Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek. Spotkanie przedstawicieli miast uczestniczących w Unijnym programie Civitas

Rajmund Wełnic [email protected]
Trwają prace wykończeniowe przy hangarze dla statków. Kosztował prawie 1,3 mln zł, z czego połowa pochodzi z projektu Civitas.
Trwają prace wykończeniowe przy hangarze dla statków. Kosztował prawie 1,3 mln zł, z czego połowa pochodzi z projektu Civitas. Fot. Rajmund Wełnic
Unijny projekt Civitas rozpędza się. W Szczecinku, spotkali się właśnie przedstawiciele miast uczestniczących w programie.

Spotkanie w Szczecinku to okazja do przedstawienia raportu z tego, co w miastach należących do projektu zrobiono przez ostatnie pół roku. Tym razem gospodarzem jest Szczecinek, kolejne spotkania odbędą się w bułgarskiej Gornej Oryahovitsie, angielskim Bath, macedońskim Skopje i włoskiej Perugii.

Unikatowość projektu polega na tym, że bezpośrednio dotuje go Bruksela, choć oczywiście źródłem finansowania jest wciąż Unia Europejska. Polskie samorządy zaś na co dzień kołaczą po unijne euro do dzielących je marszałków województw i instytucji rządowych.

Trzeba stanąć do konkursów i bić się z innymi o dotacje. W ramach Civitas realizowane są szeroko pojęte inwestycje mające zmniejszyć uciążliwość ruchu drogowego i poprawić transport publiczny. Szczecinek dostał na to 4,252 mln euro.

Łącznie - razem z udziałem ratusza i innych miejskich firm i instytucji - zrealizowanych zostanie kilkanaście inwestycji za blisko 6,8 mln euro. Część już ukończono, inne są w trakcie realizacji, pozostałe czekają na swoją kolej (program potrwa 4 lata).

- Dzięki Civitas zorganizowaliśmy i wyposażyliśmy sieć miejskiej wypożyczalni rowerów, kupiliśmy riksze, uruchomiliśmy taksówki wodne - mówi Bogusław Sobów, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Goście z Europy mieli okazję obejrzeć te dokonania ostatniego roku.

Finiszuje także budowa hangaru dla statków szczecineckiej białej floty, którą stawia z pomocą Civitas Komunikacja Miejska. Ta firma szukuje się także do zakupu 3 minibusów napędzanych gazem ziemnym, budowy ekologicznej myjni, montażu tablic z elektronicznym rozkładem jazdy.

Chce też przebudować statek "Księżna Jadwiga", który otrzyma tzw. pokład słoneczny.
Z kolei miasto planuje uzbroić Mysią Wyspę, rozbudować sieć ścieżek rowerowych i system monitoringu wizyjnego, czy zamontować tablice informujące kierowców o prędkości, z jaką jadą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!