Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek. Powietrze pod lupą. Burzliwe spotkanie w ratuszu

(r)
Fot. Rajmund Wełnic
Czwartkowa debata w szczecineckim ratuszu nad programem ochrony powietrza zamieniła się w sąd nad Kronospanem.

Dawno już sala obrad w ratuszu nie była naładowana takimi emocjami. Na spotkanie poświęcone POP przyszło kilkudziesięciu mieszkańców Szczecinka. Chcieli usłyszeć, kto odpowiada za jakość powietrza w mieście.

Z analizy przedstawionej przez autora opracowania firmę Ekometria z Gdańska wynika, że za przekroczenie poziomu benzo(a)pirenu w Szczecinku odpowiadają głównie sami mieszkańcy, którzy swoje domy ogrzewają węglem lub drewnem. Zebrani skomentowali to śmiechem i krzykami. - Zaprosiłabym tego pana od programu na swój balkon, aby pooddychał smogiem i smrodem z Kronospanu - mówiła była radna Barbara Kwak.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, choć miał wątpliwości, czy na podstawie jednego punktu pomiarowego można opracować cały program, przyznał, że wyniki pomiarów wskazują, że to nie Kronospan odpowiada za emisję benzo(a)pirenu: - Kronospan produkuje cały rok i nie trzeba mieć matury, żeby widzieć, że wzrost poziomu benzo(a)pirenu ma związek z sezonem grzewczym - mówił dodając, że tak jak każdy czuje, że uciążliwości ze strony Kronospanu w ostatnich latach się nasilają: - Czujemy stamtąd kwaśny smród, gdy wychodzimy na ulicę, ale to nie ten związek chemiczny.

Dyrektor Kronospanu Krzysztof Aleksandrowicz pokazywał wyniki badań, z których wynika, że firma praktycznie nie emituje benzo(a)pirenu. Specyficzny zapach unoszący się nad zakładem tłumaczył wonią suszonego drewna, które zawiera żywice i inne związki eteryczne. - Mieszam w Szczecinku z rodziną, z dwójką małych dzieci - przekonywał zebranych, że jemu także zależy na ich zdrowiu.

Uczestników spotkania chyba nie przekonał, bo w ogólnym tumulcie trudno było cokolwiek usłyszeć. Inspekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała, że kończy kompleksową kontrolę Kronospanu i jej wyniki przedstawi mieszkańcom Szczecinka.

Co można zrobić, aby zmniejszyć stężenia benzo(a)pirenu? Nie będzie to łatwe, bo związek ten towarzyszy cywilizacji i jest obecny w wielu miastach w większych stężeniach. Mimo to Ekometria proponuje ograniczyć liczbę pieców opalanych drewnem i węglem. Domy miałyby być podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ogrzewane gazem.

To jednak w obecnych realiach ekonomicznych mało realne. Inny pomysł to zakaz palenia odpadami drzewnymi i ustawienie dodatkowego punktu pomiarowego. I zanosi się, że na razie szybko zrealizowany będzie tylko ten ostatni punkt.
Barbara Kwak w bardzo osobistym wystąpieniu obwiniła Krospan za jakość powietrza nad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!