Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek (na razie) bez elektrociepłowni

(r)
Wątpliwości budził m.in. pomysł spalenia w elektrociepłowni zawartości hałdy przy ulicy Waryńskiego.
Wątpliwości budził m.in. pomysł spalenia w elektrociepłowni zawartości hałdy przy ulicy Waryńskiego. Fot. Rajmund Wełnic
Kronospan nie zbuduje na razie elektrociepłowni w Szczecinku. Wycofanie wniosku o decyzję środowiskową dla budowy elektrociepłowni przez spółkę Kronospanu było nieuniknione tym wydaniu negatywnej opinii o raporcie środowiskowym.

Firma tym samym uniknęła odrzucenia jej raportu przez ratusz.
Jak już informowaliśmy, w miniony piątek komisja przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska negatywnie zaopiniowała raport oddziaływania na środowisko elektrociepłowni, jaką w Szczecinku chciała postawić Krono Energy, jedna z firm grupy Krono. Przy takiej opinii stanowisko RDOŚ nie mogło być inne, a to oznacza, że burmistrz Szczecinka z pewnością wydałby firmie odmowną decyzję środowiskową, a po z kolei zamknęłoby drogę do uzyskania pozwolenia na budowę.

Krono Energy uniknęło tego, bo teraz po prostu wycofało swój wniosek. - Mieszkańcy Szczecinka mogą być pewni, że elektrociepłownia w planowanej przez Krono Energy technologii, która wzbudziła ogromne obawy o jej negatywny wpływ na środowisko naturalne, na pewno nie powstanie - informuje rzecznik prasowy szczecineckiego ratusza Konrad Czaczyk.

Fabryka płyt wiórowych próbowała jeszcze co prawda zawiesić postępowanie, aby - jak twierdzi - wprowadzić "istotne modyfikacje oraz zmian do raportu", ale władze Szczecinka na to nie przystały chcąc zakończyć formalności decyzją na "tak" lub "nie". Teraz może rozpocząć całą procedurę od nowa proponując nowy raport i nowe technologie.

Przypomnijmy, że sprawa stała się głośna prawie rok temu, gdy Krono Energy rozpoczynało załatwianie formalności związanych z budową. Pomysł postawienia kolejnego komina wywołał prawdziwą mobilizację mieszkańców Szczecinka przeciwko tej inwestycji. W dosłownie kilka dni zebrali około 10 tysięcy podpisów pod protestem przeciwko elektrociepłowni. Z grupy organizatorów akcji wyłonili się też założyciele ekologicznego Stowarzyszenia Terra.

Najwięcej zastrzeżeń budziła możliwość użycia jako paliwo odpadów poprodukcyjnych z fabryki, czy spalenia hałdy, jaka wyrosła jeszcze w latach 90. na ulicy Waryńskiego, choć Kronospan przekonywał, że elektrociepłownia będzie produkować "zieloną energię" Raport środowiskowy został jednak poddany surowej ocenie w ekspertyzie profesora Jerzego Gwoździaka, biegłego z listy ministerstwa ochrony środowiska, zrobionej na zlecenie miasta. Ekspertyza okazała się decydująca przy opiniowaniu raportu przez komisję RDOŚ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!