonifikaty przy wykupie lokali przez najemców.

Przez ostatnie lata w Szczecinku mieszkania komunalne najemcy mogli wykupić za 50 procent wartości (dotyczyło to budynków wybudowanych po 1960) lub 35 procent w wypadku starszych nieruchomości. W poniedziałek radni zmienili te zasady i teraz podstawowa bonifikata przy wykupie wynosi dla wszystkich 50 procent.

Nowe ulgi zaczną obowiązywać od początku 2017 roku, a więc – jeżeli ktoś nosił się z zamiarem wykupienia z większym upustem mieszkania – to ma na to czas do końca roku. Nowe zasady obowiązują zarówno w mieszkaniach będących jeszcze własnością miasta (zaledwie około 70), jak i około 2 tysięcy przekazanych już do spółki miejskiej Zakład Gospodarki Mieszkaniowej – tu stosowną uchwałę podjęło zgromadzenie wspólników, czyli burmistrz.

Na nieco większą bonifikatę – plus 10 lub 15 procent – mogą liczyć najemcy, którzy otrzymali mieszkania z puli mieszkań do remontu i sporo w nie zainwestowali. Procent także przysługuje osobom, które zrzekną się zwrotu kaucji mieszkaniowej. Radny Jacek Pawłowicz z Razem dla Szczecinka wątpił, aby zmniejszenie ulg zwiększyło zainteresowanie wykupem mieszkań komunalnych. – Ulgi są za małe – uważa.

Zgoła innego zdania jest burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który uważa, że możliwość kupienia mieszkania za połowę wartości rynkowej jest warte pochylenia się. Wyjaśniał także, że bonifikaty za starsze mieszkania są zmniejszane, bo w ostatnich latach miasto i ZGM zainwestowały w nieruchomości spore pieniądze podnosząc ich standard. – Bardzo wysokie bonifikaty stosuje się tam, gdzie gmin nie stać było na remonty np. na Śląsku – mówił burmistrz i dodawał, że z punktu widzenia sprawiedliwości wysokie ulgi są dziś dla najemców niesłuszne. Przypomniał też historie z lat 90. gdy bonifikaty sięgały 80 i więcej procent. – Wiele osób zadłużało się wówczas, aby wykupić mieszkanie komunalne, potem mieli problemy z utrzymaniem części wspólnych, wymianą dachu, czy naprawą komina – mówił.

W minionym roku miasto nie sprzedało żadnego mieszkania, ZGM raptem kilkanaście, a w Szczecinku jest jeszcze ponad 2.300 mieszkań komunalnych, z czego większość w budynkach poniemieckich (do roku 1960 nowych budynków praktycznie się nie budowało). W minionych latach liczba wykupionych mieszkań wahała się od kilkudziesięciu do grubo ponad stu. Po zmniejszeniu ulg kilka lat temu spadła do zaledwie około 30 rocznie. Dochody ze sprzedaży są ekstrapieniędzmi zmniejszającymi deficyt ZGM.

Śladem publikacji: Stanowisko miasta w sprawie bonifikat przy wykupie mieszkań przekazał nam Tomasz Czuk, rzecznik szczecineckiego ratusza
Sugerowanie czytelnikom, że zmniejszenie udzielanej przez miasto bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych niekorzystnie wpłynie na zainteresowanie ich nabyciem, jest stwierdzeniem uproszczonym, a co najważniejsze, dyskusyjnym z ekonomicznego punktu widzenia.

Nie ma prostego związku pomiędzy kwotą bonifikaty, która od 2017 roku wynosić będzie 50 %, a ilością mieszkańców, którzy zainteresowani są zakupem lokali mieszkaniowych, będących własnością miasta czy też spółki ZGM TBS. Wyniki sprzedażowe są bowiem wypadkową wielu czynników ekonomicznych, a nie tylko poziomem udzielanej bonifikaty finansowej.

W 2007 roku, kiedy wysokość bonifikaty wynosiła odpowiednio 75-90% miasto sprzedało 43 mieszkań, ale już w 2008 roku - przy identycznych wskaźnikach bonifikaty 75-90% - sprzedano tych lokali dużo więcej, bo aż 65! Podobna, sytuacja wystąpiła w latach 2010-2011. Wyniki sprzedażowe w 2010 przy wskaźniku bonifikaty 75-90% osiągnęły poziom 20 lokali komunalnych. Rok później jednak, mimo obniżenia wysokości bonifikaty do poziomu 50-75%, miasto sprzedało 36 lokali, a więc o szesnaście lokali więcej!

Jedynie rok 2009 roku był pod tym względem rekordowy. Miasto sprzedało wówczas 116 lokali, uzyskując z tego tytułu kwotę przekraczającą 3 mln złotych. Warto jednak pamiętać, że poziom bonifikaty udzielanej na wykup mieszkań komunalnych od 2007 roku sukcesywnie się zmniejsza, ale wysokość uzyskiwanych przez miasto przychodów z tytułu sprzedaży lokali mieszkaniowych utrzymuje się w zasadzie na wyrównanym poziomie. Średni zysk ze sprzedaży lokali komunalnych w latach 2006-2015 wyniósł 1 mln 536 tys. złotych w skali roku.

Nie jest natomiast prawdą pojawiająca się w artykule informacja, że miasto w ubiegłym roku nie sprzedało żadnego lokalu. Sprzedaż lokali komunalnych za rok 2015 zamknięta została kwotą 1mln 38 tys. (sprzedano 17 lokali). Nie odnotowaliśmy więc w tej dziedzinie żadnej zapaści sprzedażowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera